Ucom-ի աջակցությամբ մեկնարկել է ArmDrone համայնքի FPV դրոնների կրթական ծրագրի երկրորդ փուլը
Ucom-ի աջակցությամբ ArmDrone համայնքը մեկնարկել է պատանիների համար նախատեսված առաջին դեմքից դիտում ապահովող (FPV) դրոնների անվճար կրթական ծրագրի երկրորդ փուլը, որի շրջանակում անցկացվեց գործնական դաս՝ դաշտային թռիչքներով։ Դասընթացին ներկա էր նաև Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարկի շրջանակում ստացվել է մասնակցության ավելի քան 500 հայտ։ Ընտրված մասնակիցներն արդեն ծանոթացել են անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) տեխնոլոգիաներին, FPV համակարգերի կառուցվածքին, սարքերի կառավարմանը, թռիչքների պլանավորմանն ու անվտանգ իրականացմանը։
«Տեխնոլոգիական կրթությունը միայն տեսական գիտելիքների փոխանցումը չէ․ կարևոր է, որ երիտասարդները հնարավորություն ունենան ստացած գիտելիքները փորձարկել և կիրառել նաև գործնականում։ Ucom-ում մեզ համար կարևոր է, որ երիտասարդները շարունակեն հետաքրքրվել տեխնոլոգիաներով և զարգացնեն իրենց մասնագիտական հմտությունները։ Վստահ ենք, որ նման ծրագրերն ամրապնդում են Հայաստանի դիրքերը որպես նորարարական և տեխնոլոգիական կենտրոն», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Գործնական դասի ընթացքում մասնակիցները ամրապնդեցին իրենց հմտությունները դաշտային պայմաններում՝ իրականացնելով FPV դրոնների թռիչքներ և կատարելագործելով սարքերի կառավարման, ծրագրային և թռիչքային պարամետրերի կարգավորման տեխնիկան։ Ձեռք բերված փորձը կարևոր հիմք է հետագա բարդ թռիչքային վարժությունների և միջազգային FPV մրցարշավերին մասնակցելու համար։
«Ucom-ի աջակցության շնորհիվ մենք կարողացանք փուլ առ փուլ իրականացնել այս կրթական ծրագիրը՝ սկսած մասնակիցների ընտրությունից մինչև տեսական և գործնական փուլեր։ Այսօր արդեն մասնակիցները կարողանում են իրենց ձեռք բերած գիտելիքները կիրառել դաշտային պայմաններում՝ կատարելով իրական թռիչքներ և զարգացնելով իրենց օպերատորական հմտությունները։ Մեր նպատակն է ոչ միայն սովորեցնել կառավարել դրոն, այլ նաև ձևավորել տեխնիկական մտածողություն, ինժեներական մոտեցում և ստեղծել նոր հնարավորություններ երիտասարդների համար ԱԹՍ ոլորտում», - ասել է  ArmDrone համայնքի հիմնադիր Հայկ Կարապետյանը։
Ucom-ը շարունակաբար իրականացնում է տեխնոլոգիական կրթությանն ու երիտասարդների զարգացմանն ուղղված նախաձեռնություններ՝ նպատակ ունենալով խթանել ժամանակակից տեխնոլոգիաների նկատմամբ հետաքրքրությունը, զարգացնել թվային, տեխնիկական և ինժեներական հմտությունները։ ArmDrone-ի հետ իրականացվող FPV* (First-person view) դրոնների կրթական ծրագիրը այս նախաձեռնությունների շարքի կարևոր մասն է, որը երիտասարդներին հնարավորություն է տալիս ձեռք բերել ԱԹՍ տեխնոլոգիաների վերաբերյալ տեսական գիտելիքներ և զարգացնել դրանց կիրառման համար անհրաժեշտ գործնական հմտություններ, որոնք կարող են հիմք դառնալ նրանց հետագա կրթական և մասնագիտական ուղու համար։

При поддержке Ucom стартовал второй этап образовательной программы ArmDrone по FPV-дронам
При поддержке Ucom сообщество ArmDrone запустило второй этап бесплатной образовательной программы для подростков по управлению FPV-дронами. В рамках программы состоялось практическое занятие с полётами в полевых условиях. В занятии также принял участие генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
В рамках запуска второго этапа программы было получено более 500 заявок на участие. Отобранные участники уже ознакомились с технологиями беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) и устройством FPV-систем, а также изучили основы управления дронами, планирования и безопасного выполнения полётов.
«Технологическое образование — это не только передача теоретических знаний. Важно, чтобы у молодых людей была возможность применять полученные знания на практике. Для нас в Ucom важно, чтобы молодёжь сохраняла интерес к технологиям и развивала свои профессиональные навыки. Мы также уверены, что такие программы способствуют укреплению позиций Армении как центра инноваций и технологий», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
В ходе практического занятия участники закрепили свои навыки в полевых условиях, выполняя полёты на FPV-дронах и совершенствуя навыки управления устройствами, а также настройки программных и полётных параметров. Полученный опыт станет важной основой для дальнейших более сложных лётных упражнений и участия в международных соревнованиях по FPV.
«Благодаря поддержке Ucom мы смогли поэтапно реализовать эту образовательную программу: от отбора участников до проведения теоретических и практических занятий. Сегодня участники уже могут применять полученные знания в полевых условиях, выполняя реальные полёты и развивая свои навыки управления дронами. Наша цель — не только научить управлять дроном, но и сформировать техническое мышление, инженерный подход и создать новые возможности для молодых людей в сфере БПЛА», — отметил основатель сообщества ArmDrone Айк Карапетян.
Ucom регулярно реализует инициативы, направленные на технологическое образование и развитие молодёжи, с целью повышения интереса к современным технологиям и развития цифровых, технических и инженерных навыков. Образовательная программа по управлению FPV*-дронами (First-Person View), реализуемая совместно с сообществом ArmDrone, является важной частью этих инициатив. Она позволяет молодым людям получить теоретические знания о технологиях беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) и развить практические навыки, необходимые для их применения, которые могут стать основой для дальнейшего образовательного и профессионального развития.
*FPV-дрон (First-person view — управление от первого лица) — позволяет оператору управлять беспилотным летательным аппаратом с эффектом присутствия. С помощью видеопередатчика, установленного на устройстве, изображение с камеры передается на видеоприемник оператора (FPV-очки), что позволяет управлять дроном на значительном расстоянии. Данная технология широко применяется в киноиндустрии, образовании и международных гонках дронов.