Ucom-ը կապահովի ինտերնետի անվտանգ օգտագործումը դպրոցներում
Փետրվարի 21-ին ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանն ու Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը փոխըմբըռնման հուշագիր են ստորագրել։ Կողմերը կգործակցեն հանրակրթական դպրոցների համակարգիչների համար անցանկալի կայքերի անհասանելիության ապահովման ծրագրի շրջանակներում։
Մասնավորապես՝ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության թույլտվությամբ Ucom ընկերությունը համակարգչային անվտանգության ոլորտում բարձր վարկանիշ ունեցող «Սայբերսեկ» ՍՊԸ-ի որակավորված մասնագետների աջակցությամբ և ընկերության «DNS» սերվերի միջոցով կապահովի անցանկալի կայքերի հնարավորինս անհասանելիությունը դպրոցներում: Բացի այդ, Ucom ընկերությունը մշտապես կհետևի ծրագրի անխափան իրագործմանը և հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կարձագանքի և համապատասխան միջոցներ կձեռնարկի նախարարության կողմից ծրագրի իրագործման ընթացքում հայտնաբերված թերությունների մասին իրազեկում ստանալու դեպքում:
«Մենք կարևորում ենք ՀՀ հանրակրթական դպրոցներում  աշակերտների համար կրթական առցանց ռեսուրսների մատչելիությունը և դրանց անվտանգ հասանելիության ապահովումը։ Պիլոտային ծրագիրը ներկայումս իրականացվում է 20, իսկ հետագայում կներառի 1400 դպրոց», - ասել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը։
«Ucom-ը ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հետ երկարամյա և արդյունավետ համագործակցության փորձ ունի մասնավորապես հանրակրթության ոլորտում։ Մեր ընկերությունը մշտապես եղել է ինտերնետի ազատ և միևնույն ժամանակ անվտանգ օգտագործման ջատագովը։ Որպես պատասանատու ընկերություն մենք օժանդակում ենք ծնողներին սահմանափակել իրենց անչափահաս երեխաների մուտքն ինտերնետ և զերծ պահել նրանց բռնություն կամ մերկություն պարունակող բովանդակություն դիտելուց։ Նաև համալիր լուծումներ ենք առաջարկում մեծահասակների համար նախատեսված բովանդակության արգելափակման համար և ինտերնետից ներթափանցող վիրուսների դեմ։ ՀՀ ԿԳՆ հետ այս համագործակցությունն, անշուշտ, ավելացնում է պատասխանատվությունը բոլոր դպրոցականների նկատմամբ», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։

Ucom will Provide Safe Internet Access in Schools
On 21 February, a memorandum of understanding was signed between the RA Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan and Ucom Co-founder and Director General Hayk Yesayan at the RA Ministry of Education and Science. The two parties will cooperate within the framework of a program aimed at ensuring safe access of pupils to the Internet in public schools.
In particular, upon the permission of the RA Ministry of Education and Science and with the support of the qualified specialists of "CyberSec" LLC, one of the top computer security businesses, Ucom through its "DNS" server will to the extent possible block access to unwanted content in public schools. Besides, Ucom will continuously monitor the smooth implementation of the program and upon notice from the Ministry on any faults detected during the implementation, will respond and take appropriate actions in the shortest possible time.
"We emphasize the importance of accessibility and safe use of online educational resources. The pilot program was launched at 20 and will be finally implemented in 1,400 schools of the country," said Arayik Harutyunyan, the RA Minister of Education and Science.
"We have many years of experience of effective cooperation with the RA Ministry of Education and Science, in particular, in public education. Our company has always advocated for free and at the same time safe use of the internet. As a responsible business, we help parents limit their underage children's access to the internet and protect them from violent and abusive content. We also offer complex content blocking and anti-virus solutions for adults. This cooperation with the RA Ministry of Education and Science will, indeed, increase our responsibility towards all pupils of the country," noted Hayk Yesayan, Co-founder and Director General at Ucom.