Ucom-ն ընդլայնում է միջազգային ռոումինգի հնարավորությունները
Ucom-ը շարունակաբար զարգացնում է իր ծառայություններն ու ցանցային հնարավորությունները` բաժանորդների համար լավագույն թվային փորձառությունն ապահովելու նպատակով՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ երկրի սահմաններից դուրս։
Այս պահին Ucom-ի ռոումինգ ծառայությունները հասանելի են աշխարհի 167 երկրի 327 օպերատորների ցանցերում։ Ընկերությունը շարունակաբար ընդլայնում է նաև միջազգային 5G ռոումինգի աշխարհագրությունը․ Ucom-ի բաժանորդներն արդեն կարող են օգտվել գերարագ 5G կապից 62 երկրի 96 օպերատորների ցանցերում, այդ թվում՝ Ռուսաստանում, Չինաստանում, ԱՄՆ-ում, Ավստրալիայում, Հնդկաստանում և այլ երկրներում։
2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում արտերկրում ռոումինգ ծառայություններից օգտվող Ucom-ի բաժանորդների թիվը, առաջին եռամսյակի համեմատ, աճել է 29 տոկոսով, իսկ նրանց օգտագործած բջջային ինտերնետի ծավալը՝ 26 տոկոսով։ Միայն այս տարվա առաջին կիսամյակի ընթացքում Ucom-ի բաժանորդները Հայաստանից դուրս գտնվելիս օգտագործել են շուրջ 50 հազար ԳԲ բջջային ինտերնետ։
Ռոումինգ ծառայությունների օգտագործման աճին զուգահեռ Ucom-ն իր բաժանորդներին առաջարկում է տարբեր ծավալների uTravel ինտերնետ փաթեթներ ռոումինգում։ Մինչև սեպտեմբերի 30-ը uTravel 4 ԳԲ փաթեթից սկսած ցանկացած փաթեթ ակտիվացնելիս բաժանորդները կստանան էլ ավելի շատ ինտերնետ նույն գնով՝ 4 ԳԲ փաթեթի դեպքում բաժանորդները կստանան 4,5 ԳԲ, 6 ԳԲ-ի դեպքում՝ 7,5 ԳԲ, 9 ԳԲ-ի դեպքում՝ 10 ԳԲ համապատասխանաբար 4500, 6500 և 9500 դրամ արժեքով։
uTravel փաթեթները հասանելի են Վրաստանում, ԱՄԷ-ում, Եգիպտոսում, Հունաստանում, Կիպրոսում, Իտալիայում, Իսպանիայում, Մոնտենեգրոյում, Ալբանիայում, Թունիսում և մի շարք այլ ուղղություններում։
«Այսօր բաժանորդների համար կարևոր է պահպանել արագ և հուսալի կապը՝ անկախ նրանից՝ Հայաստանում են, թե արտերկրում։ Ռոումինգի օգտագործման աճը ցույց է տալիս, որ բջջային ինտերնետն արդեն ճանապարհորդության անբաժանելի մասն է դարձել։ Մենք շարունակաբար ընդլայնում ենք մեր միջազգային գործընկերային ցանցը, զարգացնում 5G ռոումինգի աշխարհագրությունը և առաջարկում այնպիսի լուծումներ, որոնք արտերկրում կապից օգտվելը դարձնում են պարզ, հարմար և կանխատեսելի»,– նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
uTravel փաթեթները ատիվացնելու համար  անհրաժեշտ է հավաքել *121# և ընտրել նախընտրելի փաթեթը:
Ucom-ի լայնածավալ և բարձրորակ ցանցը շարունակում է արժանանալ նաև միջազգային գործընկեր օպերատորների և Հայաստան ժամանող նրանց բաժանորդների վստահությանը։ Արդյունքում՝ 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում Ucom-ի ցանցից օգտվող արտասահմանցի այցելուների թիվը, առաջին եռամսյակի համեմատ, աճել է 54 տոկոսով, իսկ նրանց օգտագործած բջջային ինտերնետի ծավալը՝ 93 տոկոսով։ Ucom-ի 5G ցանցն արդեն հասանելի է երկրի բնակչության 94․6 տոկոսին՝ ընդգրկելով Հայաստանի բոլոր մարզերն ու գրեթե բոլոր քաղաքները, բացառությամբ՝ Դաստակերտի։
Հիշեցնենք, որ ռոումինգ ծառայությունն անհրաժեշտ է ակտիվացնել մինչև Հայաստանից մեկնելը՝ Ucom հավելվածի միջոցով կամ հավաքելով *121#։

Ucom расширяет возможности международного роуминга
Ucom продолжает развивать свои услуги и сетевые возможности, чтобы обеспечивать своим абонентам лучший цифровой опыт как в Армении, так и за пределами страны.
На данный момент услуги роуминга Ucom доступны в сетях 327 операторов в 167 странах мира. Компания также продолжает расширять географию международного 5G-роуминга: абоненты Ucom уже могут пользоваться высокоскоростным 5G-соединением в сетях 96 операторов в 62 странах, включая Россию, Китай, США, Австралию, Индию и другие страны мира.
Во втором квартале 2026 года количество абонентов Ucom, пользующихся услугами роуминга за рубежом, выросло на 29% по сравнению с первым кварталом, а объём использованного ими мобильного интернета-трафика увеличился на 26%. Только за первое полугодие 2026 года абоненты Ucom использовали за пределами Армении около 50 тысяч ГБ мобильного интернет-трафика.
В связи с ростом использования услуг роуминга Ucom предлагает своим абонентам интернет-пакеты uTravel с различными объёмами трафика для использования в роуминге. До 30 сентября при активации любого пакета, начиная с uTravel 4 ГБ, абоненты получат дополнительный объём интернет-трафика без изменения стоимости: при подключении пакета 4 ГБ абоненты получат 4,5 ГБ, пакета 6 ГБ — 7,5 ГБ, а пакета 9 ГБ — 10 ГБ, стоимостью 4500, 6500 и 9500 драмов соответственно.
Пакеты uTravel доступны в Грузии, Объединенных Арабских Эмиратах, Египте, Греции, на Кипре, в Италии, Испании, Черногории, Албании, Тунисе и других странах.
«Сегодня для абонентов важно оставаться на связи с высокой скоростью и надёжным соединением независимо от того, находятся ли они в Армении или за рубежом. Рост использования роуминговых услуг свидетельствует о том, что мобильный интернет уже стал неотъемлемой частью путешествий. Мы продолжаем расширять нашу международную партнёрскую сеть, расширять географию 5G-роуминга и предлагать решения, которые делают использование мобильной связи за рубежом простым, удобным и предсказуемым», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Для активации пакетов uTravel необходимо набрать *121# и выбрать подходящий пакет.
Широкая и высококачественная сеть Ucom продолжает завоёвывать доверие международных операторов-партнёров и их абонентов, находящихся в Армению. В результате во втором квартале 2026 года количество иностранных посетителей, пользующихся сетью Ucom, увеличилось на 54% по сравнению с первым кварталом, а объём потреблённого ими мобильного интернета-трафика вырос на 93%. Сеть 5G Ucom уже доступна 94,6% населения, охватывая все регионы Армении и почти все города, за исключением Дастакерта.
Напоминаем, что услугу роуминга необходимо активировать до выезда из Армении — через приложение Ucom или набрав *121#.