Հանդիպում Silicon Mountains-ի տեսլականը կերտողների հետ
Մայիսի 5-ին Silicon Mountains-ի տեսլականը կերտողները ոչ ֆորմալ մթնոլորտում՝ նախաճաշի ընթացքում մեդիա ոլորտի ներկայացուցիչներին ներկայացրին Silicon Mountains-ի պատմությունը, գրանցած հաջողությունները և արդյունքները։
Նախաճաշը կազմակերպվել է Ucom-ի աջակցությամբ մայիսի 15-ին ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնում կայանալիք Silicon Mountains 2025 Լոռի ֆորումին և էքսպոյին ընդառաջ։
Այս ոչ ավանդական ձևաչափն ընտրվել է, քանի որ ֆորումն ինքնին դուրս է ավանդական մոտեցումներից։ Նպատակ ունենալով ադապտացնել թվային ենթակառուցվածքները, կիբեռանվտանգությունը և արհեստական բանականությունն մեր ապագային, ֆորումի կազմակերպիչները փորձում են հնարավորինս լայն լսարանին ծանոթացնել այս անհրաժեշտ միտումների և տեխնոլոգիաների հետ։
Նախաճաշի ընթացքում մամուլի ներկայացուցիչներին ներկայացվեց Silicon Mountains-ի պատմությունը, փորձն ու ձեռքբերումները 2019-ից ի վեր, քննարկվեցին Լոռիում ներկայացվելիք թեմաները, առաջարկվեցին գործիքներ ու կոնտեքստ՝ տեխնոլոգիական բովանդակությունը հանրամատչելի դարձնելու համար։
Silicon Mountains 2025 Լոռի ֆորումի կազմակերպիչների, խոսնակների ու լրագրողների քննարկումը համակարգում էր «Կիբեռանվտանգություն և տվյալների պաշտպանություն» պանելի մոդերատոր, «Ազգային ցանց» հիմնադրամի համահիմնադիր Գայանե Մանուկյանը։
Նախաճաշի մասնակիցների թվում էին ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը, Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, «Ակբա բանկ» ԲԲԸ Պլատֆորմների և տեխնոլոգիաների զարգացման գծով գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Տիգրան Սիմոնյանը, «Յանդեքս» Հայաստան և Վրաստանի ղեկավար Արամ Մխիթարյանը, Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալության տնօրեն Ներսես Երիցյանը, ՀՀ Կենտրոնական բանկի ՏՏ և կիբեռանվտանգության բաժնի ղեկավար Կոմիտաս Ստեփանյանը։
«Silicon Mountains-ը տեխնոլոգիական ֆորում է, սակայն այն միայն տեխնոլոգիական համայնքի համար չէ։ Այն նախատեսված է և՛ գործարարների, և՛ դպրոցականների, ինչպես նաև ցանկացած քաղաքացու համար։ Յուրաքանչյուրը պետք է հասկանա, որ ՏՀՏ-ն ոչ միայն ոլորտ է, այլ նաև երկրի զարգացման գլխավոր լոկոմոտիվը և գործիքը։ Շատ կարևոր է նման ֆորում անցկացնել մարզում, որովհետև այնտեղ առկա է ավելի մեծ զարգացման պոտենցիալ, քան Երևանում», - ասել է ՏՀՏ գործատուների միության նախագահ Արմեն Բալդրյանը։
«Նման միջոցառումների անցկացմանն աջակցելու մեր հիմնական նպատակն է տեխնոլոգիաների մասին քննարկումներն ավելի արդյունավետ ու օգտակար դարձնել մեր երկրի համար։ Ucom-ում մենք կիսում ենք այս մտածելակերպը, որ բոլորիս ապագան տեխնոլոգիաների հետ է կապված։ Վստահ եմ, որ զանգվածային լրատվամիջոցների դերն այս հարցում կարող է շատ մեծ լինել, եթե տեխնոլոգիական ու լրագրողական համայնքների միջև լինի փոխըմբռնում ու ընդհանուր նպատակի շուրջ համաձայնություն», - նշել  է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս միջոցառումը միայն տեխնոլոգիաների մասին չէ. այն ծանրության կենտրոնը տարածաշրջան տեղափոխելու, գիտելիքների բացերը լրացնելու և Հայաստանի թվային ապագան միասնականորեն կառուցելու մասին է։ 2019 թվականից ի վեր Silicon Mountains-ը դարձել է Հայաստանի առաջատար տեխնոլոգիական և նորարարական ֆորումներից մեկը։ Այս տարի մեր հիմնական ուղերձը հստակ է. նորարարությունը պետք է լինի ներառական, և թվային փոխակերպումը պետք է հասնի Հայաստանի յուրաքանչյուր անկյուն։ Ահա այս պատճառով Silicon Mountains-ը գնում է Լոռի», - ասել է ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելանը։
Silicon Mountains 2025 Լոռի ֆորումի շրջանակում  տեղական և միջազգային փորձագետները կկիսվեն իրենց տեսլականներով՝ թվայնացման վերաբերյալ տարբեր տնտեսական ոլորտներում և կիբեռանվտանգության աճող նշանակության մասին արհեստական բանականության դարաշրջանում:

Встреча с визионерами Silicon Mountains
5 мая визионеры Silicon Mountains в неформальной обстановке за завтраком представили представителям СМИ историю, успехи и достижения Silicon Mountains.
