Ucom-ն արագագործ ինտերնետ հասանելիությամբ է ապահովել Հայաստանի տարբեր մարզերում գտնվող Թումո տուփերը
15/05/2023
Speedtest Awards մրցանակակիր և Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված ու շարժական ինտերնետն ապահովող «Յուքոմ» ընկերությունն արդեն մեկ տարի շարունակ ապահովում է մարզային բնակավայրերում տեղակայված Թումո տուփերն արագագործ ինտերնետ կապի հասանելիությամբ։ Այսպիսով, Ucom-ի ինտերնետ կապը հնարավորություն է տալիս Թումո տուփ հաճախող տարեկան մոտ 400 պատանու կրթություն ստանալ տեխնոլոգիաների և դիզայնի ոլորտում Հայաստանի այնպիսի բնակավայրերում, ինչպիսիք են Սևանը, Վայքը, Կապանը, Արթիկը, Մարալիկը, Ճամբարակը, Ազատամուտը, Երազգավորսը, Ազատանը, Ամասիան, Սպիտակն ու Արծվաբերդը։ Թումո տուփը փոքր, սակայն տեխնիկապես հագեցած մինի Թումո է։ Այն կարող է տեղադրվել ցանկացած քաղաքում կամ գյուղում և ծառայել որպես ինքնուսուցման տարածք տեղի պատանիների համար։ Ուսանողներն ինքնուսուցման փուլն անցնում են իրենց քաղաքում, իսկ գործնական դասընթացների մասնակցելու համար մեկնում են մոտակա Թումո կենտրոններ կամ միանում դրանց` առցանց:
«Այս նախաձեռնությամբ Ucom-ն աջակցում է Թումո տուփերի ներդրմանը նույնիսկ ամենահեռավոր մարզային համայնքներում՝ սատարելով ժամանակակից կրթությունը մարզում և հնարավորություն ընձեռելով պատանիներին զարգացնելու իրենց հմտություններն ու կարողությունները», - նշել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Թումո Հայաստան նախաձեռնության իրականացման գործընթացում շատ կարևոր է մասնավոր ընկերությունների աջակցությունը, առանց որոնց մեր նպատակին հասնելը, գուցե, այս տեմպերով չընթանար: Այս համատեքստում լավագույն օրինականերից մեկը Ucom ընկերության հետ մեր համագործակցությունն է: Դրա շրջանակում տասից ավելի մարզային մինի Թումոներում` Ամասիայից մինչև Արծվաբերդ, տեղադրվել են Ինտերնետ ապահովող սարքեր: Լիահույս ենք, որ այս թիվը կավելանա, և Ucom-ի և Թումոյի համագործակցությունը կլինի շարունակական», - նշում է Թումոյի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը:
Հավելենք, որ Թումո Հայաստան նախաձեռնության նպատակն է Թումոյի կրթությունը հասանելի դարձնել Հայաստանի ու Արցախի բոլոր պատանիներին: Ծրագրով նախատեսվում է մարզերի խոշոր քաղաքներում ունենալ տեխնոլոգիաներով հագեցած 16 Թումո կենտրոն, իսկ փոքր համայնքներում` 110 Թումո տուփ, որոնց միջոցով ծրագիրը հասանելի կդառնա բոլոր պատանիներին` ողջ երկրով մեկ:

Ucom has Provided Tumo Boxes in Different Regions of Armenia with High-Speed Internet Access
For the past year, Ucom, the winner of the Speedtest Awards and provider of the fastest fixed and mobile internet in Armenia, has been providing high-speed internet connections to Tumo Boxes located in regional settlements. Ucom's internet connection enables approximately 400 young people attending each Tumo Box to receive education in technology and design in various communities throughout Armenia, including Sevan, Vayk, Kapan, Artik, Maralik, Chambarak, Azatamut, Yerazgavors, Azatan, Amasia, Spitak, and Artsvaberd. The Tumo Box is a small but technically equipped mini Tumo that can be placed in any city or village, serving as a self-learning space for local youth. Students go through a self-study phase in their own city, and to participate in practical courses, they either go to nearby Tumo centers or join them online.
"Through this initiative, Ucom is supporting the implementation of Tumo Boxes even in the most remote regional communities, providing modern education opportunities to young people and enabling them to develop their skills and abilities," said Ralph Yirikian, Director General at Ucom.
"The support of private companies is very important in the implementation process of the Tumo Armenia initiative, without which we would not have reached our goal at this pace. One of the best examples in this context is our partnership with Ucom. As part of this, internet devices have been installed in more than ten regional mini Tumons, from Amasia to Artsvaberd. We sincerely hope that this number will increase, and the cooperation between Ucom and Tumo will be continuous," says Marie Lou Papazian, director of Tumo.
Let us add that the goal of the Tumo Armenia initiative is to make Tumo education accessible to all young people in Armenia and Artsakh. According to the program, it is planned to have 16 technologically equippedTumo centers equipped in the major regional cities, and 110 Tumo boxes in small communities, through which the program will become available to all young people throughout the country.