Ucom-ը կապահովի ինտերնետի անվտանգ օգտագործումը դպրոցներում
Փետրվարի 21-ին ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանն ու Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը փոխըմբըռնման հուշագիր են ստորագրել։ Կողմերը կգործակցեն հանրակրթական դպրոցների համակարգիչների համար անցանկալի կայքերի անհասանելիության ապահովման ծրագրի շրջանակներում։
Մասնավորապես՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության թույլտվությամբ Ucom ընկերությունը համակարգչային անվտանգության ոլորտում բարձր վարկանիշ ունեցող «Սայբերսեկ» ՍՊԸ-ի որակավորված մասնագետների աջակցությամբ և ընկերության «DNS» սերվերի միջոցով կապահովի անցանկալի կայքերի հնարավորինս անհասանելիությունը դպրոցներում: Բացի այդ, Ucom ընկերությունը մշտապես կհետևի ծրագրի անխափան իրագործմանը և հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կարձագանքի և համապատասխան միջոցներ կձեռնարկի նախարարության կողմից ծրագրի իրագործման ընթացքում հայտնաբերված թերությունների մասին իրազեկում ստանալու դեպքում:
«Մենք կարևորում ենք ՀՀ հանրակրթական դպրոցներում  աշակերտների համար կրթական առցանց ռեսուրսների մատչելիությունը և դրանց անվտանգ հասանելիության ապահովումը։ Պիլոտային ծրագիրը ներկայումս իրականացվում է 20, իսկ հետագայում կներառի 1400 դպրոց», - ասել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
«Ucom-ը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հետ երկարամյա և արդյունավետ համագործակցության փորձ ունի մասնավորապես հանրակրթության ոլորտում։ Մեր ընկերությունը մշտապես եղել է ինտերնետի ազատ և միևնույն ժամանակ անվտանգ օգտագործման ջատագովը։ Որպես պատասանատու ընկերություն մենք օժանդակում ենք ծնողներին սահմանափակել իրենց անչափահաս երեխաների մուտքն ինտերնետ և զերծ պահել նրանց բռնություն կամ մերկություն պարունակող բովանդակություն դիտելուց։ Նաև համալիր լուծումներ ենք առաջարկում մեծահասակների համար նախատեսված բովանդակության արգելափակման համար և ինտերնետից ներթափանցող վիրուսների դեմ։ ՀՀ ԿԳՆ հետ այս համագործակցությունն, անշուշտ, ավելացնում է պատասխանատվությունը բոլոր դպրոցականների նկատմամբ», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։

Ucom обеспечит безопасный доступ к интернету в школах
21 февраля в Министерстве образования и науки РА министр Араик Арутюнян и соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян подписали меморандум о взаимопонимании. Стороны будут сотрудничать в рамках программы по ограничению доступа к нежелательным сайтам для компьютеров в государственных школах.
В частности, с позволения Министерства образования и науки РА компания Ucom при содействии квалифицированных специалистов ООО «Сайберсек», имеющих высокий рейтинг в области кибербезопасности, и через «DNS» сервер компании обеспечит недоступность нежелательных сайтов в школах. Кроме того, компания Ucom будет постоянно следить за бесперебойной реализацией проекта и, по возможности, в кратчайшие сроки реагировать и принимать соответствующие меры в случае получения уведомления о недостатках, выявленных министерством в ходе реализации программы.
«Мы придаем большое значение доступности образовательных онлайн-ресурсов и их безопасному использованию среди учащихся средних школ Республики Армения. Пилотная программа запущена в 20 и будет окончательно задействована в 1400 школах страны», - сказал министр образования и науки РА Араик Арутюнян.
«Ucom имеет опыт долгосрочного и эффективного сотрудничества с Министерством образования и науки в области общего образования. Наша компания всегда выступала за свободное и в то же время безопасное использование интернета. Как ответственная организация мы помогаем родителям ограничить доступ их несовершеннолетних детей к сети интернет и оградить их от просмотра контента, содержащего насилие или наготу. Также мы предлагаем комплексное решение, предназначенное для блокировки контента для взрослых и вирусов, распространяющихся через сеть. Такое сотрудничество с Министерством образования и науки Республики Армения, безусловно, повышает нашу ответственность перед всеми школьниками страны», - отметил Айк Есаян, соучредитель и генеральный директор компании Ucom.