Ucom-ի և «Դասավանդի՛ր Հայաստան»-ի գործակցության շնորհիվ Բագարանի դպրոցում կգործի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիան
11/06/2018
Հունիսի 8-ին Արմավիրի մարզի Բագարան գյուղի միջնակարգ դպրոցում Ucom ընկերության հովանավորությամբ բացվեց արդեն 40-րդ «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիան։ Բագարանի լաբորատորիայում ծրագրավորման և ինժեներական դասընթացները կվարի «Դասավանդի՛ր Հայաստան»-ի մասնակից, մաթեմատիկայի և ինֆորմատիկայի ուսուցիչ Վանիկ Վարդանյանը, իսկ սեպտեմբերից Վանիկին կփոխարինի «Դասավանդի’ր, Հայաստան»-ի նոր մասնակիցը։
Երկու ընկերություններն այսուհետ կհամագործակցեն «Տեխնոլոգիաները հանուն կրթության» կարգախոսի ներքո: Գործակցության նպատակն է նորարության եւ բարձր տեխնոլոգիաների կիրառումը Հայաստանի հեռավոր մարզերում, որտեղ աշխատում են «Դասավանդի’ր, Հայաստան»-ի մասնակիցները։
«Վերջին շրջանում արված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզ է դարձել, որ Ucom-ը հանդիսանում է Հայաստանում ամենանորարարական ու զարգացող հայկական ընկերությունը։ Այս գնահատականը խիստ պարտավորեցնող է, ահա թե ինչու մենք կարծում ենք, որ միայն կապի հասանելիության և հեռահար ուսուցման պայմաններ ապահովելով՝ հնարավոր չէ հասնել ցանկալի արդյունքի։ Դպրոցահասակ տարիքից ինժեներական մտքի զարգացմանը նպաստող լաբորատորիաների բացումն առաջին հերթին կրթության ոլորտում նորարարական մոտեցման ջատագովների ձեռքերում է։ Կրթության միջոցով նորարարության համար հիմք ստեղծելու ճանապարհին այսօր մեր աջակիցը «Դասավանդի՛ր Հայաստան»-ի մասնագետներն են», - նշեց Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
«Արագ փոփոխվող այս աշխարհում, որտեղ բարձր տեխնոլոգիաները կարեւոր դեր են խաղում եւ նպաստում են զարգացմանը, անարդար է, որ հեռավոր գյուղերում ապրող երեխաներն անմասն մնան այդ ամենից։ «Դասավանդի’ր, Հայաստան»-ի նպատակն է գերազանց կրթությունը հասանելի դարձնել Հայաստանի բոլոր երեխաների համար, եւ ես ուրախ եմ, որ Յուքոմ ընկերության շնորհիվ մենք կարող ենք կիրառել նաեւ նորարարություններ այդ կրթությունն էլ ավելի արդյունավետ եւ բազմակողմանի դարձնելու համար։ Այս լաբորատորիան միայն սկիզբն է մեր երկարաժամկետ համագործակցության, որի համար առաջին շահառուները մեր երեխաներն են», - նշեց «Դասավանդի՛ր Հայաստան» կրթական հիմնադրամի հիմնադիր և ղեկավար Լարիսա Հոհաննիսյանը։
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նշեց․ «Համոզված եմ, որ մեր գործընկերների միավորումը «Արմաթ» ծրագրի շուրջ առանձնահատուկ արդյունք է գրանցելու: Ե՛վ Ucom ընկերությունը, և՛ «Դասավանդի՛ր Հայաստան» ծրագիրը իրենց դրական փորձն ու ներդրումն են կատարում կրթական այս համահայկական ծրագրում, և որքան ավելի շատ են ընկերությունները կոնսոլիդացվում տեխնոլոգիական կրթության շուրջ, այնքան ավելի մեծ հաջողություններ ենք գրանցում»: Կ. Վարդանյանը նաև հավելեց, որ «Դասավանդի՛ր Հայաստան» և «Արմաթ» կրթական ծրագրերի ու մի շարք ՏՏ ընկերությունների հետ առաջին և հաջողված համագործակցությունը սկսվել է դեռևս հունվար ամսին՝ Արցախի Նորշեն համայնքի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորայի հիմնադրմամբ:
Հավելենք, որ Ucom ընկերության և ԻՏՁՄ-ի կողմից հիմնադրվող «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների կրթական ծրագիրը նպատակ ունի խթանելու տեխնոլոգիական կրթությունը Հայաստանի համայնքների բոլոր դպրոցներում, նպաստելու աշակերտների մոտ ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիաների նկատմամբ հետաքրքրության առաջացմանը, վաղ տարիքից ճարտարագիտական մտածելակերպի զարգացմանը և բանիմաց ուսանողների նախապատրաստմանը։

Благодаря сотрудничеству между компаниями Ucom и Teach for Armenia в школе Багарана будет действовать инженерная лаборатория «Армат»
