Ucom-ը և Արևորդի ՀԿ-ն արևային կայան են տեղադրել Եղեգնաձորի մշակույթի կենտրոնում
Ucom-ի աջակցությամբ՝ Արևորդի ՀԿ-ն Եղեգնաձորի մշակույթի կենտրոնում տեղադրել է 15 կՎտ դրվածքային հզորությամբ արևային կայան։
Նոր տեղադրված արևային կայանի շնորհիվ  զգալիորեն կկրճատվեն էներգետիկ ծախսերը․ կենտրոնը հնարավորություն կունենա գործելու նաև տարվա ցուրտ ամիսներին, ինչպես նաև ընդլայնելու մշակութային գործունեությունը՝ ապահովելով համայնքի կյանքում երեխաների ու երիտասարդների ակտիվ ներգրավվածությունն ու նրանց ստեղծագործական զարգացումը:
Եղեգնաձորի Մշակույթի կենտրոնը քաղաքի միակ տարածքն է, որտեղ անցկացվում են մշակութային միջոցառումներ: Այստեղ են գործում  նաև Վայոց ձորի մարզային գրադարանը և մի շարք մշակութային խմբակներ: Ֆինանսական միջոցների սղության պատճառով կենտրոնը տարիներ շարունակ ձմռանը փակ է եղել:
«Մենք Ucom-ում ամեն ինչ անում ենք կայուն էներգիան ամենուրեք հասանելի դարձնելու համար՝  Վայոց ձորում արդեն հինգերորդ արևային կայանն ենք տեղադրում։ Մշակույթը և արվեստը անչափ կարևոր են երիտասարդների կրթության համար, և մենք ուրախ ենք, որ կանաչ տեխնոլոգիաները նպաստելու են այդ ոլորտի զարգացմանը», — ասել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Շնորհակալություն ենք հայտնում Ucom ընկերությանը՝ մշակույթի կենտրոնում նման կարևոր և արդիական ներդրում կատարելու համար։ Արևային կայանի տեղադրումը թույլ կտա կենտրոնին դառնալ ինքնաբավ, ինչը կնպաստի շենքի պահպանությանն ու միջոցառումների բարձր մակարդակով կազմակերպմանը՝ համայնքի մշակութային կյանքի զարգացման համար» - նշել է Վայոց ձորի մարզպետի տեղակալ Արսեն Խաչատրյանը։
«Մենք հավատում ենք, որ նման նախաձեռնությունները ոչ միայն նպաստում են շրջակա միջավայրի պահպանմանը, այլև երկարաժամկետ ներդրում են համայնքների սոցիալական ու մշակութային կենսունակության մեջ», — նշել է Արևորդի ՀԿ-ի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
Ucom-ի և Արևորդի ՀԿ-ի համագործակցության երեք տարիների ընթացքում արդեն տեղադրվել է 14  արևային կայան՝ Հայաստանի տարբեր մարզերի մանկապարտեզներում, համայնքային նշանակության շենքերում և ենթակառուցվածքներում, խթանելով բնապահպանական կայունությունն ու տնտեսական արդյունավետությունը։

Ucom и SunChild установили солнечную электростанцию в культурном центре Ехегнадзора
При поддержке компании Ucom օбщественная организация SunChild установила солнечную электростанцию мощностью 15 кВт в культурном центре Ехегнадзора.
Благодаря новой станции значительно сократятся расходы на электроэнергию. Центр сможет работать даже в холодные месяцы года, а также расширять культурную деятельность, обеспечивая активное участие детей и молодежи в жизни общины и способствуя их творческому развитию.
Культурный центр Ехегнадзора, это единственное место в городе, где проводятся культурные мероприятия. Здесь также располагается Вайоцдзорская областная библиотека, и работают различные творческие кружки. Из-за нехватки финансовых средств центр в течение многих лет был закрыт в зимний период.
″В Ucom мы делаем всё возможное, чтобы устойчивые источники энергии стали доступными повсеместно. Это уже пятая солнечная станция, которую мы устанавливаем в Вайоц Дзоре. Культура и искусство играют ключевую роль в образовании молодежи, и мы рады, что зеленые технологии будут содействовать развитию этой сферы″, — сказал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
"Мы выражаем благодарность компании Ucom за такую важную и своевременную инвестицию в наш культурный центр. Установка солнечной станции позволит центру стать самодостаточным, что, в свою очередь, улучшит содержание здания и повысит уровень организации мероприятий, способствуя развитию культурной жизни общины″, — отметил заместитель губернатора Вайоц Дзора Арсен Хачатрян.
″Мы убеждены, что подобные инициативы не только способствуют защите окружающей среды, но и являются долгосрочными инвестициями в социальную и культурную жизнеспособность общин″, — сказала директор общественной организации SunChild Сона Калантарян.
За три года сотрудничества компания Ucom и общественная организация SunChild установили 14 солнечных электростанций в детских садах, зданиях общественного назначения и объектах инфраструктуры в различных регионах Армении, способствуя экологической устойчивости и экономической эффективности.