Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը մասնակցել է Impacture 2026 համաժողովին
Ucom-ի աջակցությամբ և Մեդիամաքս մեդիա ընկերության նախաձեռնությամբ անցկացվեց Impacture 2026 համաժողովը՝ նվիրված բարեգործությանը, կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությանը (ԿՍՊ) և հանրօգուտ ներդրումներին վերաբերող հարցերին։
Միջոցառումը համախմբել էր բիզնեսի, հասարակական և կրթական ոլորտների ներկայացուցիչների՝ քննարկելու Հայաստանում պատասխանատու բիզնեսի դերն ու ապագան։
Համաժողովի բացման զրույցի հյուրն էր Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, որը «Մեդիամաքս»-ի տնօրեն Արա Թադևոսյանի հետ քննարկեց Հայաստանում ԿՍՊ մշակույթի ձևավորման, բիզնեսի սոցիալական դերակատարության և երկարաժամկետ ազդեցություն ունեցող նախաձեռնությունների կարևորության թեմաները։
«Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունը մեզ համար երբեք չի եղել պարզապես բարեգործություն կամ առանձին նախաձեռնությունների շարք։ Այն Ucom-ի արժեքային համակարգի և երկարաժամկետ ռազմավարության կարևոր մասն է։ Մենք համոզված ենք, որ ժամանակակից բիզնեսը պետք է ոչ միայն զարգացնի տեխնոլոգիաները, այլ նաև ներդրում կատարի երիտասարդների կրթության, բնապահպանության և համայնքների ապագայի մեջ։ Այսօր հասարակությունը բիզնեսից ակնկալում է ոչ միայն ծառայություն, այլ նաև պատասխանատու վերաբերմունք և իրական ազդեցություն։ Մենք հավատում ենք, որ կայուն և ուժեղ ընկերությունները ձևավորվում են այն ժամանակ, երբ բիզնեսի աճին զուգահեռ ստեղծվում է մնայուն արժեք»,  -  նշեց Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Համաժողովի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ԿՍՊ ոլորտի էվոլյուցիային, բարեգործության և համակարգային սոցիալական պատասխանատվության տարբերություններին, ինչպես նաև պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության կարևորությանը։ Երկրորդ պանելային քննարկումը նվիրված էր բիզնեսի և մշակույթի համագործակցությանը, որտեղ քննարկվեցին մշակութային նախաձեռնությունների աջակցության ժամանակակից մոտեցումներն ու գործընկերության մոդելները։
«Որոշեցինք մեկ հարթակում խոսել բարեգործության, կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության և հանրօգուտ ներդրումների մասին, որովհետեւ կարծում ենք, որ այս երեքը պետք է փոխլրացնեն միմյանց, այլ ոչ թե մրցակցեն «լեգիտիմության» համար», - ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադևոսյանը:
Վերջին տարիներին Ucom-ը հետևողականորեն իրականացնում է լայնածավալ ԿՍՊ ծրագրեր՝ տեխնոլոգիական և AI կրթության, զարգացման, շրջակա միջավայրի պահպանության և համայնքային նախաձեռնությունների ուղղություններով։ Ընկերությունը համագործակցում է տեղական և միջազգային գործընկերների հետ՝ աջակցելով երիտասարդների կրթական և մասնագիտական զարգացմանը, նորարարական ծրագրերին և մարզային համայնքների ներուժի ամրապնդմանը։

Генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян принял участие в конференции Impacture 2026
При поддержке компании Ucom и по инициативе медиакомпании Mediamax в Ереване состоялась конференция Impacture 2026, посвящённая вопросам благотворительности, корпоративной социальной ответственности (КСО) и общественно значимых инвестиций.
Мероприятие объединило представителей бизнеса, общественного и образовательного секторов для обсуждения роли и будущего ответственного бизнеса в Армении.
В ходе открывающей дискуссии конференции генеральный директор Ucom Ральф Йирикян и директор Mediamax Ара Тадевосян обсудили формирование культуры КСО в Армении, социальную роль бизнеса и значимость инициатив, ориентированных на долгосрочное воздействие.
«Для нас корпоративная социальная ответственность никогда не была просто благотворительностью или набором отдельных инициатив. Она является важной частью системы ценностей и долгосрочной стратегии Ucom. Мы убеждены, что современный бизнес должен не только развивать технологии, но и инвестировать в образование молодёжи, защиту окружающей среды и будущее сообществ. Сегодня общество ожидает от бизнеса не только качественных услуг, но и ответственного подхода и реального воздействия. Мы верим, что устойчивые и сильные компании формируются тогда, когда рост бизнеса сопровождается созданием долгосрочной ценности», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
В ходе конференции также были затронуты вопросы эволюции сферы КСО, различий между благотворительностью и системной корпоративной социальной ответственностью, а также важности сотрудничества между государственным и частным секторами. Вторая панельная дискуссия была посвящена взаимодействию бизнеса и культуры, в рамках которой обсуждались современные подходы к поддержке культурных инициатив и модели партнёрства.
«Мы решили объединить на одной площадке обсуждение благотворительности, корпоративной социальной ответственности и общественно значимых инвестиций, потому что считаем, что эти три направления должны дополнять друг друга, а не конкурировать за “легитимность”», — сказал директор Mediamax Ара Тадевосян.
В последние годы Ucom последовательно реализует масштабные программы КСО в сферах технологического и AI-образования, развития, охраны окружающей среды и общественных инициатив. Компания сотрудничает с местными и международными партнёрами, поддерживая образование и профессиональное развитие молодёжи,  инновационные проекты и укрепление потенциала региональных сообществ.