Պարզաբանում Ucom կապի հայկական օպերատորի կողմից
Մամուլում տարածված այն լուրին ի պատասխան, թե իբր «Յուքոմ» ՓԲԸ բաժնետոմսերն ամբողջությամբ «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊԸ-ին օտարելու մասին որոշում է կայացվել, հայտնում ենք, որ այն կեղծ է։ Մինչդեռ այն տեղեկատվությունը, որ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը նոյեմբերի 4-ի նիստում որոշում է կայացրել համաձայնություն տալ «Յուքոմ» ընկերության՝ «Ֆորաբանկ» բանկին պատկանող 2 մլն 510 հազար 696 հատ բաժնետոմսերն ամբողջությամբ «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊԸ-ին օտարելուն, հիմնավոր է և վերաբերում է ոչ թե Ընկերության 100% բաժնեմասերի օտարմանը, այլ ընդամենը «Ֆորաբանկ»-ի բաժնեմասին։
Մեկնաբանելով նաև այն լուրը, թե «ԱյՅուՆեթվորքս» ՍՊԸ կողմից ՀՀ սնանկության դատարան է ներկայացվել «Յուքոմ» ՓԲԸ-ին սնանկ ճանաչելու պահանջի մասին դիմում, «Յուքոմ» ՓԲԸ-ն հայտարարում է, որ տեղի է ունեցել տեխնիկական սխալ, և նոյեմբերի 5-ին «ԱյՅուՆեթվորքս» ՍՊԸ-ն իր պահանջից հրաժարվելու մասին դիմում է ներկայացրել։ Նշենք, որ երկու ընկերությունների բաժնետերերի կազմում միևնույն իրավաբանական անձինք են, որոնց միջև բոլոր հարցերը կարգավորվում են բանակցությունների միջոցով։ Սնանկության վերաբերյալ պնդումներն անհիմն են և իրականության հետ որևէ աղերս չունեն։ Ընդգծենք, որ «Յուքոմ» ՓԲ ընկերությունը որպես ռազմավարական նշանակության տնտեսական կառույց շարունակում և շարունակելու է մեծագույն պատասխանատվությամբ իրականացնել իր առջև դրված բոլոր խնդիրները՝ հօգուտ երկրի տնտեսության և բաժանորդների։

Комментарий от армянского телекоммуникационного оператора Ucom
В ответ на распространившуюся в прессе новость о решении отчуждeния полного пакета акций ЗАО “Юком” в пользу ООО “Дзорагет Гидро”, компания официально объявляет, что она не соответствует действительности. Между тем, информация о том, что Комиссия по урегулированию общественных услуг РА 4 ноября приняла решение дать согласие на полное отчуждение 2 миллионов 510 тысяч 696 акций Ucom, принадлежащих банку “Форабанк” в пользу ООО “Дзорагет Гидро”, имеет отношение к отчуждению не 100% акций Компании, а исключительно акций “Форабанка”.
Комментируя также новость о том, что ООО “IU Networks” подало в Суд РА по делам о банкротстве заявление о признании ЗАО “Юком” банкротом, ЗАО “Юком” сообщает, что произошла техническая ошибка, и ООО “IU Networks” 5-го ноября подало заявление об отзыве претензии. Стоит отметить, что акционерами двух компаний являются одни и те же юридические лица, все вопросы между которыми решаются путем переговоров. Иски о банкротстве безосновательны, они не имеют ничего общего с реальностью. Следует отметить, что ЗАО “Юком” как стратегически важная экономическая структура продолжает и продолжит выполнять все поставленные перед ней задачи с максимальной ответственностью, в пользу экономики страны и абонентов.