Ucom-ի 4G+ ցանցում զանգելու VoLTE հնարավորությունն իրական է iPhone օգտատերերի համար
Այսօրվանից Ucom ընկերության շարժական կապի այն բաժանորդները, ովքեր ունեն iOS 13 օպերացիոն համակարգի վերջին թարմացված տարբերակն իրենց iPhone սմարթֆոններում, կարող են զանգել 4G+ (LTE Advanced) ցանցում VoLTE տեխնոլոգիայի օգնությամբ։ Դեռևս 2017 թվականից Ucom-ն իր շարժական կապի բաժանորդների համար իր ցանցում գործարկել է VoLTE (LTE ցանցում ձայնի փոխանցում) տեխնոլոգիայով զանգեր կատարելու հնարավորությունը, սակայն հեռախոս արտադրող ընկերություններն առ այսօր պատրաստ չէին հայաստանյան շուկայում ներկայանալ Voice over LTE տեխնոլոգիայով աշխատող սմարթֆոններով։ Նշյալ տեխնոլոգիայով աշխատող հեռախոսների միջև զանգի միջոցով կապի հաստատումը պահանջում է 2 վայրկյանից քիչ ժամանակ, մինչդեռ 3G ցանցում այդ ժամանակահատվածը 6-10 վայրկյան է։
«Ucom-ի տեխնիկական անձնակազմն ամիսներ շարունակ հետևողական աշխատանք է իրականացրել սմարթֆոններ արտադրող մի շարք ընկերությունների, այդ թվում՝ Apple-ի հետ, որպեսզի Ucom շարժական կապի բաժանորդները վերջապես ունենան հեռախոսներ, որոնք Ucom-ի ցանցում համատեղելի են VoLTE տեխնոլոգիայի հետ։ Ուրախ ենք, որ  iPhone նախընտրողներն արդեն ունեն այս հնարավորությունը, և այս ուղղությամբ շարունակելու ենք բանակցել մյուս սմարթֆոն արտադրող ընկերությունների հետ», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Նշենք, որ Ucom ընկերության LTE ցանցի ծածկույթը ներառում է Հայաստանի ավելի քան 880 բնակավայր: Բազային կայանների ծրագրային ապահովումն ու բջջային հեռախոսների թարմացված օպերացիոն համակարգը Ucom-ի բաժանորդներին հնարավորություն կտան լիարժեք կերպով օգտագործել Voice over LTE տեխնոլոգիայի բոլոր գործառույթները և օգտվել նոր սերնդի մուլտիմեդիա ծառայություններից։ VoLTE զանգի ընթացքում հեռախոսը կշարունակի տվյալների բարձր արագությամբ փոխանցումը LTE ցանցի միջոցով։ VoLTE տեխնոլոգիայի կարևոր առանձնահատկություններից է ոչ միայն միացման արագությունը, այլև ձայնի զգալի բարձր որակը։
Հավելենք, որ ծառայությունից օգտվելու համար անհրաժեշտ է iOS 13 օպերացիոն համակարգով աշխատող iPhone-ի կարգավորումներից նախ ակտիվացնել VoLTE ծառայությունը՝ մուտք գործելով Settings –> Cellular –> Cellular Data Options –> Voice & Data: Այնուհետև պետք է ընտրել 4G, VoLTE On տարբերակը։ Ի դեպ, որոշ մոդելների վրա նշյալ տարբերակը կարող է գտնվել Settings –> Cellular –> Cellular Plans –> [ընտրել քարտը] -> Voice & Data հաջորդականությամբ։ Դրանից հետո հարկավոր է հավաքել *436#, սեղմել զանգի կոճակը և հետևել հրահանգներին։ VoLTE-ն կակտիվանա թռիչքի ռեժիմն ակտիվացնելու և ապաակտիվացնելու արդյունքում։

Пользователи iPhone-ов имеют возможность звонков VoLTE в сети 4G+ от Ucom
С сегодняшнего дня те абоненты мобильной связи Ucom, в iPhone-ах которых установлено обновление операционной системы iOS 13, смогут звонить в сети 4G+ (LTE Advanced) благодаря технологии VoLTE. Еще с 2017 года компания Ucom запустила возможность совершения звонков посредством технологии VoLTE (передача голосового сигнала через сеть LTE) для своих абонентов мобильной связи, однако производители смартфонов до сих пор не были готовы предоставить армянскому рынку смартфоны, поддерживающие технологию Voice over LTE. Установление связи между телефонами, поддерживающими данную технологию, требует менее 2 секунд, в то время, как в сети 3G этот промежуток времени составляет 6-10 секунд.
«Технический персонал Ucom в течение нескольких месяцев беспрестанно работал с рядом производителей смартфонов, в том числе с компанией Apple, чтобы у мобильных абонентов Ucom наконец-то появились телефоны, которые совместимы с технологией VoLTE в сети Ucom. Мы рады, что любители iPhone-ов уже имеют эту возможность, и мы будем продолжать переговоры по этому поводу с другими производителями смартфонов», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Отметим, что сеть LTE компании Ucom охватывает свыше 880 населенных пунктов в Армении. Программное обеспечение базовых станций и обновления мобильных телефонов позволят абонентам Ucom полноценно использовать все функции и возможности технологии VoLTE и воспользоваться мультимедийными услугами нового поколения. Во время вызова VoLTE телефон продолжит высокоскоростную передачу данных в сети LTE. Одной из важнейших особенностей технологии VoLTE является не только скорость соединения, но и очень высокое качество звука.
Добавим, что для того, чтобы воспользоваться услугой необходимо из настроек iPhone-а, работающего посредством операционной системы iOS 13, для начала активировать услугу VoLTE, войдя в Settings –> Cellular –> Cellular Data Options –> Voice & Data. После этого необходимо выбрать опцию 4G, VoLTE On. Кстати, в некоторых моделях указанный вариант может находиться в следующей вариации: Settings –> Cellular –> Cellular Plans –> [выбрать карту] -> Voice & Data. После этого необходимо набрать *436#, нажать кнопку вызова и следовать указаниям. VoLTE активируется после активации и деактивации режима полета.