Գուրգեն Խաչատրյան. Հայաստանի ապագան անկասկած թվային է ու կանաչ
Երեխաներին հեռահաղորդակցությունը պիտի որ ձանձրալի լինի: Երկար-բարակ լարերի միացում, ռադիոալիք, հաղորդիչ: Բայց դա միայն սկզբում: Գոնե իմ ու եղբորս համար դպրոցական տարիների ամենավառ հիշողությունները դասերից հետո  ավտոմատ հեռախոսակայանի շենքի միջանցքներում վազելն էր, որտեղ մի ամբողջ հարկում տեղակայված էր միայն մեկ անալոգ դարակ` թարթող լույսերով: Լավագույնն, իհարկե, մարդկանց զանգերը միացնելու ֆանտաստիկ զգացողությունն էր, երբեմն էլ սխալ միացնելը: Ու պապիկիս կողմից բռնվելը...
Այսօր Հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական հասարակության միջազգային օրն է. «Յուքոմի» մեր հզորացող կազմի, ոլորտի մասնագետների ու իմ 92-ամյա Գուրգեն պապի մասնագիտական օրը: Գուրգեն Թադևոսի Խաչատրյանը աշխատանքի վետերան է, Խորհրդային Հայաստանի բարձրագույն որակավորում ստացած առաջին «կապավորներից» մեկը, 25 տարի անընդմեջ Նաիրիի շրջանային կապի հանգույցի ղեկավարը,  կապի ոլորտում միակը՝ ղեկավարի 50 տարվա փորձառությամբ։
Գուրգեն պապն էր պատճառը իմ ու եղբորս՝ կապի ոլորտով տարվելու, մեր ընկերության ստեղծման և վերջապես մոտ տասը տարի առաջ «Յուքոմի» 10 հազարերորդ բաժանորդի միացման ժամանակ միմյանց շնորհավորելու համար: Գուրգեն պապն է պատճառը, որ այսօր, Հեռահաղորդակցության միջազգային օրվա առիթն օգտագործելով, ցանկանում եմ խոսել ապագայի կենսունակ ցանցեր կառուցելու ու հաջորդ սերունդներին փոխանցելու պատասխանատվության մասին:
Սերունդներից սերունդներ, անալոգից թվային, այսօր և ապագայի հեռահաղորդակցությունը տեխնոլոգիապես, թողունակությամբ և մասշտաբայնությամբ, բնականաբար, տարբերվում է նախորդ սերունդների ցանցից` իր «կոմուտատորի» նոստալգիկ հիշողություններով:  Ապագայի հեռահաղորդակցությունը՝ որպես կոնսոլիդացված ծառայությունների մատակարար, միացնում է ենթակառուցվածքները, ձեռնարկությունները, համակարգերը, խելացի սարքերը, զինում դրանք տվյալներով ու արհեստական բանականությամբ: Բայց հայաստանյան բիզնեսների քանի՞ տոկոսն է պատրաստ այդ փոփոխություններին: Մեզ հայտնի տվյալներով՝ տնտեսվարողների շատ քիչ տոկոսը[1]: Կամ մեր քաղաքային ենթակառուցվածքների քանի՞ տոկոսն է պատրաստ մոբիլ ապագային[2]
Այսօր տեխնոլոգիապես ադապտատիվ երկրները էքսպոնենտալ աճ են գրանցում, իսկ մեր նման երկրները` դանդաղ պրոգրես[3], որն արդեն բավականաչափ լավ չէ, ավելին՝ վատ է հաջորդ տասնամյակի համար:
Բնականաբար, հեռահաղորդակցության ոլորտին անհրաժեշտ է տնտեսվարողների ու ենթակառուցվածքների թվայնացումը` հինգերորդ սերնդի ցանցի ներդրումների մոնետիզացիայի համար: Զարգացող երկրներին[4] ու Հայաստանի տնտեսությանը, մասնավորապես, անհրաժեշտ է թվայնացումը` ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացմանը զուգահեռ բիզնեսի մրցունակության մեծ բացն էլ ավելի չխորացնելու համար:
Վստահ ենք, որ հեռահաղորդակցման առաջադեմ  ենթակառուցվածքները  խթանելու են տնտեսության զարգացումը, ապահովվելու նոր հնարավորություններ  թե՛ կայացած, թե՛ սկսնակ գործարարների համար։  Իսկ  երեկ հայտարարված՝ «Յուքոմ-Էրիքսոն» գործընկերության նոր փուլը  ազդարարում է հինգերորդ սերնդի տեխնոլոգիական լուծումների մեկնարկը` բացառիկ տեխնոլոգիական և բնապահպանական հենքով։ Վերջինս ազդարարում է նաև ենթակառուցվածքների ու շրջակա միջավայրի պահպանության մեր նոր կանաչ սոցիալական պատասխանատվության ռազմավարությունը:
Որպես հայկական  կապիտալով ստեղծված և հայ մասնագետներով կայացած ընկերություն` մենք քաջ գիտակցում ենք կորսված հնարավորությունների գինն ու երիտասարդ սերնդին զորավիգ լինելու առաքելությունը, ուստի այսօր բացում ենք համագործակցության դռները Հայաստանի բոլոր բիզնեսների առաջ, ովքեր կիսում են այս տեսլականն ու հավատում մեր երկրի թվային ապագային: Բայց այսքանով չենք սահմանափակվում: Այսուհետև «Յուքոմի» բոլոր նոր տեխնոլոգիաները հավասարապես հասանելի են լինելու մայրաքաղաքում և անգամ Հայաստանի ամենահեռավոր բնակավայրերում: Մեր պատասխանատվությունն ու առաքելությունն ենք համարում մեր հայրենակիցների կենսական նշանակության կանաչ «միացումն» ապահովվելը սեփական բնակավայրում:
Եվ վերջապես, «Յուքոմը» զարգացման նոր փուլ է մտնում գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի պրոֆեսիոնալ առաջնորդությամբ և հեռահաղորդակցական ոլորտի ամենամեծ փորձառությամբ: Վստահ ենք, որ նոր ռազմավարությունը կարձանագրի լավագույն արդյունքներն ու կկառուցի կենսունակ ցանց և՛ ՀՀ տնտեսվարողների և՛ մեր բոլոր հայրենակիցների համար, ամենուր: «Յուքոմում» մենք մեր գործի տերն ենք: Լավագույնն առջևում է:

Гурген Хачатрян. Будущее Армении, несомненно, цифровое и зеленое
Тема телекоммуникаций для детей, должно быть, скучна. Подключение длинных, тонких проводов, радиоволны, передатчики. Однако так кажется только поначалу. По крайней мере, для меня и моего брата самое яркое воспоминание школьных лет – это то, как после уроков мы мчались по коридорам здания автоматической телефонной станции, где на всем этаже размещалась одна единственная аналоговая установка с мигающими лампочками. Просто фантастическими были ощущения и эмоции от соединения людей во время телефонных звонков, порой неправильного соединения. Еще, конечно, эмоции, когда нас ловил дед.
