Ucom-ի աջակցությամբ 3-րդ տարին անընդմեջ կայանում է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի աշակերտների առաջնորդության ճամբարը
02/08/2022
Այս օրերին ՀՀ ամենահեռավոր մարզերում բնակվող հարյուրավոր աշակերտներ մասնակցում են «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի Աշակերտների առաջնորդության առցանց ճամբարին՝ օգտագործելով «Յուքոմ» ընկերության կողմից տրամադրված շարժական ինտերնետի հասանելիությամբ քարտերը։
Արդեն երրորդ տարին անընդմեջ «Յուքոմ»-ի աջակցությամբ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ն իրականացնում է Աշակերտների առաջնորդության ամառային ճամբարը՝ ամեն տարի ներգրավելով դպրոցահասակ  երիտաասարդների։
«Մեր հավատարիմ գործընկերոջ՝ «Յուքոմ»-ի ջանքերով Հայաստանի ամենահեռավոր համայնքներում բնակվող աշակերտներն այսօր հնարավորություն ունեն առցանց միանալու «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի Աշակերտական ամառային ճամբարին։ Գալիք օրերին մեր աշակերտները հնարավորություն կունենան այլ աչքերով նայելու իրենց համայնքներին, բացահայտելու այնպիսի խնդիրներ և գտնելու այնպիսի լուծումներ, որոնք մեծապես կնպաստեն ինչպես աշակերտի նախաձեռնողականության զարգացմանը, այնպես էլ՝ սեփական ուժերի նկատմամբ հավատի ամրապնդմանը։ Ողջ գործընթացը համակարգելու են մեր նոր՝ Ուսուցիչ-առաջնորդների ութերորդ սերնդի ներկայացուցիչները», - նշել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Լարիսա Հովաննիսյանը։
«Հայաստանի կրթական համակարգը բազմաթիվ փորձությունների ու փոփոխություններ միջով է անցնում հատկապես այն ժամանակահատվածից, երբ կրթություն ստանալու միակ տարբերակը տանից դասապրոցեսին միանալն էր։ Յուքոմը մեծապես նպաստել է, որ ուսուցիչ-աշակերտ կապը երբևէ չընդհատվի, իսկ գիտելիքի հոսքը լինի շարունակական։ Իրապես ուրախ ենք տեսնել, թե որքան հաջողված ու կարևոր նախագծեր են կյանքի կոչվում «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի ջանքերով և մեծագույն պատրաստակամությամբ աջակցում ենք ամառային ճամբարին», - ասել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
Հավելենք, որ առցանց ճամբարի ընթացքում աշակերտները «Դասավանդի՛ր, Հայաստան»-ի նոր սերնդի ուսուցիչ-առաջնորդների հետ փորձարկում են հիմնադրամի նախագծահեն կրթության մոդելը՝ ուսումնասիրելով իրենց համայնքը, ինչպես նաև վերհանելով և վիզուալիզացնելով այն փոփոխությունները, որոնք ցանկանում են տեսնել։ Վերջնանպատակն է մշակել ծրագիր, որը կնպաստի իրենց համայնքի զարգացմանը։

При поддержке Ucom уже 3-ий год подряд  Teach For Armenia проводит онлайн-лагерь для учеников-лидеров
При поддержке Ucom уже 3-ий год подряд Teach For Armenia проводит онлайн-лагерь для учеников-лидеров
02/08/2022
В эти дни сотни студентов, проживающих в самых отдаленных регионах Армении, участвуют в онлайн-лагере для учеников-лидеров «Teach For Armenia», используя карты с доступом к мобильному интернету, предоставленные компанией Ucom.
Вот уже третий год подряд при поддержке компании Ucom образовательный фонд Teach For Armenia организовывает летний лагерь для учеников-лидеров, ежегодно привлекая учащихся школьного возраста.
«Благодаря усилиям нашего бессменного партнера, компании Ucom, ученики, проживающие в самых отдаленных населенных пунктах Армении, сегодня имеют возможность онлайн подключения к летнему лагерю, проводимому Teach For Armenia. В ближайшие дни у наших учеников будет возможность взглянуть на свои общины другими глазами, выявить такие проблемы и найти такие решения, которые в значительной степени поспособствуют не только развитию их предпринимательской инициативы, но и укреплению веры в собственные способности. Весь процесс будут координировать представители нашего нового, восьмого поколения учителей-лидеров», - отметила Лариса Ованнисян, основатель и исполнительный директор «Teach For Armenia».
«Система образования Армении проходит через множество испытаний и изменений, особенно начиная с того периода, когда единственным способом получения образования было подключение к учебному процессу из дома. Ucom всеми силами способствовала тому, чтобы связь между учителем и учеником оставалась беспрерывной, а поток знаний - бесконечным. Мы очень рады видеть, сколько успешных и важных проектов реализуется благодаря усилиям «Teach For Armenia», и мы с большой готовностью поддерживаем инициативу этого летнего лагеря», - сказал Ара Хачатрян, генеральный директор компании Ucom.
Добавим, что в период проведения онлайн-лагеря учащиеся совместно с новым поколением учителей-лидеров Teach For Armenia тестируют проектную модель образования фонда, при этом исследуя свое сообщество, а также выделяя и визуализируя изменения, которые они хотят видеть. Конечной целью проведения летнего лагеря является разработка программы, которая будет способствовать развитию их сообщества.