Դատարանը բավարարել է «Յուքոմ» ՓԲԸ հայցի ապահովման միջնորդությունը
Ի պաստասխան ԶԼՄ-ների հարցման, տեղեկացնում ենք, որ ս. թ. օգոստոսի 13-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դա­տարանը բավարարել է «Յուքոմ» փակ բաժնետիրական ընկերության հայցի ապահովման միջնորդությունը մասնակի՝ այն մասով, որ արգելել է «ԹԻՄ» ՍՊ ընկերությանը կնքել «Վեոն Արմենիա» ՓԲ ընկերության բաժնետոմսերի ձեռք­բեր­ման գործարք և գրանցման ներկայացնել գործարքից ծագող իրավունքները:
«Յուքոմ» ՓԲԸ-ն հայցադիմում էր ներկայացրել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դա­տարան ընդդեմ «ԹԻՄ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության՝ խնդրելով հաստա­տել, որ առկա պայմաններում «ԹԻՄ» ՍՊԸ կողմից «Վեոն Արմե­նիա» ՓԲԸ բաժնե­տոմ­սերի ձեռքբերման բանակցային գործընթացում «Յուքոմ» ՓԲԸ պատ­կանող չբացահայտված տեղեկատվության օգտագործումը և «ԹԻՄ» ՍՊԸ հիմ­նա­­դիրների կող­մից «Յուքոմ» ՓԲԸ հանդեպ ունեցած ֆիդուցիար պարտավորություն­ների խախ­տումը հանդիսանում է անբարեխիղճ մրցակցություն, ինչպես նաև պարտավորեցնել «ԹԻՄ» ՍՊ ընկերությանը դադարեցնել անբարեխիղճ մրցակցությունը:
Նշենք, որ «Յուքոմ»-ը միջնորդել էր կիրառել հայցի ապահովման միջոց, մասնավորապես, «ԹԻՄ» ՍՊԸ-ին արգելել վարել բանակցություններ «Վեոն Արմենիա» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի ձեռքբերման վե­րա­բերյալ գործարքի կնքման շուրջ, ինչպես նաև կնքել «Վեոն Արմենիա» ՓԲԸ բաժ­նետոմսերի ձեռքբերման բանակցվող գործարքը (ստորագրել գործարքը և գրանցման ներկայացնել գործարքից ծագող իրավունք­ները):
Հաշվի առնելով գործի առանձնահատկությունները՝ «Յուքոմ»-ը ձեռնպահ է մնում հետագա տեղեկատվության տրամադրումից, սակայն գործի հետագա փուլերում, ըստ անհրաժեշտության, հավելյալ պարզաբանումներ կներկայացվեն հանրությանը:

The court awarded Ucom’s motion to apply interim measure
In response to mass media inquiry, we would like to inform that on 13 August this year Yerevan First Instance Court of General Jurisdiction partially awarded Ucom CJSC’s motion to apply interim measure to the extent that prohibited TEAM LLC to conclude an acquisition transaction of Veon Armenia CJSC shares and submit for registration the rights arising from the transaction.
Ucom CJSC filed a claim with Yerevan First Instance Court of General jurisdiction against TEAM Limited Liability Company requesting to confirm that in the existing conditions the use of undisclosed information possessed by Ucom CJSC in the negotiation on the acquisition by TEAM LLC of Veon Armenia CJSC shares and the violation by the TEAM LLC founders of the fiduciary obligations against Ucom CJSC is an unfair competition as well as requested to oblige TEAM LLC to stop unfair competition.
It should be noted that Ucom requested to apply an interim measure, particularly prohibit TEAM LLC to conduct negotiations on conclusion of acquisition transaction of Veon Armenia CJSC shares as well as conclude the negotiated acquisition transaction of Veon Armenia CJSC shares (sign the transaction and submit for registration the rights arising from the transaction).
Taking into consideration the peculiarities of the case Ucom refrains from provision of further information, but in the upcoming stages of the case additional clarifications will be disclosed to the public, if needed.