Сегодня отмечается Всемирный день электросвязи и информационного общества, профессиональный праздник набирающей силу команды Ucom, специалистов, трудяшихся в этой области, а также моего 92-летнего дедушки Гургена. Гурген Тадевосович Хачатрян – ветеран труда, один из первых «связистов» Советской Армении, получивший высочайшую квалификацию и на протяжении 25 лет возглавлявший региональный узел связи Наирийского района, единственный специалист в сфере коммуникаций с 50-летним опытом работы в качестве руководителя.
Именно благодаря дедушке Гургену мы с братом приняли решение посвятить себя работе в сфере коммуникаций, создали компанию и наконец, около 10 лет назад, отпраздновали подключене 10-тысячного абонента Ucom. Именно дедушка Гурген побудил меня сегодня, по случаю празднования Всемирного дня электросвязи, поговорить об ответственности за создание и передачу последующим поколениям жизнеспособных сетей будущего.
От поколения к поколению, от аналоговых к цифровым, телекоммуникации настоящего и будущего с точки зрения своей технологической составляющей, пропускной способности и масштабов, вполне естественно, отличаются от сетей предыдущих поколений, с их коммутаторами, сегодня вызывающими ностальгические воспоминания. Телекоммуникационные компании будущего, как консолидированные поставщики услуг, объединяют объекты инфраструктуры, предприятия, системы и интеллектуальные устройства, оснащая их данными и искусственным интеллектом. Но много ли армянских компаний готовы к подобным изменениям? По имеющимся у нас данным, весьма немного[1]. Или же какой процент объектов нашей городской инфраструктуры готов к мобильному будущему[2]?
Сегодня технологически быстро адаптирующиеся страны переживают экспоненциальный рост, в то время как в таких странах, как наша, прогресс весьма медленный[3]; уже сейчас это достаточно нехорошо, но особенно заметны негативные последствия такого медленного роста будут в следующие десять лет. Телекоммуникационной отрасли необходима цифровизация операторов и инфраструктуры для монетизации дохода от инвестиций в сети пятого поколения 5G. Развивающиеся страны[4] и, в частности, Армения нуждаются в цифровизации, которая позволит избежать дальнейшего увеличения отставания в развитии современных технологий и уровне конкурентоспособности бизнеса.
Мы уверены, что передовая телекоммуникационная инфраструктура будет стимулировать развитие экономики, предоставит новые возможности как состоявшимся, так и начинающим бизнесменам. И объявленный вчера новый этап партнерства Ucom и Ericsson знаменует запуск технологических решений пятого поколения с исключительной технологической и экологической основой. Последнее также предвещает нашу новую зеленую стратегию социальной ответственности в отношении инфраструктуры и защиты окружающей среды.
Как компания, созданная с армянским капиталом и приуспевшая армянскими специалистами, мы прекрасно понимаем цену упущенных возможностей и миссию расширения прав и возможностей молодого поколения, поэтому сегодня мы открываем двери сотрудничества для всех армянских предпринимателей, разделяющих это видение и верящих в в цифровое будущее нашей страны. Но мы не останавливаемся на этом. С сегодняшнего дня все новейшие технологии Ucom, включая сеть 5G, будут в равной степени доступны как в столице, так и в самых отдаленных населенных пунктах Армении. Мы считаем своей обязанностью и миссией обеспечить жизненно важную зеленую связь наших соотечественников по месту их жительства.
И наконец Ucom вступает в новый этап своего развития под руководством генерального директора Ральфа Йирикяна с его высочайшими профессиональными качествами и огромным опытом работы в телекоммуникационной сфере. Мы уверены, что наша новая стратегия принесет наилучшие результаты и поможет создать прочную сеть как для процветания предпринимателей РА, так и во благо наших соотечетсвенников во всех частях страны. Мы в Ucom отвечаем за свою работу. Все лучшее впереди.