Ucom-ը և Արևորդին շարունակում են համատեղ նախաձեռնությունները՝ հանուն կանաչ ապագայի
Ucom-ը և  «Արևորդի» բնապահպանական ՀԿ-ն, համատեղելով իրենց ջանքերը Հայաստանում էկոլոգիական մշակույթի զարգացման գործում, բնապահպանական և կրթական միջոցառում էին կազմակերպել Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) Ուրցաձորի անտառակայանում։
Ucom-ի աշխատակիցները, լեռնային լանդշաֆտների վերականգնման և էկոհամակարգերի դիմակայունության բարձրացման նպատակով՝ «Արևորդի» ՀԿ-ի և FPWC-ի մասնագետների աջակցությամբ, մրգատու ծառեր տնկեցին անտառակայանում։ Նախաձեռնությունը կազմակերպվել է «առանց թափոնների» (Zero Waste) սկզբունքով՝ բացառելով միանգամյա օգտագործման պլաստիկի կիրառումը և նվազեցնելով շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը։ Այս համագործակցության շրջանակներում տարվա կտրվածքով տնկվում է 10 000 ծառ, ձևավորելով Ucom-ի անտառը՝ Uforest-ը։
«Ucom-ը կանաչ ընկերություն է, և մենք կարևորում ենք ոչ միայն տեխնոլոգիական առաջընթացը, այլև մեր գործունեության ազդեցությունը շրջակա միջավայրի և համայնքների վրա։ Uforest–ի գաղափարի իրականացումը վաղուց ենք սկսել, և շարունակելու ենք այն կյանքի կոչել։ Նման նախաձեռնությունները հնարավորություն են տալիս մեր թիմին գործնականում ներգրավվել կայուն զարգացման գործընթացներում և ձևավորել պատասխանատու մտածողություն։ Մենք վստահ ենք, որ մեր բիզնեսի և մասնագիտական կազմակերպությունների համագործակցությունն է, որ կարող է երկարաժամկետ ազդեցություն ունենալ և նպաստել Հայաստանում կանաչ ապագայի ձևավորմանը», — ասել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Միջոցառման կրթական հատվածը ներառում էր «Էկոգյուղի մոդելավորման» (Ecovillage Design) աշխատարան, որն անցկացվեց «Արևորդի» ՀԿ-ի կողմից՝ Gaia Education միջազգային ցանցի մեթոդաբանությամբ։ Ինտերակտիվ աշխատարանի ընթացքում Ucom-ի թիմը ուսումնասիրել է կայուն զարգացման սկզբունքները՝ էկոլոգիական, սոցիալական, տնտեսական, մշակութային և կառավարման տեսանկյուններից՝ կիրառելով դրանք կազմակերպչական միջավայրում։
«Մեզ համար առանցքային է տեսնել, թե ինչպես են խոշոր կազմակերպությունները, ինչպիսին Ucom-ն է, պատրաստակամորեն որդեգրում կայուն զարգացման արժեքները։ Արևորդին կարևորում է ոչ միայն գործնական բնապահպանական քայլերը, այլև այն գիտակցության փոփոխությունը, որը տեղի է ունենում թիմերի ներսում նմանատիպ աշխատարանների միջոցով։ Սա համակարգային մոտեցում է, որտեղ բիզնեսը, քաղաքացիական հասարակությունն ու բնությունը հանդես են գալիս մեկ ընդհանուր շահի շուրջ՝ հանուն կայուն և դիմակայուն ապագայի», - նշել է Արևորդի ՀԿ տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
Ucom-ի և «Արևորդի» ՀԿ-ի ներկայացուցիչները քննարկում ծավալեցին նաև 2026-ի հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության համաժողովի (COP17) շուրջ։ Շեշտադրվեց մասնավոր հատվածի և քաղաքացիական հասարակության համագործակցության դերը՝ որպես Հայաստանի բնապահպանական օրակարգի առաջմղման և գլոբալ մարտահրավերներին դիմակայելու հիմնական գործոն։
«Արևորդի» ՀԿ-ն մասնագիտացված է էկոլոգիական կրթության, կայուն զարգացման մեթոդների ներդրման և իրազեկման ծրագրերի իրականացման ոլորտներում։
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) աջակցում է բնապահպանական ծրագրերի իրականացմանը՝ տրամադրելով մասնագիտական հարթակ և փորձաքննություն լանդշաֆտների վերականգնման գործում։

Ucom и SunChild продолжают реализацию совместных проектов ради зелёного будущего
Ucom и SunChild организовали экологическое и образовательное мероприятие на лесной станции Урцадзор Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC), объединив усилия для развития экологической культуры в Армении.
Сотрудники Ucom, при поддержке специалистов НПО SunChild и FPWC, посадили плодовые деревья на территории лесной станции в целях восстановления горных ландшафтов и повышения устойчивости экосистем. Инициатива была организована в соответствии с принципом «нулевых отходов» (Zero Waste), который исключает использование одноразового пластика и минимизирующим воздействие на окружающую среду. В рамках этого сотрудничества ежегодно высаживается 10 000 деревьев, формируя лес Ucom — Uforest.
«Ucom — зелёная компания, и мы придаём большое значение не только технологическому прогрессу, но и влиянию нашей деятельности на окружающую среду и общество. Мы начали воплощать идею Uforest в жизнь уже давно и продолжим реализовывать её и дальше. Подобные проекты дают нашей команде возможность на практике участвовать в процессах устойчивого развития и формировать ответственное мышление. Мы уверены, что именно сотрудничество бизнеса и профессиональных организаций может оказывать долгосрочное влияние и способствовать формированию зелёного будущего в Армении», — отметил генеральный директор компании Ucom Ралф Йирикян.
Образовательная часть мероприятия включала воркшоп по «моделированию экопоселений» (Ecovillage Design), проведённый SunChild с использованием методологии международной сети Gaia Education. В рамках интерактивного занятия команда Ucom ознакомилась с принципами устойчивого развития — с экологической, социальной, экономической, культурной и управленческой точек зрения — и обсудила их применение в организационной среде.
«Для нас особенно важно видеть, как крупные организации, такие как Ucom, готовы добровольно внедрять ценности устойчивого развития. SunChild придаёт большое значение не только практическим экологическим шагам, но и изменению мышления, которое происходит внутри команд благодаря подобным мастер-классам. Это системный подход, в котором бизнес, гражданское общество и природа действуют в рамках общего интереса — ради устойчивого и жизнеспособного будущего», — отметила директор НПО SunChild Сона Калантарян.
Представители Ucom и SunChild также провели обсуждение предстоящей Конференции ООН по биоразнообразию (COP17), которая состоится в Ереване в октябре 2026 года. Особое внимание было уделено роли сотрудничества частного сектора и гражданского общества как ключевого фактора продвижения экологической повестки Армении и противодействия глобальным вызовам.
НПО SunChild специализируется в области экологического образования, внедрения методов устойчивого развития и реализации программ по повышению осведомлённости.
Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) поддерживает реализацию природоохранных программ, предоставляя профессиональную платформу и экспертные знания в области восстановления ландшафтов.