Ucom-ն ապահովել է Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը գերարագ ինտերնետով
«Յուքոմ» ընկերության շնորհիվ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի բոլոր ցուցասրահներն այսուհետ ապահոված կլինեն գերարագ ինտերնետի հասանելիությամբ:
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը Ucom-ի հետ գործակցության միջոցով, ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներգրավմամբ հնարավորություն է ստեղծել ցուցադրությունների, համերգների և այլ ծրագրերի համար նախատեսված տարածքները վերաիմաստավորելու նաև որպես կրթամշակութային միջավայր: Թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Կոստանդյանը նշել է. ««Յուքոմ»-ի հետ համագործակցության շնորհիվ հնարավոր է դառնում ապահովել գիտակրթական, մշակութային ծրագրերի եւ համերգների համացանցային հասանելիությունը, ցուցադրությունների ժամանակ՝ մուլտիմեդիա միջոցների օգտագործման հնարավորությունը, ցուցադրությունների ինֆորմատիվ հասանելիության ձեւաչափերի ընդլայնումը»։
«Հաշվի առնելով համաշխարհային մակարդակի մեծության ցուցադրությունների օրեցօր զարգացող թվայնացման տենդենցը՝ մենք անմասն չենք մնացել Հայաստանում նմանօրինակ փորձի կիրառումից և ուրախ ենք գործակցել հենց Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի հետ։ Հայկական մշակույթի կարկառուն ներկայացուցիչների մասին տեղեկատվության տրամադրումն այցելուների համար պետք է մատուցվի շատ ավելի հետաքրքիր և դինամիկ կերպով», - ասել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք, որ Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը պաշտոնապես բացվել է 2015 թվականի հունվարի 29-ին՝ նպատակ ունենալով համակողմանիորեն ներկայացնելու Կոմիտասի կյանքն ու գործունեության տարբեր ոլորտները, հանրահռչակելու նրա բազմակողմանի երաժշտական ժառանգությունը:

Ucom Provided the Komitas Museum-Institute with High-Speed Internet
From now on thanks to Ucom, all the exhibition halls of the Komitas Museum-Institute will be provided with the high-speed internet access. The Komitas Museum-Institute, in cooperation with Ucom, has created an opportunity to reinterpret the areas for exhibitions, concerts and other programs as an educational and cultural environment through the use of modern technologies. Nikolay Kostandyan, the director at the Museum-Institute noted: "Thanks to the cooperation with Ucom it is now possible to provide internet access to the scientific-educational, cultural programs and concerts, moreover, we can use multimedia means during presentations and hence expand the formats of informative access to the exhibitions".
“Taking into account the growing digitalization of world-class exhibitions, we are not left out of the application of such an experience in Armenia, and hence we are glad to cooperate with the Komitas Museum-Institute in particular. Providing information about the outstanding representatives of the Armenian culture to visitors should be delivered in a much more interesting and dynamic way”, said Ara Khachatryan, Director General at Ucom.
Let us remind you, that Komitas Museum-Institute officially opened its doors on January 29th, 2015 and has allowed for the appreciation of and continuation of Komitas’s legacy ever since. The Museum-Institute aims to present Komitas’s life and his various creative activities comprehensively, as well as raise public awareness of his multilateral impact on music.