Հայտնի է Ucom-ի աջակցությամբ կայացած Robotex Armenia-ի հաղթողը
Այսօր Խուլերի մշակույթի և սպորտի հանրապետական պալատում տեղի ունեցավ ռոբոտաշինության Robotex Armenia միջազգային մրցույթը, որին մասնացկում էր շուրջ 40 թիմ աշխարհի տարբեր երկրներից, այդ թվում՝ Բոսնիա և Հերցեգովինայից, Վրաստանից և Եթովպիայից։
Հայաստանում մրցույթն առաջին անգամ է կայացել՝ «Խելացի քաղաք» խորագրի ներքո։ Միջոցառման նպատակը ռոբոտաշինության, ծրագրավորման և դիզայնի նկատմամբ հետաքրքրության խրախուսումն ու հանրահռչակումն է, ռոբոտաշինության ոլորտի և ճարտարագիտական մտածելակերպի զարգացումը:
«Ես այստեղ եմ՝ ներկայացնելու Եթովպիան։ Մեր թիմը տեխնիկական պատճառներով չի կարողացել ներկա գտնվել, սակայն իմ այստեղ լինելու նպատակը գործնական կապեր հաստատելն ու փորձի փոխանակումն է, քանի որ մոտ ապագայում մենք մեծ ցանկություն ունենք Եթովպիայում ևս կազմակերպել Robotex մրցույթն ու հրավիրել միջազգային թիմերի։ Միջոցառումը հետաքրքիր է ու գրավիչ, ուստի ուրախ եմ վերջինիս ներկա գտնվելու համար», - նշել է «Finfinee Auroscope and Robotics International Institute»-ի գործադիր տնօրեն եւ հիմնադիր Էլիաս Յիրդոուն։
Ժյուրիի կազմում էին ոլորտի առաջատար մասնագետներ, որոնց շարքում են Արման Պողոսյանը (Instigate ընկերություն), Հրանտ Խաչատրյանը (Symotec ընկերություն), Արամ Կերյանը (Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարան), Հրաչյա Մակարյանը («Փուլ» ընկերություն), Պատվական Հախինյանը (Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոն), Կառլ-Տանել Պաեսը (Robotex Armenia միջազգային միավորում) և Հայկ Զարգարյանը (Ucom)։
«Այսուհետ Հայաստանը հանդես կգա որպես ռոբոտաշինական մրցույթների կենտրոն և Robotex-ը Հայաստան հրավիրելով Միությունը կարևոր քայլ է անում մեր երկիրն այդ ուղղությամբ ճանաչելի դարձնելու համար։ Հայաստանը ներկայացնող թիմերը գերազանցապես բաղկացած են «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաներից, ինչը խոսում է գործածվող տեխնոլոգիայի արդյունավետության մասին ու ոգևորում է ոչ միայն մեզ, այլև մեր արտասահմանյան գործընկերներին», - նշել է ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի հուլիսին Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) անդամակցել է Robotex միջազգային միավորմանը: Վերջինս կոնսոլիդացնում է շուրջ 50 երկիր, որոնք գործունեություն են ծավալում ռոբոտաշինության ոլորտի զարգացման ուղղությամբ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ը, Չինաստանը, Հնդկաստանը, Հունաստանը, Էստոնիան, Կոլումբիան և մի շարք այլ երկրներ։
Առաջին մրցանակին արժանացել է Գյումրու ՀԱՊՀ ավագ դպրոցի Digital Cloud թիմը, երկրորդ մրցանակին՝ Ստեփանակերտի թիվ 7 դպրոցի «Ադանա» թիմը, երրորդ մրցանակին՝ Իջևանի թիվ 5 դպրոցի «Հանճար» թիմը։
Մրցույթի գլխավոր հովանավոր Ucom ընկերությունը նորագույն սերնդի HTC Smartphone-ներ նվիրեց առաջին եւ երկրորդ տեղը գրաված թիմերի բոլոր անդամներին, անլար JBL ականջակալներ՝ երրորդ տեղը գրաված թիմի ներկայացուցիչներին, ինչպես նաև Samsung և Huawei պլանշետներ հաղթած թիմերի խմբակավարներին
«Ucom ընկերությունը տարիներ շարունակ հնարավորինս աջակցել է մարզերում «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների բացմանը, հովանավորել ճարտարագիտական մտածելակերպը զարգացնող բազմաթիվ մրցույթներ, հետևել երկրի ներսում երիտասարդ մասնագետների աճին, ուրախացել խելացի սերնդի յուրաքանչյուր հաղթանակով ու ձեռքբերումով, խրախուսել ապագա ինժեներներին ու հորդորել պատանիներին լինել ստեղծող, այլ ոչ սպառող։ Այսօրվա մրցույթը ևս մեկ հնարավորություն էր կիսվելու փորձով, ձեռք բերելու գիտելիքներ ու նոր հմտություններ», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։

