Ucom-ն ավարտել է 5G ցանցի կառուցումը Հայաստանի բոլոր քաղաքներում
Հայաստանում 5G ցանցի հասանելիությունն այսօր արդեն իրականություն է․ Ucom-ն ավարտել է նոր սերնդի կապի ներդրումն երկրի մասշտաբով՝ այն հասանելի դարձնելով ՀՀ 49 քաղաքներից 48-ում և հարյուրավոր բնակավայրերում, ինչպես նաև Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթում, Երևան–Դիլիջան մայրուղու երկայնքով, Բագրատաշեն, Բավրա և Ագարակ սահմանային անցակետերում։ Այսօր արդեն Հայաստանի բնակչության ավելի քան 94 տոկոսը հնարավորություն ունի օգտվելու արագ և հուսալի շարժական ինտերնետից՝ միանալով մեծ թվային աշխարհին։
2024 թվականի նոյեմբերին մեկնարկած աշխատանքների արդյունքում՝ ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում Ucom-ը 5G-ն հասանելի է դարձրել երկրի բոլոր խոշոր բնակավայրերում։
«5G-ի ընդլայնումը մեզ համար պարզապես տեխնոլոգիական առաջընթաց չէ, այլ Հայաստանի բնակիչների համար  ժամանակակից, արագ և կայուն կապ ապահովելու կարևոր քայլ։ Մենք կատարեցինք մեր խոստումը. ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում կարողացանք ապահովել 5G ծածկույթ՝ երկրի բնակչության ավելի քան 94 տոկոսի համար, դարձնելով այն իսկապես ազգային մասշտաբի տեխնոլոգիական նախագիծ։ Ենթակառուցվածքների արդիականացումն ու նորարար լուծումների ներդրումը շարունակելու են մնալ մեր հիմնական առաջնահերթություններից։ Մենք հավատում ենք, որ հուսալի և արագ ինտերնետը հնարավորություն է՝ կրթության, աշխատանքի, առողջապահության ու բիզնեսի համար», - ասել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ենթակառուցվածքների արդիականացման շարունակական, լայնածավալ աշխատանքների շնորհիվ Ucom-ի բաժանորդները ստանում են ոչ միայն ավելի արագ, այլև միջազգային ստանդարտներին համապատասխան, կայուն և հուսալի կապ։ 5G տեխնոլոգիան բացում է թվային կյանքի նոր փուլ, որտեղ հնարավոր է ունենալ բարձրորակ տեսազանգեր աշխատանքի և ուսման համար, իրական ժամանակում փոխանցել մեծածավալ տվյալներ և լիարժեք օգտվել նոր սերնդի խելացի լուծումներից։
Ֆիքսված և շարժական կապին հասանելիություն ունեցող քաղաքների ցանկի, ինչպես նաև 5G ցանցի մասին մանրամասն տեղեկություններ կարող եք գտնել ընկերության պաշտոնական կայքում։
*5G ցանցի ծածկույթում ընդգրկված չէ միայն Դաստակերտ քաղաքը՝ տեխնիկական և ենթակառուցվածքային սահմանափակումների պատճառով։

Ucom Completes the Deployment of its 5G Network Across All Cities of Armenia
5G coverage is now a reality throughout Armenia. Ucom has completed the nationwide rollout of next-generation connectivity, making it available in 48 cities, hundreds of rural communities, at Myler Mountain Resort, along the Yerevan–Dilijan highway, and at the Bagratashen, Bavra, and Agarak border crossing points. Today, more than 94% of Armenia’s population has access to fast and reliable mobile internet, becoming part of the wider digital world.
Launched in November 2024, the project enabled Ucom to make 5G available in all major settlements of the country in just one year.
“Expanding 5G for us is not merely a technological achievement, but a crucial step toward providing modern, fast, and stable connectivity for people across Armenia. We delivered on our promise: in just one year, we ensured 5G coverage for more than 94% of the population, turning it into a truly nationawide technological project. Upgrading infrastructure and introducing innovative solutions will remain among our top priorities. We believe that reliable and fast internet opens up new opportunities in education, work, healthcare, and business,” said Ralph Yirikian, General Director at Ucom.
Ucom’s continuous investment in network modernization ensures that subscribers benefit from faster speeds and a stable, internationally compliant connection. 5G technology ushers in a new stage of digital life, enabling high-quality video calls for work and study, real-time transfer of large data volumes, and seamless use of next-generation smart solutions.
For the full list of cities with fixed and mobile network coverage, as well as detailed information about the 5G network, please visit Ucom’s official website.
*Dastakert is the only city where the deployment of 5G coverage is currently not feasible due to long-standing technical and infrastructure limitations.