Շարժական կապի համարների տեղափոխելիության ծառայության պայմաններ
- Համարի տեղափոխումից հետո Հաճախորդը (այսուհետ՝ Դուք) կդառնա Յուքոմ ՍՊԸ-ի (այսուհետ՝ Յուքոմ) բաժանորդ և կօգտվի Յուքոմի այն ծառայությունից (սակագնային պլանից), որն ընտրել է Յուքոմի հետ կնքվող բաժանորդային պայմանագրի հիման վրա: Համարի տեղափոխումից հետո Դուք կօգտվեք Յուքոմի ծառայություններից և հնարավորություն չեք ունենա այդ համարով օգտվել Ձեր նախկին օպերատորի առաջարկներից:
- Ձեր համարը կտեղափոխվի Յուքոմի ցանց առավելագույնը 3 աշխատանքային օրում կամ համարի տեղափոխման դիմումում նշված՝ Ձեր կողմից ընտրած ժամկետում: Համարի տեղափոխման նախատեսված օրվա և ժամի մասին Դուք կտեղեկացվեք կարճ հաղորդագրության (SMS) միջոցով: Տեղափոխման նպատակով համարը կապաակտիվացվի Ձեր ներկա օպերատորի ցանցից և կվերաակտիվացվի Յուքոմի ցանցում:
- Տեղափոխման ընթացքում Ձեր համարը կարող է մինչև 2 ժամ անհասանելի լինել: Համարի տեղափոխման դիմումը ներկայացնելիս՝ Ձեզ կտրամադրվի Յուքոմ SIM քարտ` ժամանակավոր համարով, որը կարող եք օգտագործել, մինչև հեռախոսահամարի տեղափոխումը տեղի ունենա:
- Եթե Ձեր ներկա օպերատորի հետ կնքված միևնույն բաժանորդային պայմանագրի ներքո Դուք օգտագործում եք մի քանի համար, ապա դրանցից մեկի կամ մի քանիսի տեղափոխման դեպքում պայմանագիրը կլուծվի միայն այն համարի (համարների) մասով, որի (որոնց) համար Դուք ներկայացրել եք տեղափոխման դիմում: Ձեր ներկա օպերատորի հետ կնքված պայմանագրի լուծումը Ձեզ չի ազատում այդ պայմանագրով Ձեր ստանձնած պարտավորությունների կատարումից, այդ թվում` պարտքի վճարումից (եթե առկա է), որոնց մասին տեղեկություն կարող է տրամադրել Ձեր ներկա օպերատորը:
- Միևնույն համարը կարող է տեղափոխվել ոչ ավելի, քան 2 անգամ՝ համարի տեղափոխման դիմումին նախորդող 12 ամսվա ընթացքում:
-  Համարի տեղափոխումը կարող է մերժվել, եթե.
- տեղափոխման դիմումում նշված համարը գոյություն չունի
- համարը Ձեր անունով չէ գրանցված.
- համարի տեղափոխման համար արդեն ընթացքի մեջ է ավելի վաղ ներկայացված դիմում
- վերջին 12 ամսվա ընթացքում համարը 2 անգամ տեղափոխվել է:
Համարի տեղափոխման մերժման և դրա պատճառի մասին Դուք կտեղեկացվեք SMS-ով: Եթե համարի տեղափոխումը մերժվել է դիմումում լրացված տվյալների անհամապատասխանության պատճառով, ապա Ձեր կողմից լիազորված լինելու դեպքում Յուքոմը տվյալները ճշգրտվելուց հետո Ձեր անունից կմուտքագրի նոր դիմում: Այնուամենայնիվ, Դուք կարող եք ցանկացած ժամանակ կրկին ներկայացնել տեղափոխման դիմում անձամբ:
- Եթե Դուք Յուքոմի առկա բաժանորդ եք և ցանկանում եք համարը տեղափոխելուց հետո դրանով փոխարինել Ձեր ներկայիս համարը, ապա համարի տեղափոխումը չկատարվելու դեպքում Յուքոմի կողմից Ձեզ մատուցվող ծառայությունները կշարունակվեն մատուցվել Ձեր ներկայիս համարով:
- Ձեր դիմումի համաձայն՝ համարի տեղափոխման ընթացքում Ձեր ներկա օպերատորը կարող է սահմանափակել կամ կասեցնել Ձեզ մատուցվող ծառայությունները, բացառությամբ մուտքային, տեղական ելքային և SMS ծառայությունների (օրինակ՝ միջազգային ելքային զանգերը, ռոմինգ ծառայությունը և այլն): Եթե Դուք ցանկանում եք համարի տեղափոխման ընթացքում շարունակել ստանալ վերոնշյալ ծառայությունները, ապա անհրաժեշտ է դրանց վերաակտիվացման համար դիմել Ձեր ներկա օպերատորին:
- Համարի տեղափոխման դեպքում համարի հաշվին առկա դրական մնացորդը չի փոխանցվում Ձեր նոր Յուքոմ հաշվին:
- Համարի տեղափոխումից հետո Ձեզ զանգահարելիս Ձեր նախկին օպերատորի բաժանորդները կլսեն կարճ ձայնային ազդանշան, ինչը նրանց կհուշի, որ Ձեր համարը տեղափոխված է մեկ այլ ցանց: Ձայնային ազդանշանը հնարավոր է ապաակտիվացնել:
- Եթե Ձեր հեռախոսը կոդավորված է (տեխնիկապես հնարավոր է օգտագործել միայն Ձեր ներկայիս օպերատորի ցանցում), ապա համարի տեղափոխումից հետո այն Յուքոմի ցանցում օգտագործելու համար անհրաժեշտ է ապակոդավորել:
- Հետևյալ հղումով http://www.arlis.am/DocumentView.aspx?DocID=91517 կարող եք ծանոթանալ ՀՀ հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության շարժական կապի համարների տեղափոխելիության ծառայության կանոնները հաստատելու մասին ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշմանը:

Условия предоставления услуг по переносу мобильного номера
