Ucom ընկերության և «Արևորդի» ՀԿ-ի հերթական արևային կայանը տեղադրվել է Վարդենիսում
Ucom-ի և «Արևորդի» ՀԿ-ի համագործակցության շրջանակում այս անգամ հերթական համայնքային ենթակառուցվածքների զարգացման նախագիծ է իրականացվել Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքում։
Վարդենիս բնակավայրում գտնվող Գառնիկ Կարապետյանի անվան զբոսայգում համայնքապատկան շինության տանիքի վրա տեղադրվել է 11.6 կվտ/ժ դրվածքային հզորությամբ արևային կայան, որը նախատեսված է զբոսայգու լուսավորության և հարակից այլ էլեկտրական էներգիայի ծախսերը կրճատելու համար, ինչպես նաև ավելցուկը կվերաուղղորդվի համայնքային նշանակության այլ ենթակառուցվածքների հոսանքի ծախսի կրճատմանը։
«Էլեկտրական էներգիայի կայուն աղբյուրներից օգտվելը ոչ միայն թույլ է տալիս համայնքներին խնայել համայնքային բյուջեներն ու ավելի շատ խնդիրներ լուծել բնակիչների համար։ Դա նաև ապրելակերպ է թելադրում, որի կենտրոնում շրջակա միջավայրի պահպանությունն է, հոգատարությունն է բնության և միմյանց նկատմամբ։ Ucom-ն էլ որպես պատասխանատու ընկերություն իր պարտքն է համարում հոգ տանել համայնքերի ու բնության մասին և օրինակ ծառայել այս առումով», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս արևային կայանի տեղադրումը կարևոր քայլ է ոչ միայն համայնքային ենթակառուցվածքների էներգիայի ծախսերի նվազեցման առումով, այլև ցուցիչ է այն ապրելակերպի, որը կդարձնի մեր համայնքները ավելի կայուն և շրջակա միջավայրի նկատմամբ ավելի հոգատար։ «Արևորդի» ՀԿ-ում մենք մշտապես աջակցում ենք այնպիսի լուծումների, որոնք խթանում են վերականգնվող էներգիայի կիրառումը՝ նպաստելով մաքուր, էներգաարդյունավետ և ավելի կանաչ ապագայի ձևավորմանը մեր համայնքների համար», - ասել է Արևորդի ՀԿ-ի գլխավոր ինժեներ Մարտին Մարալչյանը։
«Շատ շնորհակալ ենք Ucom ընկերությանը այսպիսի կարևոր ծրագիր իրականացնելու համար` հատկապես Գառնիկ Կարապետյանի այգում, որտեղ դրա կարիքը շատ զգացվում էր։ Արևային կայանների տեղադրումը ոչ միայն ավելի կլուսավորի մեր այգին, որը մեր ծերերի և երիտասարդների ժամանցի վայրն է, այլև զգալի խնայողություն կբերի համայնքի բյուջեին։ Հուսով ենք, որ այսպիսի նախաձեռնությունները կշարունակվեն՝ հանուն մեր համայնքի բարօրության և կայուն ապագայի», - նշել է Վարդենիս համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Կարեն Մկրտչյանը։
Նշենք, որ Արևորդի ՀԿ-ի և Յուքոմի համագործակցության շրջանակներում նախորդ տարի ևս իրականացվեց նախագիծ Վարդենիս համայնքում՝ Վանևանում, որտեղ տեղադրվել էր 9.6 կվտ/ժ դրվածքային հզորությամբ կայան։ Այս տարի արևային կայաններ են տեղադրվել նաև Տավուշի մարզի և Սյունիքի մի շարք տարբեր բնակավայրերում։

Another solar power plant by Ucom and SunChild NGO installed in Vardenis
As a result of cooperation between Ucom and the SunChild NGO, another community infrastructure development project has been carried out in Vardenis community of the Gegharkunik region.
A solar power plant with a capacity of 11.6 kWh was installed on the roof of a community-owned building in Garnik Karapetyan Park in Vardenis. These solar panels are designed to cover the energy costs of the park’s lighting and other adjacent structures. Additionally, the surplus energy will be redirected to reduce the electricity costs of other community infrastructure.
"Using sustainable energy sources not only allow communities to save their budgets and address more issues for their residents. It also promotes a lifestyle focused on environmental protection, care for nature, and care for one another. Ucom, as a responsible company, considers it its duty to take care of communities and the environment, and to set an example in this regard," mentioned Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
"The installation of this solar plant is an important step not only in reducing energy costs for community infrastructure but also as a symbol of the lifestyle that will make our communities more sustainable and environmentally friendly. At SunChild NGO, we always support solutions that promote the use of renewable energy, contributing to the creation of a cleaner, more energy-efficient, and greener future for our communities," said Martin Maralchyan, Chief Engineer of SunChild NGO.
"We are very grateful to Ucom for implementing such an important project, especially in Garnik Karapetyan Park, where it was much needed. The solar panels will not only help illuminate our park more, which is the leisure spot for both the elderly and youth, but will also bring significant savings to the community budget. We hope that such initiatives will continue for the welfare and sustainable future of our community," mentioned Karen Mkrtchyan, First Deputy Head of Vardenis.
It should be noted that within the framework of cooperation between SunChild NGO and Ucom, a similar project was implemented last year in Vanevan, Vardenis community, where a 9.6 kWh capacity plant was installed. This year, solar power plants have also been installed in several different settlements of Tavush and Syunik regions.