Ամփոփվել են Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային 20-րդ օլիմպիադայի արդյունքները
Նոյեմբերի 18-ին «Ինժեներական քաղաքում» ամփոփվեցին Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլի արդյունքները։ Այս տարի ամենամյա միջազգային միկրոէլեկտրոնիկայի օլիմպիադան, նշելով իր 20-ամյակը, միավորել էր աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած լավագույն երիտասարդ մասնագետների՝ ներկայացնելու իրենց գիտելիքներն ու պայքարելու գլխավոր մրցանակների համար։
Ucom-ը կրկին հանդես է եկել որպես միջոցառման գլխավոր աջակից՝ խթանելով բարձր տեխնոլոգիական կրթության զարգացումը, երիտասարդ ինժեներների համայքնի ձևավորումը և միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրությունը։
Առաջին փուլին, որը կազմակերպվել էր 20 երկրներում, այդ թվում՝ Հայաստանում, ԱՄԷ-ում, ԱՄՆ-ում, Բրազիլիայում, Գերմանիայում, Եգիպտոսում, Էկվադորում, Հնդկաստանում, Իսրայելում, Իտալիայում, Իրանում, Լեհաստանում, Լիբանանում, Հորդանանում, Շրի Լանկայում, Պորտուգալիայում, Պերուում, Ռուսաստանում, Վիետնամում և Ֆրանսիայում, մասնակցել է 1,088 ուսանող: Նրանցից 34-ն անցել էին եզրափակիչ՝  երկրորդ փուլ, որը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 17-ին Երևանում՝ «Սինոփսիս Արմենիա»-ի Ուսումնական դեպարտամենտում: Եզրափակիչ փուլ անցածներից 14-ը ներկայացնում էին Հայաստանը:
Առաջին մրցանակը Ալի Ռամեզանիին՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններից շնորհվեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի կողմից։  Երկրորդ մրցանակը Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի կողմից շնորհվեց Հայկուշ Պետրոսյանին՝ Հայաստանից, ևս մեկ երկրորդ մրցանակ՝ Իրանից Մուհամադ Հասան Ամոլիին հանձնվեց Digitain-ի փոխտնօրեն Մարտին Մարտիրոսյանի կողմից։
Երկու երրորդ մրցանակները շնորհվեցին Օլիմպիադայի կազմկոմիտեի նախագահ, UEICT-ի նախագահ, Unicomp-ի տնօրեն Արմեն Բալդրյանի կողմից՝ Շրի Լանկայից Ռամեշկումար Ռաջինթանին և Օլիմպիադայի կազմկոմիտեի փոխնախագահ և Synopsys Armenia-ի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանի կողմից՝ Ռուսաստանից Յուրի Տոմաշչուկին։   «Լավագույն արդյունք Հայաստանից» մրցանակը՝ ի պատիվ Սինոփսիսի ճարտարագետ, 44-օրյա պատերազմում զոհված Արման Ճաղարյանի հիշատակի, հանձնվեց Հարություն Կարապետյանին՝ Օլիմպիադայի ծրագրային կոմիտեի նախագահ, Սինոփսիս Արմենիայի ՈՒսումնական դեպարտամենտի տնօրեն, պրոֆեսոր Վազգեն Մելիքյանի կողմից։
«Ucom-ում մենք հավատում ենք, որ Հայաստանը կարող  է լինել տեխնոլոգիական առաջընթացի կենտրոն։  Այս օլիմպիադան ապացույցն է, որ մեր երկիրը կարող է միավորել տաղանդներ աշխարհի տարբեր ծայրերից ու ստեղծել միջավայր, որտեղ երիտասարդները կարողանում են աճել և մրցել գլոբալ մակարդակում։ Ուրախ եմ անձամբ  մրցանակ հանձնել հաղթողներին՝ որպես նշան այն վստահության, որ այս երիտասարդները ոչ միայն խնդիրներ են լուծում, այլև ձևավորում են ապագան», – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Երկու տասնամյակ շարունակ Միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի կազմակերպումը Հայաստանում փաստում է մեր երկրի գերազանցությունը միկրոէլեկտրոնիկայի  ոլորտում  և նորարարների հաջորդ սերնդին հզորացնելու մեր հանձնառությունը։ Ամեն տարի աշխարհի տարբեր երկրներիում անցկացված օլիմպիադայի առաջին փուլի հաղթողների ժամանումը Հայաստան՝  օլիմպիադայի եզրափակիչ փուլին և մրցանակաբաշխությանը մասնակցելու համար, ընդգծում է մեր երկրի ակնառու տեղն աշխարհի տեխնոլոգիական քարտեզի վրա», - նշել է Օլիմպիադայի կազմկոմիտեի փոխնախագահ, «Սինոփսիս Արմենիա»-ի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը։
«Օլիմպիադան դարձել է հարգված և լայնորեն ճանաչված միջոցառում աշխարհի բազմաթիվ երկրներում: Երիտասարդ մասնագետները անհամբեր սպասում են օլիմպիադային մասնակցությանը, և նախապատրաստման գործընթացն ինքնին խորացնում է նրանց փորձառությունը», - ասաց Օլիմպիադայի ծրագրային կոմիտեի նախագահ, «Սինոփսիս Արմենիա»-ի ՈՒսումնական դեպարտամենտի տնօրեն, պրոֆեսոր Վազգեն Մելիքյանը:
ՀՀ Վարչապետի բարձր հովանու ներքո անցկացվող Ամենամյա միջազգային միկրոէլեկտրոնիկայի օլիմպիադան, հիմնվել է 2006 թվականին Synopsys ընկերության նախաձեռնությամբ և կազմակերպվում է Սինոփսիս Արմենիայի կողմից՝ IEEE միջազգային հեղինակություն ունեցող ամենամեծ մասնագիտական կառույցի՝ Էլեկտրոնային և էլեկտրոնիկայի ճարտարագետների ինստիտուտի Թեստային տեխնոլոգիաների տեխնիկական խորհրդի IEEE TTTC)-ի հետ համագործակցությամբ, որն ի նպաստ մարդկության տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված աշխարհի ամենամեծ տեխնիկական մասնագիտական կազմակերպությունն է։ Օլիմպիադան միջազգային հարթակ է մինչև 30 տարեկան մասնագետների համար։ Այն միտված է խթանելու երիտասարդների հետաքրքրությունը միկրոէլեկտրոնիկայի նկատմամբ, բացահայտելու նոր տաղանդներ և ձևավորելու գիտելիքահեն, համագործակցության վրա կառուցված գլոբալ ճարտարագիտական համայնք։

