Ucom-ի բաժանորդների համար 4G+ ցանցում զանգի հնարավորությունն արդեն իրականություն է
Այսօրվանից Ucom ընկերությունն իր շարժական կապի բաժանորդների համար գործարկեց VoLTE (LTE ցանցի միջոցով ձայնային ազդանշանի փոխանցման) տեխնոլոգիայի օգնությամբ զանգեր կատարելու հնարավորությունը։ Նշյալ տեխնոլոգիայով աշխատող հեռախոսների միջև զանգի միջոցով կապի հաստատումը պահանջում է երկու վայրկյանից քիչ ժամանակ, մինչդեռ 3G ցանցում այդ ժամանակահատվածը 6-10 վայրկյան է։
«Ucom-ի տեխնիկական անձնակազմն ամիսներ շարունակ աշխատել է, որպեսզի ընկերության բաժանորդներն առաջինը Հայաստանում մուտք գործեն հաղորդակցման նոր դարաշրջան։ Ազդանշանը տրվում է նոր բազային կայաններից, որոնք նախորդ տարվանից սկսած մեր ընկերությունը շարունակաբար տեղադրել է Հայաստանի 150-ից ավելի բնակավայրերում», - նշեց Ucom ընկերության տեխնիկական տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը։
Բազային կայանների ծրագրային ապահովումն ու բջջային հեռախոսների թարմացումները Ucom-ի բաժանորդներին հնարավորություն կտան լիարժեք կերպով օգտագործել Voice over LTE տեխնոլոգիայի բոլոր գործառույթները և օգտվել նոր սերնդի մուլտիմեդիա ծառայություններից։
«Այլևս LTE ցանցից դուրս գալու, ինչպես նաև բարձր արագությամբ տվյալների փոխանցումը կատարելու կամ վեբկայքերի դիտումը դադարեցնելու կարիք չկա, նույնիսկ եթե Ձեզ զանգահարում են։ Դուք կարող եք շարունակել շփվել Ձեր մտերիմների հետ համացանցում,դիտել Ձեր նախընտրած ծրագիրը, ֆիլմը կամ հաղորդումը շարժական հեռուստատեսության միջոցով և միաժամանակ պատասխանել մուտքային զանգին։ Ավելին, զանգի ընթացքում հեռախոսը կարելի է օգտագործել նաև որպես ինտերնետի հասանելիության կետ այլ սարքերի համար», - մանրամասնեց Ucom ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Հավելենք, որ VoLTE տեխնոլոգիայի կարևոր առանձնահատկություններից է ոչ միայն միացման արագությունը, այլև ձայնի բարձր որակը։

For Ucom Subscribers the Opportunity to Make Calls via 4G+ Network is a Reality Now
Today, Ucom has launched the VoLTE (voice over LTE network) technology for its mobile subscribers. It takes less than 2 seconds to establish connection via call between phones supporting this technology, while in 3G network it usually takes 6-10 seconds.
“Ucom's technical staff has been working for months to ensure that the company's subscribers are the first in Armenia to enter a new era of communication. The signal is provided from new base stations, which our company has been continuously installing since last year in more than 150 Armenian settlements,” said Gevorg Gevorgyan, the Chief Technical Officer at Ucom.
The software of base stations and mobile phone updates will allow Ucom subscribers to fully benefit from all features of VoLTE technology and use new generation multimedia services.
“You no longer need to turn off the LTE network, nor stop transferring high-speed data or browsing websites, even if you are being called. You can continue communicating with your close ones on the internet, watch your favorite program, movie or broadcast via mobile TV and at the same time answer the incoming call. Moreover, during the call the phone can also serve as an internet access point for other devices,” detailed Hayk Yesayan, the Director General at Ucom.
In addition, among the key features of VoLTE technology is not only the speed of connection, but also the HD quality of voice.