Ucom-ի աջակցությամբ Հայաստանում անցկացվեց FPV դրոնների Արևմտյան Ասիայի տարածաշրջանային մրցարշավը
UCOM-ի՝ աջակցությամբ ԱրմԴրոն համայնքը առաջին անգամ Հայաստանում անցկացրեց FPV դրոնների Արևմտյան Ասիայի տարածաշրջանային մրցարշավը․ UCOM-ն արդեն երկրորդ տարին է՝ որպես գլխավոր տեխնոլոգիական գործընկեր, աջակցում է համայնքի տեխնոլոգիական և կրթական նախաձեռնություններին։
Մրցարշավը համախմբել էր տարածաշրջանի ավելի քան 100 լավագույն օդաչուների և ոլորտի ներկայացուցիչների՝ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Ղազախստանից և այլ երկրներից։ Այն անցկացվել է Multi GP միջազգային ստանդարտով՝ նպատակ ունենալով նպաստել Հայաստանում անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) ոլորտի զարգացմանը, խթանել նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառումը, ինչպես նաև զարգացնել մասնակիցների մասնագիտական հմտություններն ու կարողությունները։
Միջոցառման եզրափակիչ փուլը տեղի ունեցավ մայիսի 17-ին, որի արդյունքում հայտարարվեցին երեք անվանակարգերի հաղթողները․ «Սկսնակ օպերատոր» (Beginner Class) անվանակարգում ՝ Վարդան Ավետիսյան, Հայկ Թառումյան, Աշոտ Միքայելյան, «Միջին փորձառություն ունեցող օպերատոր» (Semi-Pro Class) անվանակարգում՝ Սարգիս Թաթոսյան, Վահագն Բեքվերդյան, Արթուր Ասլանյան և «Փորձառու օպերատոր» (Professional Class) անվանակարգում՝ Դմիտրիի Սավինովսկի, Մաքսիմ Նոր, Մատվեյ Պոչեկունին։
«Ucom-ը՝ իր սոցիալական պատասխանատվության ռազմավարության շրջանակներում ուրախ է աջակցել այս նախաձեռնությանը, որը նպաստում է Հայաստանում տեխնոլոգիական համայնքի ձևավորմանն ու զարգացմանը։ Մենք կարևորում ենք այսպիսի միջոցառումները, որ երիտասարդներին նորագույն տեխնոլոգիաներին ծանոթանալու և ինժեներական ու ստեղծարար մտածողություն զարգացնելու հնարավորություն են տալիս։ Վստահ ենք, որ անօդաչու տեխնոլոգիաները մեծ ներուժ ունեն տարբեր ոլորտներում, իսկ նման նախաձեռնությունները նպաստում են Հայաստանի դիրքավորմանը՝ որպես նորարարական և տեխնոլոգիական կենտրոնի», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ucom-ի կողմից այս տարի ևս նախատեսվել էր հատուկ մրցանակ, որը հանձվեց 16-ամյա Ռաֆիկ Ադամյանին՝ ակտիվ մասնակցության համար։
Մրցարշավի միջոցով նախատեսվում է բարձրացնել ԱԹՍ-ների վերաբերյալ իրազեկվածության մակարդակը և ընդլայնել դրանց կիրառման հնարավորությունները Հայաստանում։ Մասնակիցների ձեռք բերած գիտելիքներն ու հմտությունները հետագայում կարող են կիրառվել տարբեր ոլորտներում՝ ներառյալ ԱԹՍ-ների կառավարում, գյուղատնտեսական դրոնների օգտագործում, սարքերի վերանորոգում, զբոսաշրջային և տեսարժան վայրերի օդային նկարահանում և ներկայացում, ինչպես նաև միջազգային մրցարշարերին մասնակցություն և նմանատիպ միջոցառումների կազմակերպում Հայաստանում։
«Մեզ համար շատ կարևոր է, որ Multi GP միջազգային դրոնների ֆեդերացիայի ստանդարտով և տարածաշրջանի լավագույն մարզիկների մասնակցութամբ մրցարշավ ենք կարողանում կազմակերպել Հայաստանում։ Ամեն ինչ արել ենք, մրցարշավը պատշաճ կերպով անցկացնելու և այն Հայաստանում պահելու համար։ Շնորհակալ ենք մեր գլխավոր տեխնոլոգիական գործընկեր Ucom-ին, որի աջակցության շնորհիվ հնարավոր դարձավ իրականացնել այս մասշտաբի միջոցառում»,- ասել է «Արմդրոն համայնք» ՀԿ-ի հիմնադիր Հայկ Կարապետյանը։
Մրցարշավը համագործակցության և փորձի փոխանակման հարթակ է ԱԹՍ արտադրող ընկերությունների, տեխնոլոգիական համայնքի և ոլորտով հետաքրքրված երիտասարդների համար։

При поддержке Ucom в Армении прошла региональная гонка FPV-дронов Западной Азии
При поддержке Ucom сообщество ArmDrone впервые организовало в Армении региональную гонку FPV-дронов* стран Западной Азии. Уже второй год Ucom выступает главным технологическим партнером сообщества, поддерживая его технологические и образовательные инициативы.