THE WINNER OF ROBOTEX ARMENIA CONTEST HELD WITH THE SUPPORT OF UCOM ALREADY KNOWN
Today, the Republican Palace of Culture and Sports of the Deaf hosted Robotex Armenia, an International Robotics Contest, with participation of over 40 teams from around the world, including Bosnia and Herzegovina, Georgia and Ethiopia.
In Armenia, the contest was held for the first time under the slogan "Smart City". The event aims at encouraging interest in and publicization of robotics, programming and design, and developing engineering way of thinking.
"I am here to represent Ethiopia. Due to some technical reasons, our team couldn't arrive to participate I this event, but the purpose of my being here is to establish business ties and exchange experience, as we also have a great desire to organize Robotex contest in Ethiopia in the near future and invite international teams. The event is interesting and attractive, and I am happy to be part of it," said Elias Yirdaw, Executive Director and Founder of Finfinee Auroscope and Robotics International Institute.
The Jury was composed of the leading experts of the field, among them Arman Poghosyan ("Instigate Design" CJSC), Hrant Khachatryan ("Symotec" LLC), Aram Keryan (AUA), Hrachya Makaryan ("PUL" company), Patvakan Hakhinyan (Vanadzor Technology Center), Karl-Tanel Paes (Robotex Armenia International Association) and Hayk Zargaryan (Ucom).
"From now on, Armenia will act as a center of robotics contests, and by inviting Robotex to Armenia, the Union is taking an important step towards making our country recognizable in this field. The teams representing Armenia mainly consist of the students of "Armath" engineering laboratories, which speaks about the effectiveness of the technology used and inspires not only us, but also our foreign partners," said Karen Vardanyan, Executive Director of UATE.
It should be reminded that the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) became a member to Robotex International Association in July 2019. The Association consolidates over 50 countries worldwide that are engaged in the development of the robotics industry, including the United States, China, India, Greece, Estonia, Colombia and several other countries.
The first prize went to the "Digital Cloud" team of the high school of the National Polytechnic University of Armenia in Gyumri, "Adana" team of the school N 7 in Stepanakert won the second prize, and the "Hantchar" ("Genious") team of the school N 5 in Ijevan won the third prize.
Ucom, the general sponsor of the contest, presented the latest HTC Smartphones to all members of the teams having won the first and second prizes, JBL wireless headphones to the representatives of the third prize winning team, as well as Samsung and Huawei tablets to the team leaders of all the three winning teams.
"For many years, Ucom has helped as much as possible to open "Armath" engineering laboratories in the regions of Armenia, sponsored numerous competitions that helped to develop engineering way of thinking, followed the growth of young professionals in the country, rejoiced at every victory and achievement of our smart generation, encouraged future engineers and urged young people to be creators, not consumers. Today's contest was another opportunity to share experience, acquire knowledge and new skills," said Hayk Yesayan, Co-Founder and Director General at Ucom.