Ucom-ի աջակցությամբ «Արմդրոն Համայնք»-ը սովորեցնում է ապագայի տեխնոլոգիաները
Ucom-ի աջակցությամբ՝ «Արմդրոն Համայնք»-ը հաջողությամբ ավարտել է անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) կառավարման մեկամսյա անվճար կրթական ծրագիրը։ Դասընթացներին մասնակցել են 12-16 տարեկան պատանիներ, որոնք ընտրվել են ոլորտի հանդեպ հետաքրքրություն ցուցաբերելու, ինչպես նաև հարցազրույցների և թեստերի արդյունքում։
Ծրագրի ընթացքում պատանիները ծանոթացել են ժամանակակից ԱԹՍ-ների տեխնոլոգիաներին, ինժեներական մտածողության հիմունքներին և FPV* (First-person view) դրոնների առանձնահատկություններին։ Մասնակիցները տեսական և գործնական գիտելիքներ են ստացել ԱԹՍ մեխանիկական կառուցվածքի, ծրագրային և թռիչքային պարամետրերի կարգավորման, անվտանգության կանոնների պահպանման վերաբերյալ, ինչպես նաև ուսումնասիրել են մրցութային ռազմավարությունները և ձեռք բերել համապատասխան հմտություններ։
«Ucom-ում մենք մշտապես ձգտում ենք աջակցել այն նախաձեռնություններին, որոնք խթանում են երիտասարդների տեխնոլոգիական կրթությունն ու ստեղծարար մտածողությունը։ FPV դրոնների ուսուցման այս ծրագիրը պատանիներին հնարավորություն տվեց ոչ միայն զարգացնել իրենց տեխնոլոգիական գիտելիքներն ու հմտությունները, այլև գտնել նոր մոտիվացիա՝ շարունակելու կրթությունն այս ուղղությամբ և միանալու Հայաստանի տեխնոլոգիական համայնքին», – նշեց Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Մեր գործընկերների հետ համատեղ ջանքերով մենք քայլ առ քայլ տարածում ենք ԱԹՍ մշակույթը Հայաստանում և ընդլայնում ենք մեր համայնքը։ Մեր գործընկերոջ՝ Ucom ընկերության աջակցությամբ, FPV դրոնների մրցարշավի իրականացումը և երեխաների անվճար դասընթացների մասնակցության հնարավորությունը ևս մեկ քայլով մոտեցրեցին մեզ Հայաստանում այս ոլորտի զարգացման, համայնքաշինության ամրապնդման և միջազգային համագործակցության մեր տեսլականին», - ասաց «Արմդրոն Համայնք» ՀԿ-ի հիմնադիր Հայկ Կարապետյանը։
Դասընթացի ավարտին մասնակիցները հանձնել են տեսական ու գործնական քննություններ և ստացել ավարտական հավաստագրեր։ Լավագույն արդյունք ցուցաբերած պատանիները հնարավորություն ունեն միանալու «Արմդրոն համայնքի» հավաքական թիմի կազմին, որը հնարավորություն կտա FPV դրոնների ոլորտում միջազգային մրցարշավների ժամանակ ներկայացնել Հայաստանը։
Նշենք որ, Ucom-ի և «ArmDrone համայնք»-ի համագործակցության շրջանակներում այս տարվա մայիսի 25-ին տեղի ունեցավ նաև FPV դրոնների ամենամյա «Mini Whoop Drone Racing 2025» միջազգային մրցարշավը, որն ունեցավ 11-ից 60 տարեկան ավելի քան 40 մասնակից՝ Հայաստանից, Վրաստանից, Ռուսաստանից, Բելառուսից և Ղազախստանից։
* FPV drone (First-person view – դիտում առաջին հայացքից) – Հնարավորություն է տալիս կառավարել անօդաչու թռչող սարքը՝ առաջին դեմքից։ Սարքի վրա տեղադրված վիդեոփոխանցիչի միջոցով տեսախցիկից ստացված պատկերը փոխանցվում է օպերատորի վիդեոընդունիչին (FPV ակնոց-ին), որի շնորհիվ օպերատորը հնարավորություն է ստանում սարքը վարել բավական մեծ հեռավորությունից: Տվյալ տեխնոլոգիան հաճախ կիրառվում է կինոարտադրությունում, կրթական ոլորտում և միջազգային դրոնների մրցարշավերում։

Ucom Supports ArmDrone Community in Teaching Technologies of the Future
With the support of Ucom, ArmDrone Community NGO successfully completed a free one-month training program on unmanned aerial vehicles (UAVs). Young people aged 12-16 participated in the training, based on their interest in the field, as well as the results of interviews and tests.
Throughout the program, teenagers were introduced to cutting-edge drone technologies, fundamental principles of engineering thinking, and the distinctive features of FPV* (First-Person View) drones. Participants acquired both theoretical knowledge and hands-on experience in drone mechanical construction, software configuration, flight parameter adjustment, safety protocol compliance, competition strategies, and related technical skills.
"At Ucom, we are committed to supporting initiatives that foster technological education and innovative thinking among young people. This FPV drone training program not only enabled teenagers to advance their technological expertise and practical skills but also inspired them to pursue further education in this field and become part of Armenia's growing tech community," stated Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
"Working alongside our partners, we are steadily cultivating drone culture throughout Armenia while expanding our community network. Thanks to the support of our partner Ucom, organizing the FPV drone championship and providing free educational opportunities for young people have brought us significantly closer to realizing our vision: developing this industry in Armenia, strengthening community bonds, and promoting international collaboration," explained Hayk Karapetyan, founder of the "ArmDrone Community" NGO.
Upon completing the course, participants successfully passed both theoretical and practical examinations and received official completion certificates. Top-performing students have been invited to join the ArmDrone Community competitive team, giving them the chance to represent Armenia in international FPV drone racing championships.
As part of the collaboration between Ucom and ArmDrone Community, the annual Mini Whoop Drone Racing 2025 international championship took place on May 25, 2025. The event attracted over 40 participants ranging in age from 11 to 60, representing Armenia, Georgia, Russia, Belarus, and Kazakhstan.
*FPV drone (First-Person View) technology enables operators to control unmanned aerial vehicles as if they were piloting from within the aircraft itself. A video transmitter mounted on the drone streams real-time footage from an onboard camera directly to the operator's video receiver (FPV goggles), allowing for precise remote control over considerable distances. This technology has widespread applications in film production, educational programs, and international drone racing competitions.