Ucom-ը մեկ ամսով հյուրընկալել է ռուսաստանյան «CBOSS» ընկերության ուսնակներին
Ucom ընկերությունը մեկ ամսով հյուրընկալել է «CBOSS» ռուսաստանյան ՏՏ ընկերության ուսնակներ՝ Անդրեյ Դուդնիկովին, Իգոր Զլոբինին, Դարյա Սիմակովային, Դմիտրի Սիդակին, Անատոլի Նոսովին, ովքեր հնարավորություն էին ստացել ընկղմվելու տարբեր ստորաբաժանումների բիզնես գործունեության մեջ: Այցի նպատակն էր այն ռուս խոստումնալից երիտասարդների մասնագիտական զարգացումը, որոնք Անդրեյ Մորոզովի նորարարական նախաձեռնության շնորհիվ հավաքագրվել են «Ստեղծարար բանականություն» մրցույթի ուսանողական դասընթացներին մասնակցելու արդյունքում:
«Սա փորձի փոխանակման և համատեղ աշխատանքի շատ լավ հնարավորություն է թե՛ մեր թիմի, և թե՛ մեր գործընկերոջ երիտասարդ տաղանդների համար: Նշեմ, որ մեր ղեկավարներն արձանագրել են Ucom ժամանած ուսնակների ընկալունակության և կրթվելու բարձր մակարդակը, և մենք կդիտարկենք նման դասընթացների մասնակցելու հնարավորությունը նաև հայ մասնագետների համար», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
«Ստեղծարար բանականություն մրցույթի ուսանողական դասընթացները բացահայտում են ռուս երիտասարդության ներուժը, և մենք հետաքրքրությամբ նմանօրինակ միջոցառում Հայաստանում էլ կկազամակերպեինք։ Ես վստահ եմ, որ այստեղ կկարողանայինք մեր տեխնոլոգիաների միջոցով գտնել խոստումնալից երիտասարդների, որոնք հնարավորություն կստանային վստահորեն և արագ մեկնարկել իրենց մասնագիտական ուղին ինչպես Ucom-ում, այնպես էլ այլ ընկերություններում: Սա նման է սոցիալական վերելակի կամ նույնիսկ ուղղաթիռի: Արդեն հիմա երիտասարդները կարող են իրենց նախնական հայտերը ներկայացնել առցանց՝ Դասընթացների «10в» կոչվող էջում (սա ռուսերեն «գուգլեք»): Որքան շատ հայտեր ստանանք հիմա, այնքան շուտ մենք Ucom-ի հետ համատեղ նմանօրինակ մի միջոցառում կկազմակերպենք Հայաստանում», - նշել է «CBOSS» ընկերության նախագահ Անդրեյ Մոռոզովը։
«CBOSS» ընկերության ֆինանսական բաժինը ներկայացնող ուսնակ Իգոր Զլոբինը մեզ հետ զրույցում պատմել է, որ Ucom-ում գտնվելու ամբողջ ժամանակահատվածում ուսանել է տարբեր ստորաբաժանումներում՝ հաճախորդների սպասարկման, բիլինգի թիմերում, և նույնիսկ կարողացել է աշխատել  գովազդային բաժնում. «Ucom-ում աշխատակիցները բարեհամբույր են, բաց, նրանց հետ հաղորդակցվելը շատ հեշտ է, այստեղ աշխատանքն այնպես է կազմակերպված, որ «վերադաս-ստորադաս» տարաբաժանումը չի զգացվում»:
Նշենք, որ «CBOSS»-ը հեռահաղորդակցության ոլորտում աշխատող ընկերություններին տրամադրում է բիլինգային լուծումներ, որոնք մասնագետների կարծիքով՝ բավականին գործառնական են, ճկուն, ունեն լայն կիրառություն: Բիլինգային համակարգն ավտոմատացված է, հաշվառում է բաժանորդին մատուցված ծառայությունների տեսակը, ծավալը, արժեքը, հաշվարկում է բաժանորդների փոխանցումներն ու վճարումները և տալիս է ընդհանրացված, այդ թվում` հաշվետվությունների համար պահանջվող արդյունքներ:

Ucom Hosted Interns of Russian CBOSS Corporation for a Month
During one month, the interns of the Russian "CBOSS" IT company: Andrey Dudnikov, Igor Zlobin, Daria Simakova, Dmitry Sidak and Anatoly Nosov had an immersive experience in the business activities of various divisions of Ucom. The visit was organized with the aim of professional development of the promising Russian youth, recruited through student internships at the Contest of Creative Intelligence, an innovative initiative by Andrey Morozov.
"This is a fantastic opportunity for both our team and the young talents of our partner to meet, exchange experience and work together. I would like to note that our managers noted the very high learning ability of the students who visited us, and we might be considering the possibility of conducting such student internships for Armenian youth as well", said Ara Khachatryan, Director General at Ucom.
"CCI student internships reveal the potential of Russian youth, and it would be very interesting for us to hold such an event in Armenia. I am sure that here we could, with the help of our technologies, find many promising guys who would have the opportunity to confidently and quickly start their professional career both at Ucom and other interesting companies. It works like a social elevator, or even a helicopter. Already now, those who are interested can submit their preliminary applications online, on the Internships «10в» page (google it in Russian). The more such applications are submitted now, the sooner we, together with Ucom, will organize such an event in Armenia", said Andrey Morozov, CBOSS President.
Igor Zlobin, an intern from the Finance Department at CBOSS, told us that durig his entire stay at Ucom he had visited various departments, among them Customer Care and Billing, and even acted as a designer in the Advertising division. In his words, "the employees of Ucom are friendly, open, and it is very easy to communicate with them; they keep things so simple in communication and business that one never feels the "superior-subordinate" relationship at all".
It should be noted that CBOSS provides telecommunication companies with billing solutions that, according to experts, are quite functional, flexible, scalable and have a wide range of applicability. A billing system is an automated system that registers the type, volume, cost of services provided to a subscriber, calculates charges and payments of subscribers and produces generalized results, including those required for reporting.