Ռալֆ Յիրիկյանը դասախոսությամբ հանդես Է եկել Սլավոնական համալսարանի ինժեներական ամառային դպրոցում
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հանդես է  եկել առաջնորդության թեմայով դասախոսությամբ՝ Դիլիջանում անցկացվող ինժեներական ամառային դպրոցի շրջանակներում։
Ամառային դպրոցը կազմակերպվել է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի կողմից՝ գերմանական ՌՈԴԵ ԵՎ ՇՎԱՐՑ (Rohde & Schwarz) թեստավորման և չափումների ոլորտում առաջատար ընկերության և Լոկատոր ընկերության հետ համագործակցությամբ։ Դպրոցի նպատակն է զարգացնել մասնակիցների մասնագիտական կարողությունները հեռահաղորդակցության, անլար կապի համակարգերի, շարժական 4G/5G տեխնոլոգիաների, քվանտային ֆիզիկայի և հարակից ոլորտներում՝ համադրելով տեսական գիտելիքները գործնական հմտությունների հետ։
Իր ելույթում Ռալֆ Յիրիկյանը ներկայացրեց առաջնորդության հիմնական սկզբունքները, արդյունավետ կառավարման մոտեցումները, ինչպես նաև կարևորեց փափուկ հմտությունների և անձնական տեսլականի դերը մասնագիտական հաջողությունների հասնելու գործընթացում։ Բացի այդ, նա անդրադարձավ նաև հեռահաղորդակցության ոլորտի մարտահրավերներին, 5G տեխնոլոգիաների ժամանակակից միտումներին և ոլորտի զարգացման հեռանկարներին։
«Ucom-ում մենք շատ ենք կարևորում տեխնոլոգիական կրթությունը, և ողջունում ենք երիտասարդների համար ստեղծված նման ցանկացած հնարավորություն։ Ուրախ եմ, որ այսօր  հնարավորություն ունեցա իմ գիտելիքներով և փորձով կիսվելու ամառային դպրոցի մասնակիցների հետ։ Հավատացած եմ, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ապագա մասնագետների պատրաստման գործում այսօրվա ներդրումների շնորհիվ վաղը կունենանք նորարար և մրցունակ մասնագիտական համայնք», – նշեց Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Ելույթից հետո տեխնիկական տնօրինության աշխատակիցներն իրականացրեցին դրայվ թեսթ, և մասնակիցները հնարավորություն ունեցան գործնականում անցկացնելու դրայվ թեսթ՝ ստուգելով բջջային ցանցի ռադիոծածկույթի, որակի, ինչպես նաև շահագործվող կայանների հիմնական պարամետրերը։
«Ամառային դպրոցն իր կարևորությամբ եզակի հարթակ է, որը հնարավորություն է տալիս երիտասարդ մասնագետներին և ուսանողներին խորացնել գիտելիքներն ու ձեռք բերել նոր հմտություններ՝ կիրառելով դրանք պրակտիկ խնդիրների լուծման մեջ։ Այսպիսի ծրագրերը խթանում են գիտական և ինժեներական մտածողության զարգացումը, ինչը չափազանց կարևոր է Հայաստանի տեխնոլոգիական ապագայի համար։ Կազմակերպիչները բարձր են գնահատում նման առաջատար ընկերությունների մասնակցությունը, քանի որ այն հնարավորություն է տալիս մասնակիցներին շփվել ոլորտի փորձառու մասնագետների հետ և ներգրավվել իրական նախագծերում», – նշել է Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի ինժիներա-ֆիզիկական ինստիտուտի տնօրեն տ․գ․թ․ դոցենտ Ահարոն Ահարոնյանը։
Նշենք, որ բարձր տեխնոլոգիական ուղղվածությամբ 5-օրյա ամառային ինժեներական դպրոցը նվիրված է ժամանակակից կապի ցանցերի և քվանտային հաղորդակցման տեխնոլոգիաների խորացված ուսումնասիրմանը։

Ralph Yirikian, General Director of UCOM, delivered a lecture on leadership in the framework of engineering summer school held in Dilijan.
The summer school was organized by the Russian-Armenian (Slavonic) University in collaboration with the German ROHDE & SCHWARZ, a leading company in testing and measurement and the Locator company. The School aims at developing participants' professional skills in telecommunications, wireless communication systems, mobile 4G/5G technologies, quantum physics, and related fields by combining theoretical knowledge with practical skills.
During his speech, Ralph Yirikian presented the fundamental principles of leadership, effective management approaches and emphasized the importance of the soft skills and personal vision in achieving professional success. Additionally, he addressed challenges in the telecommunications sector, current trends in 5G technologies, and prospects for industry development.
"At Ucom, we highly value technological education and welcome every opportunity to support young people. I am pleased to have this chance to share my knowledge and experience with the participants of the summer school. I am confident that the investments made today in preparing future professionals in the field of high technologies will help shape an innovative and competitive professional community tomorrow," noted Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
After the lecture, technical staff conducted a drive test, and participants had the opportunity to take part in it, checking the radio coverage, the cellular network quality, and key operating parameters.
"The summer school is a unique and important platform that gives young professionals and students the opportunity to deepen their knowledge and acquire new skills by applying them to solve practical problems. Such projects promote the development of scientific and engineering thinking, which is crucial for the technological future of Armenia. The organizers highly appreciate the participation of leading companies, as it allows the participants to interact with experienced professionals in the field and become involved in real projects,” mentioned Dr. Aharon Aharonyan, Director of the Institute of Engineering and Physics at the Russian-Armenian (Slavonic) University, Associate Professor and Ph.D.
It should be noted that the 5-day high-tech engineering summer school is dedicated to the in-depth study of modern communication networks and quantum communication technologies. Fifty young participants aged 17 to 25 took part in the program.