Ամփոփվեց «Ucom Ֆելոուշիփ 2025»-ը․ լավագույն էկո - ստարտափները ֆինանսավորում ստացան
Ucom-ը և Իմփաքթ Հաբ Երևանն ամփոփեցին 2025 թվականի «Ucom Ֆելոուշիփ» ինկուբացիոն ծրագրի արդյունքները։ Իմփաքթ Հաբ Երևանում անցկացված միջոցառման ընթացքում ինը նորարարական ստարտափներ մասնագիտական ժյուրիին ներկայացրեցին մեկ տարվա ընթացքում մշակված իրենց նախագծերը, գրանցած առաջընթացը և կայուն զարգացմանն ուղղված լուծումները։
Մեկ տարի տևողությամբ այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի աջակցելու Հայաստանի «կանաչ» նորարարների նոր սերնդին, որոնք մշակում են տեխնոլոգիական լուծումներ շրջակա միջավայրի կայունության ապահովման համար՝ կանաչ էներգետիկայի, ագրոտեխնոլոգիաների, էկոտուրիզմի և շրջանաձև տնտեսության ոլորտներում։ Ծրագրի ընթացքում մասնակիցներն ստացել են անհատական քոուչինգ, մենթորների աջակցություն, ինտենսիվ ուսուցում և համագործակցության լայն հնարավորություններ։
«Ucom-ում մենք հավատում ենք, որ կանաչ տեխնոլոգիաները կարող են դառնալ կայուն զարգացման կարևոր շարժիչ ուժ։ «Ucom Ֆելոուշիփ» ծրագրի միջոցով մենք աջակցում ենք այն նախաձեռնություններին, որոնք ոչ միայն նորարարական գաղափարներ են առաջարկում, այլև իրական լուծումներ են տալիս շրջակա միջավայրի պահպանության և Հայաստանի կայուն զարգացման համար։ Մենք ուրախ ենք տեսնել, թե ինչպես են այս նորարարական գաղափարները վերածվում գործնական նախաձեռնությունների և վստահ ենք, որ նրանցից շատերը կդառնան մեր երկրի ապագա կանաչ տնտեսության կարևոր դերակատարներ», - ասել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Ucom-ի հետ մեր գործընկերությունն առանցքային նշանակություն ունեցավ Հայաստանի խոստումնալից կանաչ ձեռնարկատերերի համար մեկնարկային հարթակ ապահովելու գործում։ Այս ժամանակահատվածում մենք ականատես եղանք մեր մասնակիցների վերափոխմանը, երբ նրանց նորարարական գաղափարները վերածվեցին կենսունակ և ազդեցիկ ձեռնարկությունների: Մենք անչափ հպարտ ենք այս թիմերի առաջընթացով և ուրախ ենք տեսնել, որ նրանց լուծումները մուտք են գործում շուկա», -  նշել է Իմփաքթ Հաբ Երևանի ծրագրերի տնօրեն Թիջեյ Ճղըլյանը։
Արդեն երկրորդ տարին իրականացվող «Ucom Ֆելոուշիփ» ծրագիրը Ucom-ի և Իմփաքթ Հաբ Երևանի միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցության արդյունքն է։ 2025 թվականի ծրագրի մասնակիցների թվում էին մի շարք հեռանկարային նախաձեռնություններ՝ Eco Habit, Zenith Academy, Grant Legacy, ReSoma, Bee Green, SUNHOME Guesthouse, Կենսահումուս, 4Green և SeElabUS։ Այս թիմերը ցուցադրեցին զգալի առաջընթաց՝ մշակելով կայուն զարգացման տարբեր մարտահրավերների հաղթահարմանն ուղղված ընդլայնվող լուծումներ։ Նրանց նախաձեռնությունները ներառում են կանաչ նորարարության լայն շրջանակ՝ շրջանաձև տնտեսության շրջանակում թափոնների կառավարման լուծումներից և բուսական հիմքով տեքստիլի մշակումից մինչև արհեստական բանականության վրա հիմնված էներգիայի օպտիմալացում, էկոտուրիզմ և մասնագիտացված տեխնիկական կրթություն՝ նպաստելով Հայաստանի ավելի դիմակայուն և էկոլոգիապես պատասխանատու ապագայի ձևավորմանը։
Երկար քննարկումներից հետո ժյուրին հայտարարեց երեք հաղթողների անունները՝ Գոհար Հարությունյան՝ Eco Habit (գորգերի արտադրություն կապրոնե զուգագուլպաների արտադրական թափոններից), Կարինա Մանուկյան՝ SUNHOME հյուրատուն (էկոլոգիապես կայուն կացություն Լոռիում՝ Ստեփանավում) և Արմինե Բաբայան՝ Bee Green (լիարժեք քայքայվող մեղրամոմե կտորաթերթ), որոնցից յուրաքանչյուրն ստացավ 400,000 դրամ ֆինանսական աջակցություն՝ իրենց նախաձեռնությունների զարգացման հաջորդ փուլն սկսելու համար։
