Երեք պատճառ հենց «Յուքոմ» ընկերության պարտատոմսերը ձեռք բերելու համար
«Յուքոմ»-ը հայաստանյան հեռահաղորդակցության ոլորտում առաջին ընկերությունն է, որը 2019 թվականին որոշում կայացրեց թողարկել բարձր տոկոսադրույքով դրամային և դոլարային կորպորատիվ պարտատոմսեր:
Նախորդ հոդվածում խոսել ենք պարտատոմսերի և բանկային ավանդների հիմնական տարբերությունների մասին: Շարունակելով թեման՝ այս անգամ կնշենք հենց «Յուքոմ» պարտատոմսերի ձեռքբերման առավելությունները:
Նախ և առաջ, շատ կարևոր է գումարը վստահելուց առաջ հասկանալ՝ որքանով է տվյալ ընկերության գործունեությունը կայուն զարգացող: Անհրաժեշտ է հետևել ընկերության նորություններին, կոմերցիոն գործունեությանը, արտադրանքի, ծառայությունների կամ պրոդուկտների պարբերաբար թարմացումներին, որպեսզի հնարավոր լինի պատկերացում կազմել այդ ընկերության զարգացման աստիճանի մասին: Օրինակ՝ 2021 թվականին «Յուքոմ»-ը ոչ միայն  հանդես եկավ ձայնային ծառայության բոլորովին նոր՝ Level Up կանխավճարային և Level Up հետվճարային սակագնային պլաններով, այլև թողարկեց թե՛ ֆիքսված, թե՛ շարժական կապի ծառայությունների միավորմամբ նոր՝ շուկայում համարժեքը չունեցող Unity տարիֆը: Սա ցայտուն կերպով վկայում է այն մասին, որ «Յուքոմ» ընկերությունն ընթանում է կայուն զարգացման ճանապարհով:
Երկրորդ պատճառը՝ «Յուքոմ» պարտատոմսերի բարձր եկամտաբերությունն է:
«Եթե համեմատություն անցկացնենք պարտատոմսերի և բանկային ավանդների միջև, ապա վստահաբար կարող ենք արձանագրել, որ շատ ավելի շահութաբեր է ձեռք բերել պարտատոմսեր: Որպես օրինակ նշեմ, որ 2019 թվականին բանկերում դոլարային ավանդների ներդրման դիմաց տոկոսադրույքը կազմում էր միջինում 4.5%, իսկ «Յուքոմ» պարտատոմսերինը՝ 7.5%, միևնույն ժամանակ դրամային ավանդները հնարավոր էր ներդնել միջինում 9.55%-ով Ucom պարտատոմսերի 11% հետ համեմատած»,- նշել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
Եվ վերջապես «Յուքոմ» պարտատոմսեր ձեռք բերելու երրորդ պատճառն է ընկերության բաց և թափանցիկ աշխատաոճը։ Ընկերության ֆինանսական հոսքերին վերաբերող տեղեկատվությունը բաց հասանելիությամբ առկա է թե՛ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի, թե՛ ընկերության պաշտոնական կայքէջերում:

Три причины купить именно облигации Ucom
Ucom – первая компания в сфере телекоммуникаций в Армении, решившая в 2019 году выпустить корпоративные облигации в драмах и долларах с высокой процентной ставкой.
В предыдущей статье мы рассмотрели основные отличия облигаций от банковских вкладов. Продолжая тему, в этот раз отметим преимущества приобретения облигаций именно компании Ucom.
В первую очередь, прежде чем доверить деньги, очень важно понять, насколько стабильно развивается деятельность компании. Необходимо следить за новостями компании, коммерческой деятельностью, регулярными обновлениями ассортимента товаров, услуг или продуктов, чтобы иметь представление об уровне развития компании. К примеру, в 2021 году Ucom не только представила совершенно новую услугу голосовой связи: тарифные планы Level Up предоплатный и Level Up постоплатный, но и запустила новый тариф Unity, не имеющий рыночных аналогов, сочетающий услуги фиксированной и мобильной связи. Это явное свидетельство того, что компания Ucom находится на пути устойчивого развития.
Второй причиной является высокая доходность облигаций Ucom.
“Если сравнивать облигации с банковскими вкладами, то можно с уверенностью заявить, что покупка облигации гораздо выгоднее. Для наглядности отмечу, что в 2019 году средняя процентная ставка по долларовым депозитам в банках составляла 4,5%, а по облигациям Ucom - 7,5%, при этом драмовые депозиты можно было инвестировать в среднем под 9,55% по сравнению с 11% по облигациям Ucom”, - отметил генеральный директор компании Ucom Ара Хачатрян
И, наконец, третья причина приобретения облигаций компании Ucom – открытый и прозрачный стиль работы компании. Информация о финансовых потоках Компании доступна как на сайте Комиссии по регулированию общественных услуг, так и на официальном сайте Компании.