Подведены итоги 20-й ежегодной Международной олимпиады по микроэлектронике
18 ноября в «Инженерном городе» были подведены итоги финального этапа 20-й ежегодной Международной олимпиады по микроэлектронике. В юбилейный год Олимпиада объединила талантливых молодых специалистов из разных стран мира, которые прибыли в Армению, чтобы продемонстрировать свои знания и бороться за главные награды.
Ucom вновь выступил главным партнером мероприятия, поддерживая развитие высокотехнологичного образования, формирование сообщества молодых инженеров и рост интереса к сфере микроэлектроники.
В первом этапе Олимпиады, который состоялся в 20 странах — в Армении, ОАЭ, США, Бразилии, Германии, Египте, Эквадоре, Индии, Израиле, Италии, Иране, Польше, Ливане, Иордании, Шри-Ланке, Португалии, Перу, России, Вьетнаме и Франции — приняли участие 1088 студентов. Из них 34 участника прошли во второй, финальный этап, состоявшийся 17 октября в Ереване, в Учебном департаменте Synopsys Armenia. Четырнадцать финалистов представляли Армению.
Первый приз был вручён Али Рамезани из Объединённых Арабских Эмиратов министром высокотехнологичной промышленности Армении Мхитаром Айрапетяном.
Второй приз от имени генерального директора компании Ucom Ральфа Йирикяна был вручён Айкуш Петросян из Армении, а ещё один второй приз — Мохаммаду Хасану Амоли из Ирана — был передан заместителем директора Digitain Мартином Мартиросяном.
Две третьи премии вручил председатель оргкомитета Олимпиады, президент UEICT, директор компании Unicomp Армен Балдрян Рамешкумару Раджинтану из Шри-Ланки и заместитель председателя оргкомитета Олимпиады, директор компании Synopsys Armenia Овик Мусаелян Юрию Томащуку из России. Премию «Лучший результат из Армении», в память об инженере компании Synopsys Армане Чагаряне, погибшем на 44-дневной войне, председатель программного комитета Олимпиады, директор академического департамента компании Synopsys Armenia, профессор Вазген Меликян вручил Арутюну Карапетяну.
«В Ucom мы уверены, что Армения может стать центром технологического прогресса. Эта Олимпиада — яркое доказательство того, что наша страна способна объединять таланты со всего мира и создавать среду, где молодые специалисты растут и конкурируют на глобальном масштабе. Для меня большая честь лично вручить награды победителям — ведь именно эти молодые инженеры не только решают сегодняшние задачи, но и формируют технологии будущего», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«На протяжении двух десятилетий проведение Международной олимпиады по микроэлектронике в Армении подтверждает высокий уровень нашей страны в этой сфере и нашу приверженность подготовке нового поколения новаторов. Каждый год приезд победителей первого этапа из разных стран на финал и церемонию награждения подчеркивает значимое место Армении на мировой технологической карте», — отметил заместитель председателя оргкомитета Олимпиады и директор Synopsys Armenia Овик Мусайелян.
«Олимпиада стала уважаемым и широко известным мероприятием во многих странах. Молодые специалисты с нетерпением ждут возможности участвовать, а сам процесс подготовки существенно углубляет их профессиональный опыт», — сказал председатель программного комитета Олимпиады, директор Учебного департамента Synopsys Armenia, профессор Вазген Меликян.
Ежегодная Международная олимпиада по микроэлектронике проходит под высоким патронажем Премьер-министра Республики Армения. Она была основана в 2006 году по инициативе компании Synopsys и организуется Synopsys Armenia совместно с Техническим комитетом по тестовым технологиям IEEE TTTC — крупнейшей международной профессиональной организацией в сфере электроники и электротехники, направленной на развитие технологий на благо человечества.
Олимпиада является международной платформой для специалистов до 30 лет и направлена на стимулирование интереса к микроэлектронике, выявление новых талантов и формирование глобального инженерного сообщества, основанного на знаниях и сотрудничестве.