Ucom-ն արագագործ ինտերնետ հասանելիությամբ է ապահովել Հայաստանի տարբեր մարզերում գտնվող Թումո տուփերը
15/05/2023
Speedtest Awards մրցանակակիր և Հայաստանում ամենաարագ ֆիքսված ու շարժական ինտերնետն ապահովող «Յուքոմ» ընկերությունն արդեն մեկ տարի շարունակ ապահովում է մարզային բնակավայրերում տեղակայված Թումո տուփերն արագագործ ինտերնետ կապի հասանելիությամբ։ Այսպիսով, Ucom-ի ինտերնետ կապը հնարավորություն է տալիս Թումո տուփ հաճախող տարեկան մոտ 400 պատանու կրթություն ստանալ տեխնոլոգիաների և դիզայնի ոլորտում Հայաստանի այնպիսի բնակավայրերում, ինչպիսիք են Սևանը, Վայքը, Կապանը, Արթիկը, Մարալիկը, Ճամբարակը, Ազատամուտը, Երազգավորսը, Ազատանը, Ամասիան, Սպիտակն ու Արծվաբերդը։ Թումո տուփը փոքր, սակայն տեխնիկապես հագեցած մինի Թումո է։ Այն կարող է տեղադրվել ցանկացած քաղաքում կամ գյուղում և ծառայել որպես ինքնուսուցման տարածք տեղի պատանիների համար։ Ուսանողներն ինքնուսուցման փուլն անցնում են իրենց քաղաքում, իսկ գործնական դասընթացների մասնակցելու համար մեկնում են մոտակա Թումո կենտրոններ կամ միանում դրանց` առցանց:
«Այս նախաձեռնությամբ Ucom-ն աջակցում է Թումո տուփերի ներդրմանը նույնիսկ ամենահեռավոր մարզային համայնքներում՝ սատարելով ժամանակակից կրթությունը մարզում և հնարավորություն ընձեռելով պատանիներին զարգացնելու իրենց հմտություններն ու կարողությունները», - նշել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Թումո Հայաստան նախաձեռնության իրականացման գործընթացում շատ կարևոր է մասնավոր ընկերությունների աջակցությունը, առանց որոնց մեր նպատակին հասնելը, գուցե, այս տեմպերով չընթանար: Այս համատեքստում լավագույն օրինականերից մեկը Ucom ընկերության հետ մեր համագործակցությունն է: Դրա շրջանակում տասից ավելի մարզային մինի Թումոներում` Ամասիայից մինչև Արծվաբերդ, տեղադրվել են Ինտերնետ ապահովող սարքեր: Լիահույս ենք, որ այս թիվը կավելանա, և Ucom-ի և Թումոյի համագործակցությունը կլինի շարունակական», - նշում է Թումոյի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը:
Հավելենք, որ Թումո Հայաստան նախաձեռնության նպատակն է Թումոյի կրթությունը հասանելի դարձնել Հայաստանի ու Արցախի բոլոր պատանիներին: Ծրագրով նախատեսվում է մարզերի խոշոր քաղաքներում ունենալ տեխնոլոգիաներով հագեցած 16 Թումո կենտրոն, իսկ փոքր համայնքներում` 110 Թումո տուփ, որոնց միջոցով ծրագիրը հասանելի կդառնա բոլոր պատանիներին` ողջ երկրով մեկ:

Ucom обеспечила региональные боксы Тумо доступом к высокоскоростному интернету
Обладатель премии Speedtest Awards и провайдер самого быстрого фиксированного и мобильного интернета в Армении, компания Ucom уже год обеспечивает доступом к высокоскоростному интернет-соединению боксы Тумо, расположенные в региональных населенных пунктах. Таким образом, интернет-соединение Ucom позволяет посещающим боксы Тумо около 400 учащимся, получать образование в области технологий и дизайна в таких населенных пунктах Армении, как Севан, Вайк, Капан, Артик, Маралик, Чамбарак, Азатамут, Еразгаворс, Азатан, Амасия, Спитак и Арцваберд. Бокс Тумо – это небольшой, но технически оснащенный мини-Тумо. Он может быть размещен в любом городе или деревне и служить пространством для самообучения местной молодежи. Учащиеся проходят этап самостоятельного обучения в своем городе, а для участия в практических курсах они отправляются в близлежащие центры Тумо или подключаются к ним онлайн.
«Этой инициативой Ucom поддерживает внедрение боксов Тумо даже в самых отдаленных населенных пунктах страны, поддерживая современное образование в регионах и предоставляя юным умникам и умницам возможность развивать свои навыки и способности», - сказал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«В процессе реализации инициативы «Тумо Армения» очень важна поддержка частных компаний, без которых мы бы, возможно, не достигли бы своей цели в таком темпе. Одним из наиболее образцовых в этом плане является наше партнерство с компанией Ucom. В рамках партнерства были предоставлены обеспечивающие доступ к интернету устройства для более чем десяти региональных мини-Тумо, от Амасии до Арцваберда. Мы искренне надеемся, что это число будет увеличиваться, а сотрудничество между Ucom и Тумо будет непрерывным», - отметила директор Тумо Мари Лу Папазян.
Добавим, что цель инициативы Тумо Армения – сделать образование Тумо доступным для всех молодых людей в Армении и Арцахе. Согласно программе планируется создать 16 оснащенных технологиями центров Тумо в крупных городах регионов и 110 боксов Тумо в малых населенных пунктах, благодаря чему программа станет доступной для всех молодых людей по всей стране.