Ucom-ը կիսվում է կիբերհիգիենայի և կիբերանվտանգության փորձով
Ucom ընկերության աշխատակիցները շարունակում են կիսվել գիտելիքով ու փորձով Հայաստանի ավագ դպրոցների աշակերտների, նրանց ուսուցիչների, ուսանողների և դասախոսների հետ։ Մարտի 11-ին կայացած «Կիբերանվտանգ Հայաստան» տեղեկատվական արշավին մասնակցել են Հայաստանի ողջ տարածքից Երևան ժամանած շուրջ 123 հոգի։
Հաշվի առնելով կիբերանվտանգության ապահովման կարևորությունը, երիտասարդ օգտատերերի աճին զուգընթաց նաև կիբեռհանցագործությունների աճը՝ բանախոսները խոսել են կիբերհիգիենայի, կիբերբուլինգի, կիբերթրաֆիկինգի և առհասարակ դրական թվային հետքի մասին։
«Ucom-ի աշխատակիցները մշտապես պատրաստ են իրենց գործնական փորձով ու առկա գիտելիքով կիսվել դրա անհրաժեշտությունն ունեցող և կիբերտարածության մեջ առավել խոցելի խմբերի հետ։ Տարիներ շարունակ մենք հետևողաբար կրթում ենք հատկապես աշակերտներին և մշտապես պատրաստ ենք միանալ կիբերանվտանգության ոլորտում հասարակության տեղեկատվածության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված ջանքերին», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ucom ընկերության անունից «Կիբերանվտանգ Հայաստան» միջոցառման ընթացքում կայացած համաժողով-քննարկմանը մասնակցել է Տեղեկատվական անվտանգության բաժնի ղեկավար Կարեն Գասպարյանը։ Խոսնակների թվում էին նաև կիբեռանավտանգության մասնագետ, միջոցառման կազմակերպիչ Անահիտ Պարզյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը, ԱՆ Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության պետ Գևորգ Հայրապետյանը և այլք։ Քննարկմանը հաջորդել է կիբեռանվտանգության կանոնների վերաբերյալ դասընթացը։

Ucom делится опытом в области кибергигиены и кибербезопасности
Сотрудники компании Ucom продолжают делиться знаниями и опытом со старшеклассниками, их учителями, студентами и преподавателями в Армении. Около 123 человек со всей Армении приняли участие в информационной кампании «Кибербезопасная Армения», которая состоялась 11 марта.
Учитывая важность в обеспечении кибербезопасности, а также рост киберпреступности наряду с ростом числа юных пользователей, докладчики обсудили вопросы, касающиеся кибергигиены, кибербулинга (киберзапугивания), кибертрафикинга и в целом, положительного цифрового следа.
«Сотрудники Ucom всегда готовы поделиться своим практическим опытом и знаниями с нуждающимися в них наиболее уязвимыми группами киберпространства. В течение многих лет мы постоянно обучаем, в частности, учеников и всегда готовы объединить усилия для повышения осведомленности общественности в области кибербезопасности», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
От имени компании Ucom в конференции-дискуссии, состоявшейся в рамках мероприятия «Кибербезопасная Армения», принял участие руководитель отдела информационной безопасности Карен Гаспарян. Среди докладчиков выступили также специалист по кибербезопасности, организатор мероприятия Анаит Парзян, замминистра ОНКС Жанна Андреасян, руководитель Агентства по защите персональных данных Министерства юстиции Геворг Айрапетян и другие. После обсуждения последовала лекция по правилам кибербезопасности.