41 թիմ կպայքարի Ucom-ի աջակցությամբ իրականացվող Robotex Armenia-ի գլխավոր մրցանակի համար
Այսօր՝ ժամը 15:00-ին, տեղի ունեցավ ռոբոտաշինության Robotex Armenia միջազգային մրցույթի պաշտոնական ասուլիսը, որի ընթացքում որպես բանախոս հանդես եկան Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը եւ Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Հայաստանում առաջին անգամ մրցույթը կայանալու է նոյեմբերի 9-ին՝ Խուլերի մշակույթի և սպորտի հանրապետական պալատում։ Այն անցկացվելու է «Խելացի քաղաք» խորագրի ներքո։ Միջոցառման նպատակն է խրախուսել ռոբոտաշինության, ծրագրավորման և դիզայնի նկատմամբ հետաքրքրությունը և հանրահռչակումը, ռոբոտաշինության ոլորտի և ճարտարագիտական մտածելակերպի զարգացումը:
Մրցույթին իր մասնակցությունն է հաստատել 41 թիմ աշխարհի մի շարք երկրներից, այդ թվում՝ Եթովպիայից, Բոսնիա և Հերցեգովինայից, Վրաստանից ու Մադագասկարից։
«Ucom-ը տարիներ շարունակ խրախուսում է ինժեներական մտքի զարգացումը՝ Հայաստանի մարզերում 40-ից ավելի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ներդրումով, ինչպես նաև այդ լաբորատորիաների սաների համար տարատեսակ մրցույթների հովանավորությունն ստանձնելով։ Որպես ինժեներական կրթության ու ստեղծարար սերնդի ջատագովներ՝ մենք գիտակցում ենք, որ ի լրումն ներքին մրցույթների երեխաները պետք է նաև միջազգային մրցույթների մասնակցեն։ Ռոբոտեքս Արմենիան բավականին բարդ միջազգային մրցույթ է, որը մեծ պատրաստակամությամբ ենք հովանավորում», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ժյուրիի կազմում ընդգրկված են ոլորտի առաջատար մասնագետներ, որոնց շարքում են Արման Պողոսյանը (Instigate ընկերություն), Հրանտ Խաչատրյանը (Symotec ընկերություն), Արամ Կերյանը (Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարան), Հրաչյա Մակարյանը («Փուլ» ընկերություն), Պատվական Հախինյանը (Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոն) և Հայկ Զարգարյանը (Ucom)։
Միջազգային բարձր կարգի այս մրցույթի հյուրընկալումը մեծ պատասխանատվություն լինելուց բացի նաև մեծ փորձ և ոգևորության աղբյուր կլինի ռոբոտաշինությանը տիրապետող բազմաթիվ դպրոցականների համար: Այն նշանակալի հարթակ է, որտեղ ռոբոտաշինությամբ և ծրագրավորմամբ զբաղվով երիտասարդները կարող են ներկայացնել իրենց հմտությունները, ունակություններն ու գիտելիքները։
«Միությունը նպատակ է դրել Հայաստանը դարձնել ավտոմատ ռոբոտների մրցույթների կենտրոն և այդ առումով մեր երկիրը ճանաչելի դարձնելու համար Հայաստան է հրավիրում ոլորտի համաշխարհային մրցույթներ: Այս անգամ, մասնավորապես, դա Robotex մրցույթն է», - նշել է ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի հուլիսին Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) անդամակցել է Robotex միջազգային միավորմանը: Վերջինս կոնսոլիդացնում է շուրջ 50 երկիր, որոնք գործունեություն են ծավալում ռոբոտաշինության ոլորտի զարգացման ուղղությամբ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ը, Չինաստանը, Հնդկաստանը, Հունաստանը, Էստոնիան, Կոլումբիան և մի շարք այլ երկրներ։

41 TEAMS TO COMPETE FOR THE GRAND PRIZE OF ROBOTEX ARMENIA SUPPORTED BY UCOM
At 3pm today, the official press conference of the international robotics contest Robotex Armenia was held, with participation of speakers Karen Vardanyan, Executive Director at the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE), and Hayk Yesayan, Co-Founder and General Director at Ucom.
For the first time in Armenia, the contest will be held on November 9, at the Republican Palace of Culture and Sports of the Deaf, under the slogan "Smart City". The event aims at encouraging interest in and publicization of robotics, programming and design, and developing engineering way of thinking.
Forty-one (41) teams from a number of countries worldwide, among them Ethiopia, Bosnia and Herzegovina, Georgia and Madagascar, have confirmed their participation in the contest.
"For many years in a row, Ucom has been encouraging the development of engineering way of thinking through introduction of more than 40 "Armath" engineering laboratories in the regions of Armenia, as well as sponsoring various contests for students of these laboratories. As advocates for engineering education and creative generation, we realize that in addition to domestic contests, children should also participate in international contests. Robotex Armenia is a rather complicated international contest, which we sponsor with great willingness," said Hayk Yesayan, Co-founder and Director General at Ucom.
The Jury is composed of the leading experts of the field, among them Arman Poghosyan ("Instigate Design" CJSC), Hrant Khachatryan ("Symotec" LLC), Aram Keryan (AUA), Hrachya Makaryan ("PUL" company), Patvakan Hakhinyan (Vanadzor Technology Center), and Hayk Zargaryan (Ucom).
Hosting of this high-level international contest will be both a great responsibility and a great experience and source of inspiration for many students attending robotics classes. It is a significant platform where young people engaged in robotics and programming can demonstrate their skills, abilities and knowledge.
"The Union has set a goal to turn Armenia into a center of competitions of automatic robots, and to make our country recognizable in this regard, we invite and host international robotics contests in Armenia. This time, in particular, it is Robotex," said Karen Vardanyan, Executive Director at UATE.
It should be reminded that the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) became a member to Robotex International Association in July 2019. It consolidates over 50 countries worldwide that are engaged in the development of the robotics industry, including the United States, China, India, Greece, Estonia, Colombia and several other countries.