Завтрак был организован при поддержке Ucom в преддверии форума и экспо Silicon Mountains 2025 Lori, которые состоятся 15 мая в центре COAF SMART в Дебеде.
Этот нетрадиционный формат был выбран, поскольку сам форум выходит за рамки привычных подходов. Стремясь адаптировать цифровые инфраструктуры, кибербезопасность и искусственный интеллект к нашему будущему, организаторы форума стараются познакомить как можно более широкую аудиторию с этими важными тенденциями и технологиями.
Во время завтрака организаторы и спикеры форума рассказали представителям прессы об истории, опыте и достижениях Silicon Mountains с 2019 года, обсудили темы, которые будут представлены в Лори, и предложили инструменты и контекст для популяризации технологического контента.
Дискуссию между организаторами, спикерами и журналистами форума Silicon Mountains 2025 Lori модерировала Гаяне Манукян, сооснователь фонда «Национальная сеть» и модератор панели «Кибербезопасность и защита данных» на предстоящем форуме.
Среди участников завтрака были Эдуард Мусаелян, исполнительный директор Союза работодателей информационных и коммуникационных технологий; Ральф Йирикян, генеральный директор Ucom; Тигран Симонян, заместитель генерального директора по развитию платформ и технологий Акба банка; Арам Мхитарян, руководитель Яндекс Армения и Грузия; Нерсес Ерицян, директор Агентства информационных систем Армении; и Комитас Степанян, руководитель отдела ИТ и кибербезопасности Центрального банка Армении.
«Silicon Mountains — это технологический форум, но предназначен не только для технологического сообщества. Он создан также для предпринимателей, школьников и вообще всех. Важно понимать, что ИКТ — это не просто очередная отрасль экономики, но и главный двигатель и инструмент развития страны. Очень важно проводить такие форумы в регионах, где потенциал для роста выше, чем в Ереване», — сказал Армен Балдрян, председатель Союза работодателей информационных и коммуникационных технологий.
«Наша главная цель в поддержке таких мероприятий – способствовать более эффективному и содержательному обсуждению технологических вопросов, имеющих значение для развития нашей страны. В Ucom мы разделяем убеждение, что будущее связано с технологиями. Я уверен, что роль СМИ в этом может быть значительной, если между технологическим и журналистским сообществами будет взаимопонимание и согласие вокруг общей цели», – отметил Ральф Йирикян, генеральный директор Ucom.
«Это мероприятие – не только о технологиях. Оно о переносе центра тяжести в регионы, устранении пробелов в знаниях и совместном построении цифрового будущего Армении. С 2019 года Silicon Mountains стал одним из ведущих технологических и инновационных форумов Армении. В этом году мы хотим до всех донести одну-единственную мысль: инновации должны быть инклюзивными, а цифровая трансформация должна дойти до каждого уголка Армении. Именно поэтому Silicon Mountains отправляется в Лори», – сказал Эдуард Мусаелян, исполнительный директор Союза работодателей информационных и коммуникационных технологий.
В рамках форума Silicon Mountains 2025 Lori местные и международные эксперты поделятся своими взглядами на цифровизацию в различных экономических секторах и на возрастающую важность кибербезопасности в эпоху искусственного интеллекта.