Ռալֆ Յիրիկյանը դասախոսությամբ հանդես Է եկել Սլավոնական համալսարանի ինժեներական ամառային դպրոցում
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հանդես է  եկել առաջնորդության թեմայով դասախոսությամբ՝ Դիլիջանում անցկացվող ինժեներական ամառային դպրոցի շրջանակներում։
Ամառային դպրոցը կազմակերպվել է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի կողմից՝ գերմանական ՌՈԴԵ ԵՎ ՇՎԱՐՑ (Rohde & Schwarz) թեստավորման և չափումների ոլորտում առաջատար ընկերության և Լոկատոր ընկերության հետ համագործակցությամբ։ Դպրոցի նպատակն է զարգացնել մասնակիցների մասնագիտական կարողությունները հեռահաղորդակցության, անլար կապի համակարգերի, շարժական 4G/5G տեխնոլոգիաների, քվանտային ֆիզիկայի և հարակից ոլորտներում՝ համադրելով տեսական գիտելիքները գործնական հմտությունների հետ։
Իր ելույթում Ռալֆ Յիրիկյանը ներկայացրեց առաջնորդության հիմնական սկզբունքները, արդյունավետ կառավարման մոտեցումները, ինչպես նաև կարևորեց փափուկ հմտությունների և անձնական տեսլականի դերը մասնագիտական հաջողությունների հասնելու գործընթացում։ Բացի այդ, նա անդրադարձավ նաև հեռահաղորդակցության ոլորտի մարտահրավերներին, 5G տեխնոլոգիաների ժամանակակից միտումներին և ոլորտի զարգացման հեռանկարներին։
«Ucom-ում մենք շատ ենք կարևորում տեխնոլոգիական կրթությունը, և ողջունում ենք երիտասարդների համար ստեղծված նման ցանկացած հնարավորություն։ Ուրախ եմ, որ այսօր  հնարավորություն ունեցա իմ գիտելիքներով և փորձով կիսվելու ամառային դպրոցի մասնակիցների հետ։ Հավատացած եմ, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ապագա մասնագետների պատրաստման գործում այսօրվա ներդրումների շնորհիվ վաղը կունենանք նորարար և մրցունակ մասնագիտական համայնք», – նշեց Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ելույթից հետո տեխնիկական տնօրինության աշխատակիցներն իրականացրեցին դրայվ թեսթ, և մասնակիցները հնարավորություն ունեցան գործնականում անցկացնելու դրայվ թեսթ՝ ստուգելով բջջային ցանցի ռադիոծածկույթի, որակի, ինչպես նաև շահագործվող կայանների հիմնական պարամետրերը։
«Ամառային դպրոցն իր կարևորությամբ եզակի հարթակ է, որը հնարավորություն է տալիս երիտասարդ մասնագետներին և ուսանողներին խորացնել գիտելիքներն ու ձեռք բերել նոր հմտություններ՝ կիրառելով դրանք պրակտիկ խնդիրների լուծման մեջ։ Այսպիսի ծրագրերը խթանում են գիտական և ինժեներական մտածողության զարգացումը, ինչը չափազանց կարևոր է Հայաստանի տեխնոլոգիական ապագայի համար։ Կազմակերպիչները բարձր են գնահատում նման առաջատար ընկերությունների մասնակցությունը, քանի որ այն հնարավորություն է տալիս մասնակիցներին շփվել ոլորտի փորձառու մասնագետների հետ և ներգրավվել իրական նախագծերում», – նշել է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի ինժիներա-ֆիզիկական ինստիտուտի տնօրեն տ․գ․թ․ դոցենտ Ահարոն Ահարոնյանը։
Նշենք, որ բարձր տեխնոլոգիական ուղղվածությամբ 5-օրյա ամառային ինժեներական դպրոցը նվիրված է ժամանակակից կապի ցանցերի և քվանտային հաղորդակցման տեխնոլոգիաների խորացված ուսումնասիրմանը։

Ральф Йирикян выступил с лекцией в инженерной летней школе Славянского университета
Генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян выступил с лекцией на тему лидерства в рамках инженерной летней школы, проходившей в Дилижане
Летнюю школу организовал Российско-Армянский (Славянский) университет в сотрудничестве с немецкой компанией ROHDE & SCHWARZ, ведущей в области тестирования и измерений, а также с компанией «Локатор». Цель школы — развить профессиональные компетенции участников в области телекоммуникаций, систем беспроводной связи, мобильных технологий 4G/5G, квантовой физики и смежных областей, сочетая теоретические знания с практическим опытом.
Во время своего выступления генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян представил основные принципы лидерства, подходы к эффективному управлению, а также подчеркнул важность гибких навыков и личного видения в процессе достижения профессионального успеха. Он также коснулся вызовов телекоммуникационной отрасли, современных тенденций в области технологий 5G и перспектив развития сектора.
"В Ucom мы высоко ценим технологическое образование и приветствуем любую такую возможность, созданную для молодых людей. Я рад, что сегодня у меня была возможность поделиться своими знаниями и опытом с участниками летней школы. Я верю, что благодаря сегодняшним вложениям в подготовку будущих специалистов в области высоких технологий, завтра у нас будет инновационное и конкурентоспособное профессиональное сообщество", - отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян
После лекции сотрудники технического управления провели драйв-тест, и участники имели возможность самостоятельно провести испытание, проверив радиопокрытие, качество сотовой сети, а также основные параметры эксплуатируемых станций.
"Летняя школа – это уникальная по своей значимости платформа, которая позволяет молодым специалистам и студентам углубить свои знания и приобрести новые навыки, применяя их на практике при решении реальных задач. Подобные программы способствуют развитию научного и инженерного мышления, что крайне важно для технологического будущего Армении. Организаторы высоко ценят участие таких ведущих компаний, поскольку это дает возможность участникам общаться с опытными специалистами отрасли и вовлекаться в реальные проекты», – отметил директор инженерно-физического института Российско-Армянского (Славянского) университета, кандидат  наук, доцент Аарон Ааронян.
Отметим, что 5-дневная инженерная летняя школа была посвящена высоким технологиям и углубленному изучению современных сетей связи и квантовых коммуникационных технологий.