«Դասարանից՝ ուղեծիր»․ Ucom-ի աջակցությամբ «Տիեզերք 1.0»-ը ներդրվում է Հայաստանի 15 դպրոցներում
Ucom-ը և CIPR AeroSpace ընկերությունը հայտարարում են համագործակցության նոր փուլի մեկնարկի մասին՝ ուղղված Հայաստանում տիեզերական տեխնոլոգիաների և ինժեներական կրթության զարգացմանը։ 2026 թվականին նախատեսվում է «Տիեզերք 1.0» ուսումնական փաթեթը ներդնել Հայաստանի 15 դպրոցներում, որոնցից 7-ը՝ Երևանում, իսկ 8-ը՝ ՀՀ մարզերում։
«Տիեզերք 1.0»-ը գործնական ուսումնական փաթեթ է, որը հնարավորություն է տալիս դպրոցականներին ծանոթանալ տիեզերական տեխնոլոգիաների հիմունքներին ոչ միայն տեսական, այլև կիրառական ձևաչափով։ Փաթեթի միջոցով աշակերտները հնարավորություն են ստանում աշխատել ուսումնական արբանյակի, վերգետնյա կայանի և հարակից սարքավորումների հետ՝ զարգացնելով վերլուծական մտածողություն, տեխնիկական պատկերացում և ինժեներական մոտեցում։
«Ucom-ի համար տեխնոլոգիական կրթության զարգացումը ռազմավարական նշանակություն ունի։ Մենք կարևորում ենք այն նախաձեռնությունները, որոնք դպրոցականներին տալիս են ոչ միայն գիտելիք, այլև իրական փորձառություն՝ օգնելով հասկանալ, թե ինչպես են աշխատում ժամանակակից տեխնոլոգիաները։ «Տիեզերք 1.0»-ը հենց այդպիսի ծրագիր է․ այն տիեզերական ինժեներիան դարձնում է ավելի հասանելի, հետաքրքիր և կիրառելի Հայաստանի դպրոցների համար», — նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Յուրաքանչյուր դպրոցին տրամադրվող «Տիեզերք 1.0» ուսումնական փաթեթը ներառում է՝ 1 ուսումնական արբանյակ, 1 վերգետնյա կայան, 1 պարաշյուտ, 2 ուղեցույց։ Ծրագիրը նախատեսում է ուսուցիչների ներգրավում և անհրաժեշտ մեթոդական աջակցություն, որպեսզի դպրոցները կարողանան փաթեթը կիրառել երկարաժամկետ ձևաչափով՝ որպես STEM կրթության գործնական բաղադրիչ։
«Մեր նպատակն է տիեզերական կրթությունը հասանելի դարձնել Հայաստանի դպրոցներին՝ սկսելով այն տարիքից, երբ երեխաների հետաքրքրությունը գիտության և տեխնոլոգիաների նկատմամբ նոր է ձևավորվում։ «Տիեզերք 1.0»-ը կառուցված է այնպես, որ աշակերտը ոչ միայն լսի տիեզերքի և արբանյակների մասին, այլև կարողանա ինքնուրույն փորձարկել, չափել, վերլուծել և հասկանալ տեխնոլոգիական գործընթացը», — նշել է CIPR AeroSpace-ի հիմնադիր և տնօրեն Մարի Հրաչուհի Բողոսյանը։
Համագործակցության հիմքում «Դասարանից՝ ուղեծիր» գաղափարն է․ այն նպատակ ունի դպրոցական միջավայր բերել տիեզերական տեխնոլոգիաների իրական կիրառությունը և խթանել ապագա ինժեներների, հետազոտողների ու նորարարների ձևավորումը։ Ucom-ը կարևորում է հատկապես մարզային դպրոցների ներգրավումը՝ ապահովելով, որ նորարարական կրթական հնարավորությունները հասանելի լինեն ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլև Հայաստանի տարբեր համայնքներում։ 2025 թվականին իրականացվեց ծրագրի պիլոտային տարբերակը՝ Երևանի և մարզերի 4 դպրոցներում։

«Из класса — на орбиту»: при поддержке Ucom «Космос 1.0» внедряется в 15 школах Армении
Ucom и компания CIPR AeroSpace объявляют о старте нового этапа сотрудничества, направленного на развитие космических технологий и инженерного образования в Армении. В 2026 году планируется внедрить учебный комплект «Космос 1.0» в 15 школах Армении, из которых 7 находятся в Ереване, а 8 — в регионах РА.
«Космос 1.0» — это практический учебный комплект, который позволяет школьникам познакомиться с основами космических технологий не только в теоретическом, но и в прикладном формате. Благодаря комплекту учащиеся получают возможность работать с учебным спутником, наземной станцией и сопутствующим оборудованием, развивая аналитическое мышление, техническое представление и инженерный подход.
«Для Ucom развитие технологического образования имеет стратегическое значение. Мы придаем важность инициативам, которые дают школьникам не только знания, но и реальный практический опыт, помогая понять, как работают современные технологии. «Космос 1.0» — именно такая программа: она делает космическую инженерию более доступной, интересной и применимой для школ Армении», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Учебный комплект «Космос 1.0», предоставляемый каждой школе, включает 1 учебный спутник, 1 наземную станцию, 1 парашют и 2 руководства. Программа также предусматривает вовлечение учителей и необходимую методическую поддержку, чтобы школы могли использовать комплект в долгосрочной перспективе как практический компонент STEM-образования.
«Наша цель — сделать космическое образование доступным для школ Армении, начиная с того возраста, когда у детей только формируется интерес к науке и технологиям. «Космос 1.0» построен таким образом, чтобы ученик не только слушал о космосе и спутниках, но и мог самостоятельно экспериментировать, измерять, анализировать и понимать технологический процесс», — отметила основатель и директор CIPR AeroSpace  Мари Грачуи Богосян.
В основе сотрудничества лежит идея «Из класса — на орбиту»: она направлена на то, чтобы привнести в школьную среду реальное применение космических технологий и стимулировать формирование будущих инженеров, исследователей и новаторов. Ucom особенно подчеркивает важность вовлечения региональных школ, обеспечивая доступность инновационных образовательных возможностей не только в столице, но и в различных общинах Армении. В 2025 году была реализована пилотная версия программы в 4 школах Еревана и регионов.