• После переноса номера Клиент (далее - «Вы») становится абонентом ЗАО «ЮКОМ» (далее - «Юком») и будет пользоваться услугой (тарифным планом) Юком, которую выбрал в соответствии с абонентским договором, заключенным с Юком. После переноса номера Вы будете пользоваться услугами Юком и не будете иметь возможность пользоваться предложениями Вашего предыдущего оператора этим номером.
• Перенос Вашего номера в сеть Юком осуществляется в течение максимум 3 рабочих дней или в течение периода, выбранного Вами и указанного в заявлении о переносе номера. О предусмотренной дате и времени переноса номера Вы будете уведомлены с помощью короткого сообщения (SMS). При переносе номер будет деактивирован из сети Вашего действующего оператора и активирован в сети Юком.
• Во время переноса Ваш номер может быть недоступен до 2 часов. При подаче заявления о переносе номера Вам будет предоставлена ​​SIM-карта Юком с временным номером, который Вы сможете использовать до момента переноса номера телефона.
• Если Вы используете несколько номеров в рамках одного абонентского договора с Вашим действующим оператором, то в случае переноса одного или нескольких из них договор будет расторгнут только в отношении того номера (номеров), на который(-ые) Вы подали заявление о переносе. Расторжение договора с Вашим действующим оператором не освобождает Вас от исполнения обязательств по этому договору, в том числе от уплаты задолженности (если таковая имеется), информация о которой может быть предоставлена Вашим действующим оператором.
• Один и тот же номер может быть перенесен не более 2 раз в течение 12 месяцев, предшествующих подаче заявления о переносе номера.
• В переносе номера может быть отказано, если:
• номер, указанный в заявлении о переносе, не существует,
• номер не зарегистрирован на Ваше имя,
• в Ваших персональных данных есть несоответствия,
• в процессе уже находится более раннее заявление о переносе номера,
• номер был перенесен 2 раза за последние 12 месяцев.
• Вы будете уведомлены об отклонении заявления о переносе номера и его причине через SMS. Если перенос номера был отклонен по причине несоответствия данных, указанных в заявлении, то с Вашего разрешения Юком внесет новое заявление от Вашего имени после исправления данных. Тем не менее, Вы можете в любое время повторно подать заявление о переносе лично.
• Если Вы являетесь действующим абонентом Юком и после переноса номера хотите заменить свой текущий номер на него, то в случае, если перенос номера не будет осуществлен, услуги, предоставляемые Вам Юком, продолжат предоставляться Вам по Вашему текущему номеру.
• На основании Вашего заявления о переносе, во время переноса номера Ваш действующий оператор может ограничить или приостановить предоставляемые Вам услуги, за исключением входящих, местных исходящих и SMS-услуг (например, международные исходящие звонки, услуги роуминга и т. д.). Если Вы хотите продолжать получать вышеуказанные услуги во время переноса номера, Вам необходимо обратиться к Вашему действующему оператору для их повторной активации.
• В случае переноса номера положительный баланс на счете номера не переносится на Ваш новый счет Юком.
• После переноса номера, при звонке на Ваш номер абоненты Вашего предыдущего оператора услышат короткий голосовой сигнал, который напомнит им о том, что Ваш номер был перенесен в другую сеть. Голосовой сигнал можно отключить.
• Если Ваш телефон закодирован (технически его можно использовать только в сети Вашего действующего оператора), то для использования в сети Юком после переноса номер необходимо раскодировать.
• С решением Комиссии по регулированию общественных услуг РА об утверждении правил услуги переноса мобильных номеров общественных электронных коммуникаций Вы можете ознакомиться по следующей ссылке: http://www.arlis.am/DocumentView.aspx?DocID=91517 .