Ucom-ի նոր հեռուստատեսային պորտալը հեղինակել են հայ մասնագետները
Ucom ընկերությունը, հավատարիմ մնալով նախապատվությունը տեղական արտադրողին տալու և տեղական լուծումներով առաջնորդվելու իր սկզբունքին, փոխարինել է հնացած տեխնոլոգիայով գրված հեռուստատեսային SVG պորտալը հայազգի մասնագետների կողմից ստեղծված նոր ու ժամանակակից HTML պորտալով։
Ucom-ի հեռուստատեսային ծառայության օգտատերերն արդեն նկատել են նոր պորտալի ինտերֆեյսի փոփոխությունը, որի UX (օգտատիրոջ փորձառություն) և UI (օգտատիրոջ ինտերֆեյս) բարելավման մասով կատարված աշխատանքի արդյունքում uTV բաժանորդներն ունեն ավելի արագ և սահուն աշխատող հարմարավետ պորտալ։ Օրինակ՝ «Սերիալներ» բաժնում հեռուստաբովանդակությունը ցուցադրված է հորիզոնական ցանկի տեսքով և ունի նոր ներքին էջ, որտեղ միաժամանակ երևում են տարբեր եթերաշրջաններն ու դրանց մասերը։ Ակներև են փոփոխությունները նաև «Տեսավարձույթ» բաժնից օգտվող հեռուստասերների  համար, քանի որ բաժնում փոխվել է կատեգորիաների և ֆիլմերի պատկերման տրամաբանությունը, ինչպես նաև ավելացել է որոնման հնարավորությունը:
«Ուրախ եմ, որ Հայաստանում մենք ինքներս ունակ ենք տեղական լուծումներ առաջարկել՝ որակյալ մեդիա-բովանդակությունը վերջնական սպառողին առանց որակի կորստի ներկայացնելու համար։ Նոր պորտալը պարզապես փոփոխված դիզայն չէ, այն ֆանտաստիկ հնարավորություն է ընձեռում ապագայում խիստ դինամիկ արտապատկերում և 4K որակի տեսաշար ստանալու համար։ Նոր տեխնոլոգիայով գրված պորտալն ընդլայնում է նաև ծրագրավորողների գործունեության դաշտը՝ հարթակ դառնալով այլ նորարարական լուծումների, հավելվածների և գործառույթների ավելացման համար», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Հավելենք, որ բարելավվել է համակարգի ընդհանուր որոնման գործառույթը, և հիմա որոնման արդյունքները ցուցադրվում են մեկ ընդհանուր էջում՝ առանձին երևացող համապատասխան ենթաէջերով (Տեսավարձույթ, Ալիքներ, Հաղորդումներ և այլն):

![Армянские специалисты разработали новый телевизионный портал для Ucom](https://www.ucom.am/imgs/news/1/15568620496947.png)
Компания Ucom, будучи верной своему принципу поддержки местных производителей и предоставления местных решений, заменила старый телевизионный портал в формате SVG на новый, современный портал в формате HTML, разработанный армянскими специалистами.
Пользователи телевизионной услуги от Ucom уже заметили изменения в интерфейсе нового портала, в результате улучшения UX (дизайна взаимодействия с пользователем) и UI (пользовательского интерфейса) которого абоненты uTV получили в пользование более быстро и гладко работающий портал. Например, в разделе «Сериалы» телевизионный контент отображается в виде горизонтального списка и имеет новую отдельную страницу, где одновременно можно увидеть как разные сезоны, так и составляющие их серии (части). Заметны также изменения для телезрителей, пользующихся «Видеопрокатом», так как пересмотрена логика отображения категорий и фильмов, а также добавлена возможность поиска контента.
«Я рад, что в Армении мы в состоянии сами предлагать местные решения для предоставления качественной медиа-продукции конечным потребителям без малейшей потери качества. Новый портал – это не просто измененный дизайн, а фантастическая возможность в будущем получать высокодинамичное отображение и видео в высококачественном формате 4K. Портал, разработанный по новой технологии, расширяет поле деятельности и самих программистов, становясь платформой для многих инновационных решений, приложений и функций», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Добавим, что улучшилась общая функциональность поисковой системы, и теперь результаты поиска отображаются на единой странице, с отдельно отображаемыми субстраницами (Видеопрокат, Каналы, Программы и т.д.).