Ucom-ի աջակցությամբ Շենավանում տեղադրվել է 10 կՎտ հզորությամբ արևային կայան
Ucom-ի աջակցությամբ «Արևորդի» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունը Լոռու մարզի Շենավան բնակավայրում տեղադրել է 10 կՎտ տեղակայված հզորությամբ նոր արևային ֆոտովոլտային կայան։ Կայանը նախատեսված է տեղի մանկապարտեզի և մարզադպրոցի էներգետիկ կարիքները հոգալու համար։
Արևային կայանի գործարկումը թույլ կտա էապես կրճատել համայնքային բյուջեի էներգետիկ ծախսերը։ Արտադրված էներգիան, ինչպես նաև դրա շնորհիվ խնայված միջոցները, կուղղվեն ձմռան ամիսներին կրթական և սպորտային հաստատությունների ջեռուցման կարիքների ապահովմանը՝ երեխաների և պատանիների համար ստեղծելով առավել հարմարավետ ու տաք պայմաններ։
«Ucom-ի համար կանաչ օրակարգը միայն կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության առանձին ուղղություն չէ, այլ մեր երկարաժամկետ ռազմավարության կարևոր մաս։ Շենավանում իրականացված այս նախագիծը հենց այդ մոտեցման օրինակ է․ կանաչ տեխնոլոգիաների միջոցով մենք օգնում ենք համայնքին նվազեցնել ծախսերը, բարձրացնել էներգետիկ անկախությունը և ստեղծել ավելի հարմարավետ պայմաններ երեխաների համար։ Վստահ ենք, որ բիզնեսի իրական ազդեցությունը չափվում է ոչ միայն մատուցվող ծառայություններով, այլ նաև այն երկարաժամկետ արժեքով, որը ստեղծվում է մարդկանց, համայնքների և շրջակա միջավայրի համար», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Արևային էներգիայի հասանելիությունը հայաստանյան համայնքներում ունի ոչ միայն բնապահպանական, այլև սոցիալ-տնտեսական կարևոր նշանակություն։ Շենավանում տեղադրված այս կայանը հրաշալի օրինակ է, թե ինչպես կարելի է կանաչ տեխնոլոգիաների միջոցով թեթևացնել համայնքային հոգսերն ու ուղիղ ներդրում կատարել երեխաների ապագայի մեջ։ Բարձր ենք գնահատում Ucom-ի պատասխանատու մոտեցումը, որի շնորհիվ համատեղ քայլերով նպաստում ենք մեր մարզերում էներգաանկախության և կայուն միջավայրի ձևավորմանը», - նշել է «Արևորդի» ՀԿ նախագահ Սոնա Քալանթարյանը։
Արևային կայանի տեղադրումը ևս մեկ քայլ է Լոռու մարզում վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման և կլիմայական մարտահրավերներին դիմակայելու ուղղությամբ։ Այն տարիներ շարունակ տեղական կրթական հաստատությունների համար կծառայի որպես կայուն և անվտանգ էներգիայի աղբյուր։
Ucom-ը և «Արևորդի» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունն ունեն համատեղ ծրագրերի իրականացման երկարամյա փորձ։ Համագործակցության շրջանակում կողմերը կյանքի են կոչել մի շարք նախագծեր՝ սկսած «Արևորդի» միջազգային բնապահպանական փառատոնի տարեկան աջակցությունից և երիտասարդների շրջանում էկո-մտածելակերպի ձևավորումից մինչև հեռավոր համայնքներում էներգախնայող և վերականգնվող էներգիայի համակարգերի տեղադրումը։ Այս համագործակցությունը հաջողված օրինակ է, թե ինչպես կարող են խոշոր բիզնեսն ու քաղաքացիական հասարակությունը միավորել ջանքերը՝ հանուն համայնքների սոցիալ-բնապահպանական հզորացման և կայուն ապագայի։

Ucom Supports Installation of 10 kW Solar Plant in Shenavan, Lori
With the support of Ucom, the SunChild Environmental NGO has installed a new solar plant with an installed capacity of 10 kW in the Shenavan settlement of Armenia’s Lori region. The plant is designed to meet the energy needs of the local kindergarten and sports school.
The launch of the solar power plant will make it possible to significantly reduce the community budget’s energy expenses. The energy generated, as well as the funds saved as a result, will be directed toward covering the heating needs of the educational and sports institutions during the winter months, creating warmer and more comfortable conditions for children and teenagers.
“For Ucom, the green agenda is not simply a separate area of corporate social responsibility, but an important part of our long-term strategy. The project implemented in Shenavan is a clear example of this approach: through green technologies, we help the community reduce costs, increase energy independence, and create more comfortable conditions for children. We are confident that the real impact of business is measured not only by the services it provides, but also by the long-term value it creates for people, communities, and the environment,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
“Access to solar energy in Armenian communities has not only environmental but also important socio-economic significance. The plant installed in Shenavan is an excellent example of how green technologies can help ease the burden on a community and make a direct investment in children’s future. We highly value Ucom’s responsible approach, thanks to which, through joint efforts, we contribute to strengthening energy independence and building a sustainable environment in Armenia’s regions,” said Sona Kalantaryan, President of SunChild NGO.
The installation of the solar power plant is another step toward the development of renewable energy in Lori region and resilience to climate challenges. For years to come, it will serve local educational institutions as a sustainable and safe source of energy.
Ucom and the SunChild Environmental NGO have many years of experience in implementing joint programs. Within the framework of their cooperation, the parties have brought to life a number of projects — from the annual support of the SunChild International Environmental Festival and the promotion of eco-conscious thinking among young people to the installation of energy-efficient and renewable energy systems in remote communities. This cooperation is a successful example of how large businesses and civil society can unite their efforts for the social and environmental empowerment of communities and a sustainable future.