Ucom-ը գործարկում է 5G ցանցը Երևանում՝ ապահովելով ամենալայն 5G ծածկույթը Հայաստանում
Ucom-ը հպարտ է հայտարարել Երևանում 5G ցանցի գործարկման մասին, ինչը կարևոր քայլ է ընկերության թվային փոխակերպման ճանապարհին։ Այս ընդլայնման շնորհիվ Ucom-ը դարձավ ամենալայն 5G ծածկույթ ունեցող հեռահաղորդակցության օպերատորը Հայաստանում։ Ucom-ի 5G ծածկույթն այս պահին գործում է Երևանում և 35 քաղաքներում, 19 բնակավայրերում, ինչպես նաև Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթում, Երևան-Դիլիջան ճանապարհի երկայնքով, Բագրատաշեն, Բավրա և Ագարակ սահմանային անցակետերում։
Ucom-ի 5G ցանցը նախագծվել և կառուցվում է Nokia-ի հետ համագործակցությամբ՝ օգտագործելով վերջինիս առաջադեմ տեխնոլոգիաները՝ ապահովելու աննախադեպ արագություն։
Այս գործարկումը բաժանորդներին կտրամադրի ավելի արագ ինտերնետ կապ՝ անհատների և կազմակերպությունների աճող կարիքները բավարարելու համար։ Այս ենթակառուցվածքը նոր հնարավորություններ է ստեղծում որակյալ վիդեոզանգերի, իրական ժամանակում տվյալների փոխանակման և նոր սերնդի խելացի տեխնոլոգիաների օգտագործման համար։
Երևանում և մարզային քաղաքներում 5G ցանցի գործարկման արդյունքում Հայաստանի բնակչության շուրջ 65 տոկոսը հնարավորություն կունենա վայելելու այդ վերափոխված տեխնոլոգիայով տրամադրվող արագ շարժական ինտերնետ կապը։
«5G ցանցի գործարկումը ռազմավարական ներդրում է մեր երկրի ապագայի համար։ Բացի ավելի արագ ինտերնետ տրամադրելուց, այս ցանցը հիմք է դառնում Հայաստանի երկարաժամկետ զարգացման համար․ ապահով կապի շնորհիվ մարզային համայնքները հզորացնելուց մինչև արդյունաբերական նորարարությունների և խելացի ենթակառուցվածքների հնարավորություններ ստեղծելով։ Ucom-ում մենք դիտարկում ենք տեխնոլոգիաները որպես ազգային առաջընթացի հիմք, և այս ձեռքբերումը մեզ մոտեցնում է ավելի ուժեղ, մրցունակ և որակյալ կապ ունեցող Հայաստան ստեղծելուն։ Շնորհակալ ենք Nokia-ի մեր գործընկերներին իրենց փորձագիտական աջակցության և տեսլականը կիսելու համար, ինչի շնորհիվ մենք կարող ենք Հայաստանում միջազգային մակարդակի կապ տրամադրել։ Օգտվելով այս հնարավորությունից, ես նաև ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Ucom-ի ամբողջ անձնակազմին՝ մեր ռազմավարությանը հավատալու, ամենօրյա աշխատանքի և մեր բաժանորդներին նվիրվածության համար, ինչի շնորհիվ մեր խոստումը կյանքի է կոչում», - ասել է Ucom-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանը։
«5G ցանցի գործարկումը Երևանում վկայությունն է մեր նվիրվածության՝ նորարարությունների ներդրմանը և ամբողջ Հայաստանում բաժանորդներին աննախադեպ թվային փորձառություն տրամադրելուն։ Մեր ընդլայնված ցանցը այժմ ընդգրկում է Հայաստանի 35 քաղաք և մայրաքաղաքը, և մենք հպարտ ենք լինելու երկրի առաջատարը՝ ամենալայն 5G ենթակառուցվածքով։ Այս ձեռքբերումը արտացոլում է մեր նվիրվածությունը՝ համայնքների զարգացմանը և հնարավորինս որակյալ ծառայությունների մատուցմանը», - նշել  է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Նոր 5G ցանցը, որի մաս է կազմում Nokia-ի վերջին AirScale ռադիո մուտքի սարքավորումը, 5G Core և IMS Voice Core-ը, ինչպես նաև IP երթուղավորման լուծումները, հասանելի է Ucom-ի կանխավճարային և հետվճարային  շարժական հեռախոսակապի բոլոր բաժանորդների համար (բացառությամբ միայն շարժական ինտերնետի սակագնային պլանների), որոնք օգտագործում են 5G-ի հետ համատեղելի սմարթֆոն (բոլոր iOS, և մի շարք Android, մանրամասները՝ Ucom կայքում):
«5G ծածկույթի այս հաջողված ընդլայնումը Nokia-ի և Ucom-ի շարունակվող գործընկերության նորագույն հիշարժան քայլն է: Հիմնվելով մեր մեծ փորձի և ոլորտում առաջատար տեխնոլոգիաների վրա, մենք կառուցել ենք հզոր, գերարագ արձագանքող և արդյունավետ 5G ցանց, որն օգնում է Ucom-ին ապահովել բացառիկ փորձառություն իր բաժանորդների համար: Այն կաջակցի բիզնեսներին իրենց թվայնացման ճանապարհին և անհատներին գերարագ կապ կտրամադրի: Մենք ակնկալում ենք հետագայում էլ ավելի ընդլայնել մեր համագործակցությունը Ucom-ի հետ», - ասել է Nokia-ի ավագ փոխնախագահ և Եվրոպայի բջջային ցանցերի ուղղության ղեկավար Ռոլֆ Վերները։
5G ցանցի գործարկման առիթով ընկերությունը հունիսի 12-ին Երևանի Season’s Park-ում  կազմակերպել էր նոր սերնդի մեծ ֆեսթ՝ 5000 այցելուի մասնակցությամբ։ Միջոցառումը սկսվեց Ucom-ի և Nokia-ի ղեկավարների պաշտոնական ողջույնի խոսքերով, որին հաջորդեցին 12 Project-ի, Leah-ի, Parg-ի և Ներսես Ավետիսյանի ելույթները։ Միջոցառման աստղը Brunette-ն էր, ով ներկայացրեց իր նոր «Try» երգը:
Նշենք, որ Ucom-ի ցանցերի արդիականացումն ու ընդլայնումը շարունակվում է։ Նոր արդյունքների մասին ընկերությունը պարբերաբար տեղեկացնում է հանրությանը։ Ֆիքսված և շարժական կապին հասանելիություն ունեցող քաղաքների ցանկի, ինչպես նաև 5G ցանցի մասին ավելի մանրամասն տեղեկություններ կարող եք գտնել ընկերության պաշտոնական կայքում։

