Ucom-ի աջակցությամբ «Արևորդի» ՀԿ-ն իրականացնում է «Խելացի թռչնադիտարկում» կրթական ծրագիրը
Ucom-ի աջակցությամբ «Արևորդի» ՀԿ-ն իրականացնում է «Խելացի թռչնադիտարկում․ քաղաքային բնությունը՝ երիտասարդների աչքերով» կրթական ծրագիրը, որի նպատակն է տեխնոլոգիաների միջոցով խթանել բնապահպանական կրթությունն ու բարձրացնել դպրոցականների իրազեկվածությունը քաղաքային կենսաբազմազանության վերաբերյալ։
Ծրագրի շրջանակում Հայաստանի տարբեր դպրոցներում և համայնքներում տեղադրվել են տասը BirdBuddy խելացի կերաման-տեսախցիկներ։ Դրանց միջոցով դպրոցականները իրական ժամանակում դիտարկում են թռչուններին և արհեստական բանականության օգնությամբ սովորում ճանաչել դրանց տեսակները։ Թվային գործիքների կիրառմամբ աշակերտները նոր ձևաչափով են ուսումնասիրում բնությունը և ավելի ակտիվ ներգրավվում շրջակա միջավայրի պահպանության գործընթացում։
Նախաձեռնության շնորհիվ հարյուրավոր երեխաներ, այդ թվում՝ Երևանի լսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների հատուկ կրթահամալիրի աշակերտները, վերապատրաստված ուսուցիչների աջակցությամբ ծանոթանում են տեղի կենսաբազմազանությանը։ Նրանք ուսումնասիրում են, թե ինչպես են եղանակային պայմաններն ու միջավայրը ազդում թռչունների վարքի վրա, վարում են գիտական օրագրեր և իրականացնում քարտեզագրումներ։
«Ucom-ում մենք հավատում ենք, որ տեխնոլոգիան կարող է ոչ միայն կապել մարդկանց, այլև օգնել երեխաներին ավելի գիտակից կերպով ճանաչել և պահպանել իրենց շրջակա միջավայրը։ Այս ծրագիրը միավորում է կրթությունը, նորարարությունն ու բնության հանդեպ պատասխանատվությունը՝ ձևավորելով ավելի տեղեկացված և հոգատար սերունդ», - նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս գործընկերությունը հիանալի օրինակ է, թե ինչպես կարող են տեխնոլոգիական լուծումները հարստացնել կրթական գործընթացը։ Երբ համադրվում են բնական հետաքրքրասիրությունը, բնության հանդեպ սերն ու նորարարությունը, երեխաները սկսում են նորովի ընկալել իրենց միջավայրը և դառնում դրա ակտիվ պահապանները», - ասել է «Արևորդի» ՀԿ տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
Կարևոր է նշել, որ BirdBuddy համակարգը հավաքագրում է բացառապես թռչունների վերաբերյալ տվյալներ, իսկ երեխաների լուսանկարահանում չի իրականացվում՝ ապահովելով տվյալների գաղտնիությունն ու անվտանգությունը։
Նախաձեռնությունը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ թվային տեխնոլոգիաների և բնապահպանական կրթության համադրությունը կարող է նշանակալի դրական ազդեցություն ունենալ երիտասարդների զարգացման և պատասխանատու քաղաքացի ձևավորելու գործում։

Ucom и SunChild реализуют программу «Умное наблюдение за птицами»
При поддержке Ucom некоммерческая организация SunChild реализует образовательную программу «Умное наблюдение за птицами: городская природа глазами молодежи», направленную на развитие экологического образования с использованием технологий и повышение осведомленности школьников о городском биоразнообразии.
В рамках программы в различных школах и общинах Армении были установлены десять умных кормушек-камер BirdBuddy. С их помощью школьники в режиме реального времени наблюдают за птицами и с применением искусственного интеллекта учатся распознавать их виды. Использование цифровых инструментов позволяет учащимся изучать природу в новом формате и активнее вовлекаться в процессы охраны окружающей среды.
Благодаря инициативе сотни детей, в том числе учащиеся специального образовательного комплекса для детей с нарушениями слуха в Ереване, при поддержке подготовленных педагогов знакомятся с местным биоразнообразием. Они изучают как погодные условия и окружающая среда влияют на поведение птиц, ведут научные дневники и занимаются картографированием.
«В Ucom мы убеждены, что технологии способны не только соединять людей, но и помогать детям более осознанно познавать и сохранять окружающую среду. Эта программа объединяет образование, инновации и ответственное отношение к природе, формируя более информированное и заботливое поколение», — отметил генеральный директор компании Ucom Ралф Йирикян.
«Это партнерство является отличным примером того, как технологические решения могут обогатить образовательный процесс. Когда объединяются естественное любопытство, любовь к природе и инновации, дети начинают по-новому воспринимать окружающую среду и становятся ее активными защитниками», — сказала Сона Калантарян, директор общественной организации SunChild.
Важно отметить, что система BirdBuddy собирает исключительно данные о птицах и не осуществляет фотосъемку детей, что обеспечивает конфиденциальность и безопасность данных.
Инициатива еще раз подтверждает, что сочетание цифровых технологий и экологического образования может оказать существенное положительное влияние на развитие молодежи и формирование ответственного гражданина.