Ucom-ը կշարունակի ապահովել Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը գերարագ ինտերնետով
«Յուքոմ» ընկերությունն այս տարի ևս կշարունակի ապահովել Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի բոլոր ցուցասրահները գերարագ ինտերնետի հասանելիությամբ:
Դեռ նախորդ տարի Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը Ucom-ի հետ գործակցության միջոցով, ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներգրավմամբ հնարավորություն է ստեղծել ցուցադրությունների, համերգների և այլ ծրագրերի համար նախատեսված տարածքները վերաիմաստավորելու նաև որպես կրթամշակութային միջավայր: Թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը նշել է. «Ուրախ եմ, որ «Յուքոմ»-ի հետ համագործակցության շնորհիվ հնարավորություն ենք ունեցել ավելի հասանելի դարձնել գիտակրթական, մշակութային ծրագրերը եւ համերգները համացանցում, օգտագործել ենք մուլտիմեդիա միջոցները ցուցադրությունների ժամանակ, ընդլայնել ենք ցուցադրությունների ինֆորմատիվ հասանելիության ձեւաչափերը»։
«Ucom-ը հաշվի է առել համաշխարհային մակարդակի մեծության ցուցադրությունների թվայնացման միտումը և ընդառաջել է Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտին այդօրինակ միջազգային փորձը կիրառելու հարցում։ Վստահ եմ, որ նոր մուլտիմեդիա միջոցների շնորհիվ և Ucom-ի ինտերնետով այցելուներն ավելի մեծ հետաքրքրությամբ են տեղեկանում հայկական մշակույթի վառ ներկայացուցիչների մասին», - ասել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Հիշեցնենք, որ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը պաշտոնապես բացվել է 2015 թվականի հունվարի 29-ին՝ նպատակ ունենալով համակողմանիորեն ներկայացնելու Կոմիտասի կյանքն ու գործունեության տարբեր ոլորտները, հանրահռչակելու նրա բազմակողմանի երաժշտական ժառանգությունը:

Ucom Will Keep On Providing High-Speed Internet Access to the Komitas Museum-Institute
This year as well Ucom will continue providing high-speed internet access to all exhibition halls of the Komitas Museum-Institute.
Last year, through cooperation with Ucom, the Komitas Museum-Institute created an opportunity to transform its exhibition, concert and other programs’ spaces into an educational and cultural environment enriched with modern technologies. Nikolay Kostandyan, the director of the Museum-Institute: "I am glad that our collaboration with Ucom has allowed us to make scientific-educational, cultural programs and concerts more accessible on the internet. We have utilized multimedia tools during exhibitions and expanded the formats for informative access to our exhibitions".
"Ucom recognized the global trend of digitizing world-class exhibitions and assisted the Komitas Museum-Institute in applying this international experience. I am confident that with the help of new multimedia tools and Ucom's internet service, visitors will be more engaged in learning about the influential figures of Armenian culture," stated Ralph Yirikian, Director General of Ucom.
Let us remind that the Komitas Museum-Institute officially opened on January 29, 2015, with the objective of providing a comprehensive presentation of Komitas' life and his diverse contributions, aiming to popularize his rich musical legacy.