Նախագահ Սարգսյանը ներկա է գտնվել Ucom-ի և «Creative Armenia»-ի ստեղծարար երիտասարդների միջոցառմանը
Ապրիլի 26-ին Ucom ընկերության և «Creative Armenia» մշակութային հիմնադրամի գործակցությամբ ամփոփվել են «Ստվերների արվեստ» լուսանկարչական մարտահրավերի արդյունքները։ Հաղթող Տիգրան Մադոյանն արժանացավ Ucom ընկերության կողմից սահմանված 2000 ԱՄՆ դոլար մրցանակին իր «Հայ միասնության ստվերը» ստեղծագործության համար։
Հանդիպմանը ներկա էին ավելի քան 50 արտիստներ, կինոգործիչներ, վայելչագրության, դիզայնի և լուսանկարչության պրոֆեսիոնալներ։ Ստեղծարար երիտասարդներին իրենց ներկայությամբ պատվել էին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ։
«Ucom-ը հիմնադրման օրվանից աջակցել է որակյալ մեդիա-բովանդակության ստեղծմանն ու զարգացմանը։ Տարիներ շարունակ Ucom-ը լրջագույն ֆինանսական ներդրումներ է արել մասնավորապես հայկական որակյալ հեռուստաբովանդակություն ստեղծելու համար։ Այս քայլով զարկ ենք տվել ոչ միայն հայկական ֆիլմարտադրության զարգացմանը, այլև խթանել ենք որակյալ արտադրանք ստեղծող ռեժիսորների, սցենարիստների, արտիստների աճ։ Նոր սերնդի որակյալ աշխատանք ստեղծող լուսանկարիչներն անմասն չէին կարող լինել այս գործընթացից», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել է նաև «Creative Armenia Network» նորաստեղծ հարթակը, որի անդամները` երաժիշտներ, կինոգործիչներ, գրողներ և այլ արվեստագետներ, ծանոթացել են իրենց ակտիվ մասնակցությունն ակնկալող մի շարք ծրագրերի, մրցույթների և կրթաթոշակ ստանալու հնարավորություններին։
«Հպարտ ենք Ucom-ի հետ մեր նորաստեղծ համագործակցության համար», - նշել է «Creative Armenia»-ի տնօրեն Կարին Հովհաննիսյանը ու հավելել. «Մեր հիմնադիր գործընկեր JHM հիմնադրամի, ստրատեգիական գործընկեր Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միության և աշխարհով մեկ մեր մշակութային համակիրների հետ միասին մենք ձևավորում ենք մշակութային կոալիցիա, որը կխթանի հայ ստեղծարար միտքը գալիք սերունդների համար: Ucom-ը միանում է մեզ որպես գործընկեր հաղորդակցության գծով` ապահովելու, որ Հայաստանի ստեղծարար ձայները լսելի դառնան գլոբալ հարթակներում»։
«Creative Armenia»-ի և Հայ Բարեգործական Ընդհանուր Միության կողմից սահմանված կրթաթոշակի արժանացած, ինչպես նաև Բրյուսելի Villa Empain ուղևորվող «East-West Residency» ծրագրի հաղթող ճանաչված տաղանդավոր արվեստագետները նույնպես մասնակցել են միջոցառմանը և կիսվել հաջողության իրենց փորձով ու պատմությամբ։
Հավելենք, որ ոչ ֆորմալ այս հանդիպման պաշտոնական հյուրընկալը Ucom ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ, «Գալաքսի ընկերությունների խմբի» համահիմնադիր Գուրգեն Խաչատրյանն էր։ «Գալաքսի» ընկերությունների խումբը ի դեմս խմբի կազմում հանդես եկող ընկերությունների շարունակաբար իրականացնում են սոցիալական նշանակության ծրագրեր՝ աջակցելու ստեղծարար մշակույթի ոլորտը Հայաստանում։

Президент Саргсян посетил мероприятие для творческой молодежи, организованное Ucom и «Creative Armenia»
27/04/2019
26 апреля были подведены итоги фотоконкурса «Искусство теней», организованное в рамках сотрудничества компании Ucom и культурного фонда «Creative Armenia». Победитель Тигран Мадоян получил денежный приз в размере 2000 долларов от компании Ucom за свою работу «Тень армянского единства».
На встрече присутствовало более 50 артистов, кинодеятелей, калиграфистов, дизайнеров и профессионалов в области фотографии. Президент РА Армен Саргсян вместе с супругой Нуне Саргсян удостоили своим присутствием мероприятие для творческой молодежи.
«Со дня своего основания Ucom способствует созиданию и развитию качественного медиа-контента. В течение многих лет Ucom вкладывает серьезные финансовые средства в создание в частности армянского качественного телеконтента. Этим шагом мы способствуем не только развитию армянского кинопроизводства, но и стимулируем рост создающих качественные продукты режиссеров, сценаристов, артистов. Фотографы нового поколения, которые также дают качественный результат, не могли не стать частью всего этого процесса», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
В ходе мероприятия была представлена новоиспеченная платформа «Creative Armenia», члены которой: музыканты, кинодеятели, писатели и другие представители творческого сообщества, - ознакомились с рядом программ и конкурсов, требующих их активного участия, а также с возможностью получения стипендий.
«Мы гордимся нашим новым партнерством с Ucom», - отметил директор «Creative Armenia» Карин Ованнисян и добавил: «Вместе с нашим партнером-основателем - фондом JHM, стратегическим партнером - Армянским всеобщим благотворительным союзом и культурными сторонниками по всему миру мы формируем культурную коалицию, которая станет стимулом для развития творческой мысли для будущих поколений. Ucom присоединяется к нам в качестве коммуникационного партнера и поможет творческим голосам Армении быть услышанными на глобальных платформах».
Талантливые художники, получившие стипендию от «Creative Armenia» и Армянского всеобщего благотворительного союза, а также победители программы East-West Residency, направляющиеся на виллу Empain в Брюсселе, также приняли участие в мероприятии и поделились своим опытом и историями успеха.
Добавим, что официальным организатором этой неформальной встречи является президент совета директоров компании Ucom, соучредитель группы компаний Galaxy Гурген Хачатрян. Группа компаний Galaxy посредством входящих в ее состав компаний постоянно реализует программы социального значения для поддержки созидательной культуры в Армении.