Շարժական կապի համարների տեղափոխելիության ծառայության պայմաններ
- Համարի տեղափոխումից հետո Հաճախորդը (այսուհետ՝ Դուք) կդառնա Յուքոմ ՍՊԸ-ի (այսուհետ՝ Յուքոմ) բաժանորդ և կօգտվի Յուքոմի այն ծառայությունից (սակագնային պլանից), որն ընտրել է Յուքոմի հետ կնքվող բաժանորդային պայմանագրի հիման վրա: Համարի տեղափոխումից հետո Դուք կօգտվեք Յուքոմի ծառայություններից և հնարավորություն չեք ունենա այդ համարով օգտվել Ձեր նախկին օպերատորի առաջարկներից:
- Ձեր համարը կտեղափոխվի Յուքոմի ցանց առավելագույնը 3 աշխատանքային օրում կամ համարի տեղափոխման դիմումում նշված՝ Ձեր կողմից ընտրած ժամկետում: Համարի տեղափոխման նախատեսված օրվա և ժամի մասին Դուք կտեղեկացվեք կարճ հաղորդագրության (SMS) միջոցով: Տեղափոխման նպատակով համարը կապաակտիվացվի Ձեր ներկա օպերատորի ցանցից և կվերաակտիվացվի Յուքոմի ցանցում:
- Տեղափոխման ընթացքում Ձեր համարը կարող է մինչև 2 ժամ անհասանելի լինել: Համարի տեղափոխման դիմումը ներկայացնելիս՝ Ձեզ կտրամադրվի Յուքոմ SIM քարտ` ժամանակավոր համարով, որը կարող եք օգտագործել, մինչև հեռախոսահամարի տեղափոխումը տեղի ունենա:
- Եթե Ձեր ներկա օպերատորի հետ կնքված միևնույն բաժանորդային պայմանագրի ներքո Դուք օգտագործում եք մի քանի համար, ապա դրանցից մեկի կամ մի քանիսի տեղափոխման դեպքում պայմանագիրը կլուծվի միայն այն համարի (համարների) մասով, որի (որոնց) համար Դուք ներկայացրել եք տեղափոխման դիմում: Ձեր ներկա օպերատորի հետ կնքված պայմանագրի լուծումը Ձեզ չի ազատում այդ պայմանագրով Ձեր ստանձնած պարտավորությունների կատարումից, այդ թվում` պարտքի վճարումից (եթե առկա է), որոնց մասին տեղեկություն կարող է տրամադրել Ձեր ներկա օպերատորը:
- Միևնույն համարը կարող է տեղափոխվել ոչ ավելի, քան 2 անգամ՝ համարի տեղափոխման դիմումին նախորդող 12 ամսվա ընթացքում:
-  Համարի տեղափոխումը կարող է մերժվել, եթե.
- տեղափոխման դիմումում նշված համարը գոյություն չունի
- համարը Ձեր անունով չէ գրանցված.
- համարի տեղափոխման համար արդեն ընթացքի մեջ է ավելի վաղ ներկայացված դիմում
- վերջին 12 ամսվա ընթացքում համարը 2 անգամ տեղափոխվել է:
Համարի տեղափոխման մերժման և դրա պատճառի մասին Դուք կտեղեկացվեք SMS-ով: Եթե համարի տեղափոխումը մերժվել է դիմումում լրացված տվյալների անհամապատասխանության պատճառով, ապա Ձեր կողմից լիազորված լինելու դեպքում Յուքոմը տվյալները ճշգրտվելուց հետո Ձեր անունից կմուտքագրի նոր դիմում: Այնուամենայնիվ, Դուք կարող եք ցանկացած ժամանակ կրկին ներկայացնել տեղափոխման դիմում անձամբ:
- Եթե Դուք Յուքոմի առկա բաժանորդ եք և ցանկանում եք համարը տեղափոխելուց հետո դրանով փոխարինել Ձեր ներկայիս համարը, ապա համարի տեղափոխումը չկատարվելու դեպքում Յուքոմի կողմից Ձեզ մատուցվող ծառայությունները կշարունակվեն մատուցվել Ձեր ներկայիս համարով:
- Ձեր դիմումի համաձայն՝ համարի տեղափոխման ընթացքում Ձեր ներկա օպերատորը կարող է սահմանափակել կամ կասեցնել Ձեզ մատուցվող ծառայությունները, բացառությամբ մուտքային, տեղական ելքային և SMS ծառայությունների (օրինակ՝ միջազգային ելքային զանգերը, ռոմինգ ծառայությունը և այլն): Եթե Դուք ցանկանում եք համարի տեղափոխման ընթացքում շարունակել ստանալ վերոնշյալ ծառայությունները, ապա անհրաժեշտ է դրանց վերաակտիվացման համար դիմել Ձեր ներկա օպերատորին:
- Համարի տեղափոխման դեպքում համարի հաշվին առկա դրական մնացորդը չի փոխանցվում Ձեր նոր Յուքոմ հաշվին:
- Համարի տեղափոխումից հետո Ձեզ զանգահարելիս Ձեր նախկին օպերատորի բաժանորդները կլսեն կարճ ձայնային ազդանշան, ինչը նրանց կհուշի, որ Ձեր համարը տեղափոխված է մեկ այլ ցանց: Ձայնային ազդանշանը հնարավոր է ապաակտիվացնել:
- Եթե Ձեր հեռախոսը կոդավորված է (տեխնիկապես հնարավոր է օգտագործել միայն Ձեր ներկայիս օպերատորի ցանցում), ապա համարի տեղափոխումից հետո այն Յուքոմի ցանցում օգտագործելու համար անհրաժեշտ է ապակոդավորել:
- Հետևյալ հղումով http://www.arlis.am/DocumentView.aspx?DocID=91517 կարող եք ծանոթանալ ՀՀ հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության շարժական կապի համարների տեղափոխելիության ծառայության կանոնները հաստատելու մասին ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշմանը:

Terms and conditions of provision of mobile number portability services