Ucom запустил сеть 5G в Ереване, построив самую большую сеть 5G в Армении
Ucom с гордостью объявляет о запуске сети 5G в Ереване – значимое достижение на пути к цифровой трансформации компании. С этим расширением Ucom заявил себя как телеком оператор с самой широкой сетью 5G в Армении, которая теперь действует в 35 городах, столице и 19 поселениях, курорте Myler Mountain Resort, вдоль дороги Ереван-Дилижан, а также на таможенных пунктах Баграташена, Бавры и Агарака.
Сеть 5G Ucom была разработана и строится в сотрудничестве с компанией Nokia с использованием новейших технологий, чтобы предоставлять клиентам беспрецедентную скорость соединения.
Сеть обеспечит пользователям высокоскоростное интернет-соединение, что позволит удовлетворить растущие потребности частных лиц и компаний. Инфраструктура позволит подготовить почву для высокого качества видеоконференций, обмена данными и в режиме реального времени, а также следующей волны умных технологий.
После успешного запуска сети 5G в Ереване и региональных городах, около 65% населения Армении получит возможность наслаждаться трансформационным потенциалом технологии вместе с высокоскоростным интернет-соединением.
«Запуск сети 5G является стратегической инвестицией в будущее Армении. Эта сеть не только обеспечит более быстрое интернет-соединение, но и заложит основу для долгосрочного экономического развития страны: от укрепления сельских общин благодаря более надежному подключению – до стимулирования промышленных инноваций и более умной инфраструктуры. В Ucom мы рассматриваем технологии как движущую силу национального прогресса, и этот этап приближает нас к созданию более сильной, конкурентоспособной Армении с хорошим качеством связи. Мы благодарим наших партнеров из Nokia за их экспертную работу и солидарность в миссии по предоставлению клиентам связи международного качества. Пользуясь возможностью, я хотел бы также поблагодарить всю команду Ucom – за веру в нашу стратегию, преданность нашим клиентам и за каждодневную работу на местах, что воплощает наше обещание в жизнь», – сказал председатель совета директоров Ucom Гурген Хачатрян.
«Запуск сети 5G в Ереване – свидетельство нашей приверженности инновациям и предоставлению беспрецедентного цифрового опыта для клиентов во всей Армении. С нашей расширяющейся сетью, которая сейчас уже покрывает 35 городов и столицу, мы горды стать компанией с самой широкой 5G инфраструктурой в Армении. Это достижение отражает нашу целеустремленность в поддержке развития общин и предоставлению лучшего качества услуг», – отметил Ральф Йирикян, генеральный директор Ucom.
Новая высокоскоростная сеть 5G, включающая новейшее радиооборудование AirScale от Nokia, 5G Core, IMS Voice Core и решения для IP-маршрутизации, доступна всем абонентам с предоплаченными и постоплаченными мобильными тарифами (за исключением тарифов только с мобильным интернетом), использующим смартфоны iOS и некоторые Android-устройства, совместимые с 5G.
«Успешный запуск сети 5G стал недавним важным этапом в продолжающемся партнерстве Nokia с Ucom. Благодаря нашему обширному опыту и передовым технологиям отрасли мы развернули надежную, высокореактивную и эффективную сеть 5G, помогая Ucom-у обеспечить исключительный клиентский опыт для абонентов. Эта сеть откроет для армянских компаний новые возможности для цифровой трансформации и предоставит частным лицам передовое высокоскоростное подключение. Мы с нетерпением ждем возможности дальнейшего углубления нашего сотрудничества», – прокомментировал доктор Рольф Вернер, старший вице-президент, глава мобильных сетей Европы в Nokia.
В честь запуска сети 5G в Ереване Ucom организовал 12 июня музыкальный фестиваль в Season’s Park с участием более чем 5000 гостей. Мероприятие началось с официальных приветственных речей руководителей Ucom и Nokia, за которыми последовали выступления диджеев, а также 12 Project, Leah, Parg и Нерсеса Аветисяна. Кульминацией вечера стало выступление Brunette, представившей свою новую песню «Try».
Отметим, что модернизация и расширение сетей Ucom продолжаются. Компания регулярно информирует общественность о новых результатах. Список городов с доступом к фиксированной и мобильной связи, а также более подробную информацию о сети 5G можно найти на официальном сайте компании.