Соревнование объединило более 100 лучших пилотов и представителей отрасли из Армении, России, Грузии, Казахстана и других стран региона. Гонка прошла в соответствии с международными стандартами MultiGP и была направлена на развитие сферы беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) в Армении, продвижение инновационных технологий, а также совершенствование профессиональных навыков и компетенций участников.
Финальный этап мероприятия состоялся 17 мая, по итогам которого были объявлены победители в трех категориях: в категории Beginner Class («Начинающий оператор») победили Вардан Аветисян, Айк Тарумян, Ашот Микаелян, в категории Semi-Pro Class («Оператор среднего уровня») — Саргис Татосян, Ваган Беквердян, Артур Асланян, и в категории Professional Class («Профессиональный оператор») —Дмитрий Савиновский, Максим Нор, Матвей Почекунин.
«В рамках своей стратегии корпоративной социальной ответственности Ucom рад поддержать эту инициативу, способствующую формированию и развитию технологического сообщества Армении. Мы высоко ценим подобные мероприятия, которые дают молодежи возможность познакомиться с новейшими технологиями и развивать инженерное и креативное мышление. Мы уверены, что беспилотные технологии обладают большим потенциалом в различных сферах, а такие инициативы способствуют позиционированию Армении как инновационного и технологического центра», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
В этом году Ucom также учредил специальный приз, который был вручен 16-летнему Рафику Адамяну за активное участие.
Организаторы рассчитывают, что проведение гонки позволит повысить уровень осведомленности о БПЛА и расширить возможности их применения в Армении. Полученные участниками знания и навыки могут в дальнейшем применяться в различных сферах, включая управление БПЛА, эксплуатацию сельскохозяйственных дронов, ремонт устройств, аэросъемку туристических объектов и достопримечательностей, а также участие в международных гонках дронов и организацию аналогичных мероприятий в Армении.
«Для нас очень важно, что мы можем организовывать в Армении соревнования по стандартам международной федерации дронов MultiGP с участием лучших спортсменов региона. Мы сделали все возможное, чтобы провести гонку на должном уровне и сделать ее проведение в Армении регулярным. Благодарим нашего главного технологического партнера Ucom, при поддержке которого стало возможным проведение мероприятия такого масштаба», — сказал основатель НПО «Сообщество ArmDrone» Айк Карапетян.
Гонка стала площадкой для сотрудничества и обмена опытом между производителями БПЛА, представителями технологического сообщества и молодежью, интересующейся данной сферой.
*FPV-дрон (First-person view — управление от первого лица) — позволяет оператору управлять беспилотным летательным аппаратом с эффектом присутствия. С помощью видеопередатчика, установленного на устройстве, изображение с камеры передается на видеоприемник оператора (FPV-очки), что позволяет управлять дроном на значительном расстоянии. Данная технология широко применяется в киноиндустрии, образовании и международных гонках дронов.