Այս հաջողությունների հիման վրա «Ucom Ֆելոուշիփ» ծրագրի երրորդ փուլը կմեկնարկի 2026 թվականի ապրիլին, իսկ հայտերի ընդունման մեկնարկի մասին լրացուցիչ կհայտարարվի։

Подведены итоги программы «Ucom Fellowship 2025»: лучшие эко-стартапы получили финансирование
Компания  Ucom и Impact Hub Yerevan подвели итоги инкубационной программы «Ucom Fellowship 2025». На итоговом мероприятии, прошедшем в Impact Hub Yerevan, девять инновационных стартапов представили профессиональному жюри проекты, разработанные в течение года, продемонстрировав достигнутый прогресс и решения, направленные на устойчивое развитие.
Годовая инициатива направлена на поддержку нового поколения армянских зеленых инноваторов, разрабатывающих технологические решения для обеспечения экологической устойчивости в таких сферах, как зеленая энергетика, агротехнологии, экотуризм и циркулярная экономика. В течение программы участники получали индивидуальный коучинг, поддержку менторов, интенсивное обучение для профессионального взаимодействия.
«В Ucom мы убеждены, что зеленые технологии могут стать важным драйвером устойчивого развития. Благодаря программе Ucom Fellowship мы поддерживаем инициативы, которые не только предлагают инновационные идеи, но и реальные решения для защиты окружающей среды и устойчивого развития Армении. Нам приятно видеть, как эти идеи превращаются в практические инициативы, и мы уверены, что многие из них станут важными участниками будущей зеленой экономики нашей страны», — отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Наше партнерство с Ucom сыграло ключевую роль в создании стартовой платформы для перспективных зеленых предпринимателей Армении. За это время мы стали свидетелями трансформации участников, когда их инновационные идеи превращались в жизнеспособные бизнес-проекты. Мы очень гордимся прогрессом этих команд и рады видеть, что их решения выходят на рынок», — отметила директор программ Impact Hub Yerevan Тиджей Чглян.
Программа Ucom Fellowship, реализуемая уже второй год, является результатом многолетнего и эффективного сотрудничества между Ucom и Impact Hub Yerevan. В числе участников программы 2025 года были перспективные проекты Eco Habit, Zenith Academy, Grant Legacy, ReSoma, Bee Green, SUNHOME Guesthouse, Kensahumus, 4Green и SeElabUS.
Команды продемонстрировали значительный прогресс, разрабатывая масштабируемые решения для различных вызовов устойчивого развития. Их инициативы охватывают широкий спектр зеленых инноваций — от решений по управлению отходами в рамках циркулярной экономики и разработки растительного текстиля до оптимизации энергопотребления на основе искусственного интеллекта, экотуризма и специализированного технического образования, способствуя формированию более устойчивого и экологически ответственного будущего Армении.
После длительных обсуждений жюри объявило имена трех победителей: Гоар Арутюнян — Eco Habit (производство ковров из производственных отходов капроновых колготок), Карина Манукян — гостевой дом SUNHOME (экологически устойчивое размещение в Степанаване) и Армине Бабаян — Bee Green (полностью биоразлагаемые обертки из пчелиного воска).
Каждый из победителей получил финансирование в размере 400 000 драмов для дальнейшего развития своих инициатив.
На основе достигнутых результатов  третий этап программы «Ucom Fellowship» стартует в апреле 2026 года, о начале приема заявок будет объявлено дополнительно.