Ucom-ն աջակցում է Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական կրթության զարգացմանը
Ucom-ի աջակցությամբ նոյեմբերի 17-ին Հայաստանում կանցկացվի Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլը, որին այս տարի կմասնակցեն 20 մասնակից՝ 19 երկրից։ Ucom-ն ավանդաբար հանդես է գալիս որպես միջոցառման գլխավոր աջակից։
Հայաստանում անցկացվող Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադան Synopsys Armenia-ի նախաձեռնություններից մեկն է և միտված է խթանելու բարձր տեխնոլոգիական կրթության և միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտի զարգացումը։ Օլիմպիադան նախատեսված է մինչև 30 տարեկան երիտասարդ ճարտարագետների և ուսանողների համար և նպատակ ունի բացահայտել ու ոգեշնչել տաղանդավոր մասնագետներին, բարձրացնել հետաքրքրությունը ոլորտի նկատմամբ, ինչպես նաև ձևավորել գիտելիքներով, հմտություններով և համագործակցության ներուժով միավորված մասնագիտական գլոբալ համայնք։
«Ucom-ում մենք կարևորում ենք այն նախաձեռնությունները, որոնք ձևավորում են տեխնոլոգիական առաջատարների նոր սերունդ։ Բարձր տեխնոլոգիաներն այսօր մեր երկրի զարգացման ռազմավարական ուղղություններից են։ Կարևոր է ստեղծել այն միջավայրը, որտեղ երիտասարդ ճարտարագետները ու հետազոտողները հնարավորություն կունենան մրցել միջազգային դաշտում, ընդլայնել իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները և կիրառել դրանք Հայաստանում», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Մրցույթն անցկացվում է երկու փուլով․ առաջին փուլը կազմակերպվում է մասնակից երկրների մակարդակով, իսկ հաղթողները մասնակցում են եզրափակչին՝ Հայաստանում։ Այս տարի եզրափակիչ փուլում կներկայացվեն Հայաստանը, Բրազիլիան, Էկվադորը, Եգիպտոսը, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Պարսկաստանը, Իսրայելը, Իտալիան, Հորդանանը, Լիբանանը, Պերուն, Լեհաստանը, Պորտուգալիան, Ռուսաստանը, Շրի Լանկան, ԱՄԷ-ն, ԱՄՆ-ն և Վիետնամը։
«Երկու տասնամյակ շարունակ Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի կազմակերպումը Հայաստանում փաստում է մեր երկրի գերազանցությունը միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտում և նորարարների հաջորդ սերնդին հզորացնելու մեր հանձնառությունը։ Ամեն տարի աշխարհի տարբեր երկրներում անցկացված օլիմպիադայի առաջին փուլի հաղթողների ժամանումը Հայաստան՝ օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլին և մրցանակաբաշխությանը մասնակցելու համար, ընդգծում է մեր երկրի ակնառու տեղն աշխարհի տեխնոլոգիական քարտեզի վրա», - նշել է Օլիմպիադայի կազմկոմիտեի փոխնախագահ, «Սինոփսիս Արմենիա»-ի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը։
Օլիմպիադայի մասնակիցները մրցում են թվային ինտեգրալ սխեմաների նախագծման և թեստավորման, անալոգային և խառը ազդանշանային ինտեգրալ սխեմաների նախագծման և թեստավորման, կիսահաղորդչային սարքերի և տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև ինտեգրալ սխեմաների ավտոմատացված նախագծման մաթեմատիկական և ալգորիթմական խնդիրների շուրջ։
Հաղթողները կհայտարարվեն նոյեմբերի 18-ին՝ «Ինժեներական քաղաքում»։
Հավելյալ տեղեկության համար այցելեք Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի կայքը՝ http://microelectronicsolympiad.org/:

Ucom поддерживает развитие высокотехнологичного образования в Армении
При поддержке компании Ucom 17 ноября в Армении состоится финальный этап ежегодной Международной олимпиады по микроэлектронике. В этом году в финале примут участие 20 молодых специалистов из 19 стран. Ucom традиционно выступает главным партнером мероприятия.
Международная олимпиада по микроэлектронике, проводимая в Армении, является одной из ключевых инициатив Synopsys Armenia и направлена на подготовку молодых специалистов и развитие отрасли микроэлектроники и высоких технологий. Олимпиада ориентирована на студентов и инженеров в возрасте до 30 лет и призвана выявлять и мотивировать талантливых молодых специалистов, повышать интерес к сфере, а также формировать профессиональное международное сообщество.
«В Ucom мы поддерживаем инициативы, которые открывают реальные возможности для развития молодых талантов. Высокотехнологичная отрасль является стратегическим направлением развития Армении, и важно, чтобы молодые инженеры имели возможность получать международный опыт, углублять свои знания и применять их здесь, в Армении — способствуя развитию страны», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Олимпиада проходит в два этапа: первый этап проводится в каждой стране-участнице, а победители национальных отборов принимают участие в финале в Армении. В этом году в финале будут представлены Армения, Бразилия, Эквадор, Египет, Франция, Германия, Иран, Израиль, Италия, Иордания, Ливан, Перу, Польша, Португалия, Россия, Шри-Ланка, ОАЭ, США и Вьетнам.
«Почти два десятилетия проведение Международной олимпиады по микроэлектронике в Армении подтверждает сильные позиции нашей страны в этой области и нашу приверженность поддержке нового поколения инноваторов. Ежегодный приезд победителей национальных этапов из разных стран подчеркивает значимое место Армении на глобальной технологической карте», — отметил заместитель председателя оргкомитета Олимпиады и директор «Синопсис Армения» Овик Мусаелян.
Участники соревнуются в областях проектирования и тестирования цифровых интегральных схем, аналоговых и смешанных схем, технологий полупроводниковых приборов, а также в математических и алгоритмических задачах автоматизированного проектирования.
Объявление победителей состоится 18 ноября в «Инженерном городе».
Дополнительную информацию можно получить на сайте Ежегодной Международной олимпиады по микроэлектронике http://microelectronicsolympiad.org/.