Ucom-ի աջակցությամբ Վայքի մարզադպրոցում տեղադրվել է 15 կՎտ հզորությամբ արևային կայան
Ucom-ի աջակցությամբ՝ «Արևորդի» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունը Վայքի մանկապատանեկան մարզադպրոցում տեղադրել է 15 կՎտ տեղակայված հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայան։
Նախկինում համայնքային միջոցներով մարզադպրոցում տեղադրված 5 կՎտ հզորությամբ արևային կայանի արտադրած էլեկտրաէներգիան չէր բավարարում հաստատության ջեռուցման և օդափոխության կարիքները, մինչդեռ նոր՝ 15 կՎտ հզորությամբ կայանի գործարկմամբ մարզադպրոցը կկարողանա իր էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը գրեթե ամբողջությամբ ապահովել սեփական արտադրությամբ։
«Ucom-ի համար կանաչ տեխնոլոգիաների ներդրումը միայն շրջակա միջավայրի պահպանության մասին չէ։ Այն նաև համայնքային կառույցների արդյունավետության, կայունության և երկարաժամկետ զարգացման հարց է։ Երբ մարզադպրոցը կարողանում է նվազեցնել էներգետիկ ծախսերը և այդ միջոցներն ուղղել երեխաների պայմանների բարելավմանը, տեխնոլոգիան ստանում է շատ հստակ սոցիալական նշանակություն։ Վայքում իրականացված այս ծրագիրը մեր մոտեցման ևս մեկ օրինակ է՝ ներդրումներ կատարել լուծումներում, որոնք միաժամանակ արժեք են ստեղծում մարդկանց, համայնքների և շրջակա միջավայրի համար», – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Մարզադպրոց այսօր հաճախում է ավելի քան 430 երեխա։ Այստեղ գործում են ֆուտբոլի, վոլեյբոլի, բասկետբոլի, քիքբոքսինգի, կարատեի, ծանրամարտի և սեղանի թենիսի խմբակներ՝ աղջիկների և տղաների համար, ինչպես նաև պարբերաբար անցկացվում են շախմատի մրցաշարեր։
«Համայնքային ենթակառուցվածքների էներգետիկ ինքնաբավությունը մենք դիտարկում ենք որպես բնապահպանական և տնտեսական խնդիրների համակարգային լուծման ուղիներից մեկը։ Ապակենտրոնացված արևային էներգիայի արտադրությունը նվազեցնում է ածխածնային հետքը, բարձրացնում էներգետիկ անվտանգությունը և ազատում ռեսուրսներ, որոնք համայնքը կարող է ուղղել իր առաջնահերթ կարիքներին։ Վայքի մարզադպրոցում իրականացված ծրագիրն այս մոդելի գործնական օրինակն է»,– նշել է «Արևորդի» բնապահպանական ՀԿ-ի նախագահ Սոնա Քալանթարյանը։
Կայուն և հասանելի էներգիայի առկայությունը հնարավորություն կտա նվազեցնել մարզադպրոցի ընթացիկ ծախսերը և խնայված միջոցներն ուղղել երեխաների համար մարզումների առավել հարմարավետ պայմանների ստեղծմանը։ Միաժամանակ կայանը կնպաստի հաստատության էներգետիկ ինքնաբավության բարձրացմանն ու շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նվազեցմանը։ Ucom-ի և Արևորդի ՀԿ-ի համագործակցության չորս տարիների ընթացքում արդեն տեղադրվել է 18  արևային կայան՝ Հայաստանի տարբեր մարզերի մանկապարտեզներում, համայնքային նշանակության շենքերում և ենթակառուցվածքներում, խթանելով բնապահպանական կայունությունն ու տնտեսական արդյունավետությունը։

При поддержке Ucom в спортивной школе Вайка установлена солнечная электростанция мощностью 15 кВт
При поддержке Ucom экологическая общественная организация SunChild установила солнечную электростанцию мощностью 15 кВт в детско-юношеской спортивной школе города Вайка Вайоцдзорской области․
Ранее на средства общины в спортивной школе была установлена солнечная станция мощностью 5 кВт, однако вырабатываемой ею электроэнергии было недостаточно для отопления и вентиляции здания. Благодаря вводу в эксплуатацию новой станции мощностью 15 кВт спортивная школа сможет почти полностью самостоятельно обеспечивать свои потребности в электроэнергии.
«Для Ucom внедрение зеленых технологий — это не только вопрос защиты окружающей среды. Это также вклад в эффективность, устойчивость и долгосрочное развитие общественной инфраструктуры. Когда спортивная школа сокращает расходы на электроэнергию и может направить сэкономленные средства на улучшение условий для детей, технологии приобретают конкретное социальное значение. Проект, реализованный в Вайке, — еще один пример нашего подхода: инвестировать в решения, которые создают ценность одновременно для людей, общин и окружающей среды», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Сегодня спортивную школу посещают более 430 детей. Здесь работают секции футбола, волейбола, баскетбола, кикбоксинга, карате, тяжелой атлетики и настольного тенниса для девочек и мальчиков, а также регулярно проводятся шахматные турниры.
«Энергетическую самодостаточность общественной инфраструктуры мы рассматриваем как один из системных способов решения экологических и экономических задач. Децентрализованное производство солнечной энергии позволяет сокращать углеродный след, повышать энергетическую безопасность и высвобождать ресурсы, которые община может направить на приоритетные нужды. Проект, реализованный в спортивной школе Вайка, на практике демонстрирует эффективность этой модели», — отметила председатель экологической общественной организации SunChild Сона Калантарян.
Доступ к стабильной и доступной энергии позволит сократить текущие расходы спортивной школы и направить сэкономленные средства на создание более комфортных условий для занятий детей. Одновременно солнечная станция повысит энергетическую самодостаточность учреждения и поможет снизить его воздействие на окружающую среду.
За четыре года сотрудничества Ucom и SunChild в разных регионах Армении уже установлено 18 солнечных электростанций — в детских садах, общественных зданиях и на объектах инфраструктуры. Эти проекты способствуют экологической устойчивости и повышению экономической эффективности.