• After porting the number, the Customer (hereinafter referred to as "You") becomes a subscriber of UCOM CJSC (hereinafter referred to as "Ucom") and will use Ucom service (tariff plan) that he/she has chosen in accordance with the subscription agreement concluded with Ucom. After porting the number, You will use Ucom services and will not be able to use the offers of Your previous operator on that number.
• Your number will be ported to Ucom network within a maximum of 3 business days or during the period selected by You as specified in the number portability application. You will be notified of the scheduled date and time of porting the number via a short message (SMS). When porting, the number will be deactivated in the network of Your current operator and activated in Ucom network.
• While porting, Your number may be unavailable for up to 2 hours. When submitting an application for porting the number, You will be provided with a Ucom SIM card with a temporary number that You can use until the moment the number is ported.
• If You use several numbers under one subscription agreement with Your current operator, then in the event of porting one or more of them, the agreement will be terminated only in respect of the number(s) for which You submitted the application for porting. Termination of the agreement with Your current operator does not release You from fulfilling Your obligations under that agreement, including from paying off the debt (if any), the information on which can be provided by Your current operator.
• The same number can be ported no more than 2 times within 12 months preceding the submission of the number porting application.
• Porting the number may be rejected if:
• the number specified in the porting application does not exist,
• the number is not registered in Your name,
• there are discrepancies in Your personal data,
• a previously submitted application for number porting is already in progress,
•  the number has been ported 2 times within the last 12 months.
• You will be notified of the rejection of Your number porting application and the reason for it via SMS. In the event that porting the number was rejected due to inconsistency in the data provided in the application, then upon Your authorization Ucom will submit a new application on Your behalf after the data has been corrected. Nevertheless, You can re-submit the porting application in person at any time.
• If You are an existing Ucom subscriber and after the number is ported You wish to replace Your current number with it, then in the event that the number porting is not completed, the services provided to You by Ucom will continue to be provided Your current number.
• Based on Your porting application, while porting the number, Your current operator may restrict or suspend the services provided to You, except for incoming, local outgoing and SMS services (e.g. international outgoing calls, roaming services, etc.). If You wish to continue receiving the above services during porting the number, You must contact Your current operator to reactivate them.
• In the event of porting number, the positive balance on the number account shall not be transferred to Your new Ucom account.
• After porting the number, when calling Your number, subscribers of Your previous operator will hear a short voice signal, which will remind them that Your number has been ported to another network. The voice signal can be turned off.
• If Your phone is encrypted (technically it can only be used in the network of Your current operator), then after porting the number, it must be decoded to be used in Ucom network.
• You can see the decision of the Public Services Regulatory Commission of the Republic of Armenia on the approval of the rules for the number portability service of public electronic communications following the below link: http://www.arlis.am/DocumentView.aspx?DocID=91517 .