Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը մասնակցել է Impacture 2026 համաժողովին
Ucom-ի աջակցությամբ և Մեդիամաքս մեդիա ընկերության նախաձեռնությամբ անցկացվեց Impacture 2026 համաժողովը՝ նվիրված բարեգործությանը, կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությանը (ԿՍՊ) և հանրօգուտ ներդրումներին վերաբերող հարցերին։
Միջոցառումը համախմբել էր բիզնեսի, հասարակական և կրթական ոլորտների ներկայացուցիչների՝ քննարկելու Հայաստանում պատասխանատու բիզնեսի դերն ու ապագան։
Համաժողովի բացման զրույցի հյուրն էր Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, որը «Մեդիամաքս»-ի տնօրեն Արա Թադևոսյանի հետ քննարկեց Հայաստանում ԿՍՊ մշակույթի ձևավորման, բիզնեսի սոցիալական դերակատարության և երկարաժամկետ ազդեցություն ունեցող նախաձեռնությունների կարևորության թեմաները։
«Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունը մեզ համար երբեք չի եղել պարզապես բարեգործություն կամ առանձին նախաձեռնությունների շարք։ Այն Ucom-ի արժեքային համակարգի և երկարաժամկետ ռազմավարության կարևոր մասն է։ Մենք համոզված ենք, որ ժամանակակից բիզնեսը պետք է ոչ միայն զարգացնի տեխնոլոգիաները, այլ նաև ներդրում կատարի երիտասարդների կրթության, բնապահպանության և համայնքների ապագայի մեջ։ Այսօր հասարակությունը բիզնեսից ակնկալում է ոչ միայն ծառայություն, այլ նաև պատասխանատու վերաբերմունք և իրական ազդեցություն։ Մենք հավատում ենք, որ կայուն և ուժեղ ընկերությունները ձևավորվում են այն ժամանակ, երբ բիզնեսի աճին զուգահեռ ստեղծվում է մնայուն արժեք»,  -  նշեց Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Համաժողովի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ԿՍՊ ոլորտի էվոլյուցիային, բարեգործության և համակարգային սոցիալական պատասխանատվության տարբերություններին, ինչպես նաև պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության կարևորությանը։ Երկրորդ պանելային քննարկումը նվիրված էր բիզնեսի և մշակույթի համագործակցությանը, որտեղ քննարկվեցին մշակութային նախաձեռնությունների աջակցության ժամանակակից մոտեցումներն ու գործընկերության մոդելները։
«Որոշեցինք մեկ հարթակում խոսել բարեգործության, կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության և հանրօգուտ ներդրումների մասին, որովհետեւ կարծում ենք, որ այս երեքը պետք է փոխլրացնեն միմյանց, այլ ոչ թե մրցակցեն «լեգիտիմության» համար», - ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադևոսյանը:
Վերջին տարիներին Ucom-ը հետևողականորեն իրականացնում է լայնածավալ ԿՍՊ ծրագրեր՝ տեխնոլոգիական և AI կրթության, զարգացման, շրջակա միջավայրի պահպանության և համայնքային նախաձեռնությունների ուղղություններով։ Ընկերությունը համագործակցում է տեղական և միջազգային գործընկերների հետ՝ աջակցելով երիտասարդների կրթական և մասնագիտական զարգացմանը, նորարարական ծրագրերին և մարզային համայնքների ներուժի ամրապնդմանը։

Ucom General Director Ralph Yirikian Participated in the Impacture 2026 Conference
With the support of Ucom and the initiative of Mediamax media company, the Impacture 2026 conference dedicated to charity, corporate social responsibility (CSR), and impact investments was held in Yerevan.
The event brought together representatives of the business, public, and educational sectors to discuss the role and future of responsible business in Armenia.
The opening talk of the conference featured Ucom General Director Ralph Yirikian and Mediamax Director Ara Tadevosyan, who discussed the development of CSR culture in Armenia, the social role of businesses, and the importance of initiatives with long-term impact.
“Corporate social responsibility has never been merely charity or a series of separate initiatives for us. It is an essential part of Ucom’s value system and long-term strategy. We believe that modern businesses should not only develop technologies, but also invest in youth education, environmental protection, and the future of communities. Today, society expects businesses not only to provide services, but also to demonstrate responsibility and make a real impact. We believe that sustainable and strong companies are built when business growth goes hand in hand with creating lasting value,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
The conference also addressed the evolution of CSR, the differences between charity and systemic corporate social responsibility, as well as the importance of public-private cooperation. The second panel discussion focused on collaboration between business and culture, exploring modern approaches and partnership models for supporting cultural initiatives.
“We decided to bring together discussions on charity, corporate social responsibility, and impact investments on one platform because we believe these three areas should complement one another rather than compete for ‘legitimacy’,” said Ara Tadevosyan, Director of Mediamax.
In recent years, Ucom has consistently implemented large-scale CSR initiatives focused on technology and AI education, environmental protection, and community development. The company cooperates with local and international partners to support youth education and professional development, innovative projects, and the strengthening of regional communities across Armenia.