Ucom-ի աջակցությամբ Շենավանում տեղադրվել է 10 կՎտ հզորությամբ արևային կայան
Ucom-ի աջակցությամբ «Արևորդի» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունը Լոռու մարզի Շենավան բնակավայրում տեղադրել է 10 կՎտ տեղակայված հզորությամբ նոր արևային ֆոտովոլտային կայան։ Կայանը նախատեսված է տեղի մանկապարտեզի և մարզադպրոցի էներգետիկ կարիքները հոգալու համար։
Արևային կայանի գործարկումը թույլ կտա էապես կրճատել համայնքային բյուջեի էներգետիկ ծախսերը։ Արտադրված էներգիան, ինչպես նաև դրա շնորհիվ խնայված միջոցները, կուղղվեն ձմռան ամիսներին կրթական և սպորտային հաստատությունների ջեռուցման կարիքների ապահովմանը՝ երեխաների և պատանիների համար ստեղծելով առավել հարմարավետ ու տաք պայմաններ։
«Ucom-ի համար կանաչ օրակարգը միայն կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության առանձին ուղղություն չէ, այլ մեր երկարաժամկետ ռազմավարության կարևոր մաս։ Շենավանում իրականացված այս նախագիծը հենց այդ մոտեցման օրինակ է․ կանաչ տեխնոլոգիաների միջոցով մենք օգնում ենք համայնքին նվազեցնել ծախսերը, բարձրացնել էներգետիկ անկախությունը և ստեղծել ավելի հարմարավետ պայմաններ երեխաների համար։ Վստահ ենք, որ բիզնեսի իրական ազդեցությունը չափվում է ոչ միայն մատուցվող ծառայություններով, այլ նաև այն երկարաժամկետ արժեքով, որը ստեղծվում է մարդկանց, համայնքների և շրջակա միջավայրի համար», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Արևային էներգիայի հասանելիությունը հայաստանյան համայնքներում ունի ոչ միայն բնապահպանական, այլև սոցիալ-տնտեսական կարևոր նշանակություն։ Շենավանում տեղադրված այս կայանը հրաշալի օրինակ է, թե ինչպես կարելի է կանաչ տեխնոլոգիաների միջոցով թեթևացնել համայնքային հոգսերն ու ուղիղ ներդրում կատարել երեխաների ապագայի մեջ։ Բարձր ենք գնահատում Ucom-ի պատասխանատու մոտեցումը, որի շնորհիվ համատեղ քայլերով նպաստում ենք մեր մարզերում էներգաանկախության և կայուն միջավայրի ձևավորմանը», - նշել է «Արևորդի» ՀԿ նախագահ Սոնա Քալանթարյանը։
Արևային կայանի տեղադրումը ևս մեկ քայլ է Լոռու մարզում վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման և կլիմայական մարտահրավերներին դիմակայելու ուղղությամբ։ Այն տարիներ շարունակ տեղական կրթական հաստատությունների համար կծառայի որպես կայուն և անվտանգ էներգիայի աղբյուր։
Ucom-ը և «Արևորդի» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունն ունեն համատեղ ծրագրերի իրականացման երկարամյա փորձ։ Համագործակցության շրջանակում կողմերը կյանքի են կոչել մի շարք նախագծեր՝ սկսած «Արևորդի» միջազգային բնապահպանական փառատոնի տարեկան աջակցությունից և երիտասարդների շրջանում էկո-մտածելակերպի ձևավորումից մինչև հեռավոր համայնքներում էներգախնայող և վերականգնվող էներգիայի համակարգերի տեղադրումը։ Այս համագործակցությունը հաջողված օրինակ է, թե ինչպես կարող են խոշոր բիզնեսն ու քաղաքացիական հասարակությունը միավորել ջանքերը՝ հանուն համայնքների սոցիալ-բնապահպանական հզորացման և կայուն ապագայի։

При поддержке Ucom в Шенаване установлена солнечная станция мощностью 10 кВт
При поддержке компании Ucom экологическая общественная организация «SunChild» установила в селе Шенаван Лорийской области новую солнечную фотоэлектрическую станцию установленной мощностью 10 кВт. Станция предназначена для обеспечения энергетических потребностей местного детского сада и спортивной школы.
Запуск солнечной станции позволит существенно сократить энергетические расходы общинного бюджета. Вырабатываемая энергия, а также средства, сэкономленные благодаря ее использованию, будут направлены на обеспечение отопления образовательного и спортивного учреждений в зимние месяцы, создавая более комфортные и теплые условия для детей и подростков.
«Для Ucom зеленая повестка — это не просто отдельное направление корпоративной социальной ответственности, а важная часть нашей долгосрочной стратегии. Проект, реализованный в Шенаване, является именно примером такого подхода: с помощью зеленых технологий мы помогаем общине снизить расходы, повысить энергетическую независимость и создать более комфортные условия для детей. Мы убеждены, что реальное влияние бизнеса измеряется не только предоставляемыми услугами, но и той долгосрочной ценностью, которая создается для людей, общин и окружающей среды», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Доступность солнечной энергии в общинах Армении имеет не только экологическое, но и важное социально-экономическое значение. Станция, установленная в Шенаване, является прекрасным примером того, как с помощью зеленых технологий можно облегчить нагрузку на общину и внести прямой вклад в будущее детей. Мы высоко ценим ответственный подход Ucom, благодаря которому совместными усилиями содействуем формированию энергетической независимости и устойчивой среды в регионах нашей страны», — отметила председатель ОО «SunChild» Сона Калантарян.
Установка солнечной станции стала еще одним шагом в направлении развития возобновляемой энергетики в Лорийской области и повышения устойчивости к климатическим вызовам. На протяжении многих лет она будет служить местным образовательным учреждениям в качестве устойчивого и безопасного источника энергии.
Ucom и экологическая общественная организация «SunChild» имеют многолетний опыт реализации совместных программ. В рамках сотрудничества стороны воплотили в жизнь ряд проектов — от ежегодной поддержки международного экологического фестиваля «SunChild» и формирования экологического мышления среди молодежи до установки энергоэффективных систем и систем возобновляемой энергии в отдаленных общинах. Это сотрудничество является успешным примером того, как крупный бизнес и гражданское общество могут объединить усилия во имя социально-экологического укрепления общин и устойчивого будущего.