Ucom-ի տեխնիկական աջակցությամբ կայացավ «Capture the Flag» հաքերային մրցույթը
Նոյեմբերի 27-ից 28-ը Ucom ընկերության տեխնիկական աջակցությամբ Մայքրոսֆթ ինովացիոն կենտրոնում կայացավ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի (ՁԻՀ) կողմից կազմակերպված «Capture the Flag» հաքերային մրցույթը:
Մրցույթին մասնակցել են թիմեր ՏՏ ոլորտի խոշորագույն և հայտնի ընկերություններից՝ «Picsart»-ից, «Krisp»-ից, «Synergy»-ից, «Webb Fontaine»-ից, «LifeTrace»-ից, «Snap LLC»-ից, «Uxtankyun»-ից և «Armath»-ից:
«Սպիտակ գլխարկով հաքերներն իրենց հմտությունները մշտապես կատարելագործելու, իրենց փորձը փոխանակելու և նոր մարտահրավերներին միասին արձագանքելու այսպիսի առիթներ պետք է շատ ունենան։ Ուրախ եմ, որ ՁԻՀ-ը ու Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը հենց Ucom-ի տեխնիկական աջակցությամբ են իրականացնում այս միջոցառումը», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
«Արդեն ավանդույթ է դարձել, առնվազն տարին մեկ անցկացնել «Capture the Flag» մրցույթը, և այս տարի որոշեցինք մրցույթն անցկացնել տարբեր ՏՏ ընկերությունների աշխատակիցների թիմերի միջև։ Ուրախ էինք նաև, որ հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատարներից մեկը՝ Ucom ընկերությունը պատրաստակամություն հայտնեց հանդես գալու որպես CTF-2021 մրցույթի տեխնիկական գործընկեր», - նշել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի ծրագրերի ղեկավար Մարի Բարսեղյանը։
Նշենք, որ երկու օր տևած թեժ պայքարի արդյունքում՝ «Krisp» ընկերության թիմը, հավաքելով ամենաշատ «դրոշները», դարձավ մրցույթի հաղթող, իսկ «Uxtankyun» ու «LifeTrace» ընկերությունների թիմերն զբաղեցրեցին, համապատասխանաբար, 2-րդ և 3-րդ տեղերը:
Հավելենք, որ Capture the Flag (CTF)-ը համակարգչային անվտանգության մրցույթ է: Մրցույթի ընթացքում մասնակիցները պետք է գտնեն խոցելիություններ, հետազոտեն վիրուսներ և վնասակար այլ ծրագրեր, բաց աղբյուրներից տեղեկատվություն գտնեն և հաղթահարեն զանազան խնդիրներ, որոնք ծագում են կիբեռանվտանգության ոլորտում։

При технической поддержке Ucom состоялся хакерский конкурс «Захват флага»
С 27 по 28 ноября при технической поддержке компании Ucom в инновационном центре «Mайкрософт» состоялся хакерский конкурс «Захват флага» (Capture the Flag), организованный фондом «Инкубатор предприятий» (Enterprise Incubator Foundation).
В конкурсе приняли участие команды из крупнейших и известных компаний ИТ-сектора: «Picsart», «Krisp», «Synergy», «Webb Fontaine», «LifeTrace», «Snap LLC», «Uxtankyun и «Armath».
«У хакеров в "белых шляпах" должно быть много возможностей для постоянного улучшения своих навыков, обмена опытом и коллективной работы над решением новых задач. Я рад, что фонд «Инкубатор предприятий» и инновационный центр «Mайкрософт» провели это мероприятие при технической поддержке Ucom», - сказал генеральный директор компании Ucom Ара Хачатрян.
«Уже стало традицией проводить конкурс «Захват флага» не реже одного раза в год, и в этом году мы решили провести конкурс среди команд сотрудников разных ИТ-компаний. Мы также были рады, что Ucom как одна из лидирующих компаний в области телекоммуникаций, выразила готовность выступить в качестве технического партнера CTF-2021», - отметила руководитель программ фонда «Инкубатор предприятий» Мари Барсегян.
Отметим, что после двухдневной «жаркой битвы» между командами соревнование выиграла команда компании «Krisp» с наибольшим количеством флагов, а команды «Uxtankyun» и «LifeTrace» заняли, соответственно, 2-е и 3-е места.
Добавим, что «Захват флага» – это соревнование по компьютерной безопасности. Во время конкурса участники должны найти уязвимости, исследовать вирусы и другие вредоносные программы, найти информацию из открытых источников и преодолеть различные задачи, возникающие в сфере кибербезопасности.