Ucom-ն ապահովել է Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը գերարագ ինտերնետով
«Յուքոմ» ընկերության շնորհիվ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի բոլոր ցուցասրահներն այսուհետ ապահոված կլինեն գերարագ ինտերնետի հասանելիությամբ:
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը Ucom-ի հետ գործակցության միջոցով, ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներգրավմամբ հնարավորություն է ստեղծել ցուցադրությունների, համերգների և այլ ծրագրերի համար նախատեսված տարածքները վերաիմաստավորելու նաև որպես կրթամշակութային միջավայր: Թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը նշել է. ««Յուքոմ»-ի հետ համագործակցության շնորհիվ հնարավոր է դառնում ապահովել գիտակրթական, մշակութային ծրագրերի եւ համերգների համացանցային հասանելիությունը, ցուցադրությունների ժամանակ՝ մուլտիմեդիա միջոցների օգտագործման հնարավորությունը, ցուցադրությունների ինֆորմատիվ հասանելիության ձեւաչափերի ընդլայնումը»։
«Հաշվի առնելով համաշխարհային մակարդակի մեծության ցուցադրությունների օրեցօր զարգացող թվայնացման տենդենցը՝ մենք անմասն չենք մնացել Հայաստանում նմանօրինակ փորձի կիրառումից և ուրախ ենք գործակցել հենց Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի հետ։ Հայկական մշակույթի կարկառուն ներկայացուցիչների մասին տեղեկատվության տրամադրումն այցելուների համար պետք է մատուցվի շատ ավելի հետաքրքիր և դինամիկ կերպով», - ասել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք, որ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը պաշտոնապես բացվել է 2015 թվականի հունվարի 29-ին՝ նպատակ ունենալով համակողմանիորեն ներկայացնելու Կոմիտասի կյանքն ու գործունեության տարբեր ոլորտները, հանրահռչակելու նրա բազմակողմանի երաժշտական ժառանգությունը:

Ucom обеспечила высокоскоростным интернетом музей-институт Комитаса
Благодаря компании Ucom все выставочные залы музея-института Комитаса отныне будут обеспечены высокоскоростным доступом в интернет.
Музей-институт Комитаса в сотрудничестве с Ucom создал возможность переосмысления площадок для выставок, концертов и других программ как образовательной и культурной среды за счет использования современных технологий. Директор музея-института Николай Костандян отметил: “Благодаря сотрудничеству с Ucom стало возможным обеспечить доступ к научно-образовательным, культурным программам и концертам в интернете, а также использовать мультимедийные средства во время показов и расширить форматы доступа к информации для экспозиций”.
“Учитывая растущую цифровизацию выставок мирового уровня, мы не остались в стороне от применения такого опыта в Армении, посему мы рады сотрудничеству именно с музеем-институтом Комитаса. Предоставление посетителям информации о выдающихся представителях армянской культуры должно осуществляться в гораздо более интересной и динамичной форме”, - отметил Ара Хачатрян, генеральный директор компании Ucom.
Напомним, что музей-институт Комитаса был официально открыт 29 января 2015 года с целью всестороннего представления жизни и различных сфер деятельности Комитаса, популяризации его многогранного музыкального наследия.