11/06/2018
8 июня при содействии компании Ucom в средней школе села Багаран Армавирской области открылась 40-ая инженерная лаборатория «Армат». В багаранской лаборатории уроки программирования и инженерного дела будет вести участник программы Teach For Armenia, учитель математики и информатики Ваник Варданян, а с сентября Ваника заменит новый участник Teach for Armenia.
Обе компании отныне будут сотрудничать под лозунгом «Технологии во имя образования». Целью партнерства является внедрение инноваций и высоких технологий в отдаленных регионах Армении, где работают участники программы Teach for Armenia.
«Недавние исследования рынка показали, что компания Ucom является самой инновационной и развивающейся армянской компанией в стране. Эта оценка крайне обязывает, поэтому мы считаем, что не сможем достичь желаемого результата исключительно путем предоставления доступа к интернету и обеспечения условий дистанционного управления. Открытие лабораторий, способствующих развитию инженерного мышления со школьного возраста, в первую очередь в руках сторонников инновационного подхода в области образования. Сегодня на пути к созданию основы для инноваций посредством образования нам помогают специалисты из Teach for Armenia», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
«В этом быстроменяющемся мире, где высокие технологии играют важную роль и способствуют развитию, несправедливо, что дети, живущие в отдаленных селах, остаются во всем этом безучастными. Целью Teach for Armenia является предоставление доступа к отличному образованию для всех детей в Армении, и я рада, что благодаря компании Ucom мы можем применять инновации, чтобы сделать это образование более эффективным и многогранным. Эта лаборатория - только начало нашего долгосрочного сотрудничества, основными бенефициарами которого являются наши дети», - сказала Лариса Ованнисян, основатель и руководитель образовательного фонда Teach for Armenia.
Исполнительный директор Союза компаний информационных технологий (СКИТ) Карен Варданян отметил: «Я убежден, что объединение наших партнеров вокруг программы «Армат» покажет особый результат. И компания Ucom, и программа Teach for Armenia привносят свой положительный опыт и вклад в эту общеармянскую образовательную программу, и чем больше компании консолидируются вокруг технологического образования, тем больше у нас успех». К.Варданян также добавил, что первое и успешное сотрудничество при участии Teach for Armenia, нескольких ИТ-компаний и учебной программой «Армат» началось еще в январе, с основания инженерной лаборатории «Армат» в арцахской общине Норшен.
Добавим, что учебная программа инженерных лабораторий «Армат», основываемых про поддержке Ucom и СКИТ, направлена на содействие техническому образованию во всех школах общин Армении, ставит целью способствовать проявлению интереса к современным высоким технологиям среди учеников, раннему развитию инженерного мышления и в подготовке грамотных студентов.
Разработанные в инженерных лабораториях «Армат» пакеты программ, а также схемы оборудования находятся в открытом для общественности доступе. Компьютерные программы и системы по возможности арменизируются, а в рамках реализации проекта при приобретении оборудования и программных средств предпочтение отдается местным производителям, ярким примером чего являются высококачественные трехмерные (3D) принтеры, мини-компьютеры, коллекция робототехники и другие устройства.