Ucom-ը շարունակում է աջակցել 42 ծրագրավորման դպրոցին
Ucom ընկերությունը «42 Երևան» ծրագրավորման անվճար դպրոցին շարունակում է տրամադրել ֆիքսված ինտերնետ հատուկ պայմաններով։
Նշենք, որ Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող ԵՄ Թումո ինժեներական և կիրառական գիտությունների համալիրի կրթական ուղղության` Թումո լաբերի մաս կազմող կենտրոնն իր տեղն է գտել ֆրանսիական առաջատար 42 ծրագրավորման դպրոցների ցանցում, որում արդեն իսկ ընդգրկված են Տոկիոն, Սան Ֆրանցիսկոն, Ամստերդամը, Սեուլը և 26 այլ քաղաքներ ամբողջ աշխարհում:
«Իր ծառայություններով Ucom-ը շարունակում է աջակցել Հայաստանում տեխնոլոգիական կրթության ոլորտում առանձնացող նախագծերին։ «42 Երևանը», վստահաբար, նորովի մտածող, ինքնուրույն ու ստեղծարար մասնագետների նոր սերունդ է կրթում՝ օրինակ ծառայելով շատերի համար։ Ուրախալի է լսել, որ բազմաթիվ մասնագետներ համալրում են Հայաստանում ՏՏ լավագույն ընկերությունների աշխատակիցների շարքերը», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
«42 Երևանը դպրոց է, որտեղ ուսանողներն անվճար հիմունքներով ձեռք են բերում ամուր հիմք ծրագրավորման ոլորտում: Դպրոցի տված կրթությունը ոչ միայն առաջադեմ է իր ոլորտով, այլև իր կրթական մեթոդներով։ Մենք մաս ենք կազմում մեծ միջազգային ցանցի՝ Տոկիոյի, Ամստերդամի, Սիլիկոնային Հովտի և այլ դպրոցների հետ: Այնպես որ, մեր գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցության շնորհիվ, դպրոցի գործարկումից 1,5 տարի հետո մենք արդեն տեսնում ենք ծրագրավորողների նոր սերնդի ուժը, իսկ շուտով այն էլ ավելի տեսանելի կդառնա աշխատաշուկայի համար»,– իր հերթին հավելել է 42 Երևանի դպրոցի ղեկավար Հովհաննես Իսպիրյանը:
«Մինչև դիմելը, գուգլեցի մի քիչ, ծանոթացա միջազգային ցանցին, լավ կարծիքներ կարդացի, հենց նույն օրն էլ գրանցվեցի ու անցա խաղը: Ծրագրավորման զրոյական գիտելիքներով եկել եմ այստեղ և այս ընթացքում զուտ «42 Երևանի» ծրագրով այնքան եմ սովորել, որ արդեն անցել եմ աշխատանքի Epam-ում», - պատմել է «42 Երևանի» ուսանող Գևորգ Ամիրջանյանը։
Խոսելով դպրոցում տիրող մթնոլորտի և մշակույթի մասին՝ մեկ այլ ուսանող՝ Սերոբ Խաչատրյանն ասել է․ «42 Երևանում ինձ ամենից շատ դուր է գալիս ազատությունը։ Շատ ոգեւորող միջավայր է, շատ մոտիվացնող։ Ուղղակի հրաշալի է, երբ քեզ քո ժամանակը տնօրինելու ազատություն են տալիս, թողնում են ինքնուրույն որոշել, թե երբ գաս դասի, երբ գնաս, երբ պլանավորես հանգիստդ»։
Հավելենք, որ 2019 թվականից դպրոցն իր ընդունելության մեկնարկից ի վեր ունեցել է շուրջ 8000 դիմորդ, որից ամենանպատակասլաց 160-ը 2020-ին ընդգրկվել են հիմնական ծրագրում, իսկ այս տարվա ընդունելության ավարտից հետո 42-ին կմիանա ևս 180 ուսանող։ Ավելին՝ այն բաց է ուսանողների համար օրը 24 ժամ, շաբաթը 7 օր:

Ucom продолжает поддерживать школу программирования «42 Ереван»
Компания Ucom продолжает предоставлять бесплатной школе программирования «42 Ереван» фиксированный интернет на особых условиях.
Отметим, что финансируемый Евросоюзом центр инженерии и прикладных наук ЕС Tumo, входящий в состав Tumo Lab, является частью сети из 42 ведущих французских школ программирования, в которую уже входят Токио, Сан-Франциско, Амстердам, Сеул и 26 других городов по всему миру.
«Своими услугами Ucom продолжает поддерживать проекты в области технологического образования в Армении. Школа «42 Ереван» определенно воспитывает новое поколение новаторских, независимых и творческих профессионалов, являясь примером для многих. Приятно слышать, что новые специалисты уже пополняют ряды сотрудников лучших IT-компаний Армении»,-  отметил генеральный директор компании Ucom Ара Хачатрян
«42 Ереван - это школа, где учащимся на бесплатной основе предоставляется возможность закладывать прочный фундамент в программировании. Обучение, предоставляемое школой, является передовым не только в своей области, но и по части методов обучения. Мы являемся частью большой международной сети наряду со школами в Токио, Амстердаме и Кремниевой долине. Таким образом, благодаря эффективному сотрудничеству с нашими партнерами, через 1,5 года после запуска школы мы уже видим силу нового поколения программистов, которая вскоре станет еще более заметной для рынка труда»,- в свою очередь, добавил руководитель школы «42 Ереван» Ованес Испирян.
«Перед подачей заявки немного погуглил, познакомился с международной сетью, прочитал положительные отзывы, зарегистрировался в тот же день и прошел игру. Я пришел сюда с нулевыми знаниями программирования, и за это время с помощью одной только программы школы «42 Ереван» я успел получить достаточно знаний и навыков, благодаря чему уже перешел работать в Epam», - рассказал студент «42 Ереван» Геворг Амирджанян
Говоря об атмосфере и культуре в школе, другой ученик, Сероб Хачатрян, сказал: «В «42 Ереван» мне больше всего нравится свобода. Здесь очень вдохновляющая и очень мотивирующая атмосфера. Это просто замечательно, когда тебе дается свобода распоряжаться своим временем, не говоря уже о том, что тебе предоставляется право самому решать, когда тебе посещать или уходить с занятий, или же планировать отдых».
Добавим, что в 2019 году в школу, с начала приема, поступило около 8000 абитуриентов, 160 из которых были включены в основную программу в 2020 году, а по окончании приема в этом году к школе 42 присоединятся еще 180 студентов. Более того, она открыта для студентов 24 часа в сутки, 7 дней в неделю.