Ամփոփվել են Ucom-ի աջակցությամբ իրականացվող «Ապահով համացանց 2017» կրթական ծրագրի արդյունքները
2017թ. հունիսի 16-ին ամփոփվեցին «Ապահով համացանց 2017» ծրագրի առաջին փուլի արդյունքները, և ինֆորմատիկայի 23 դասավանդողներ ստացան մրցանակներ և հավաստագրեր: «Փոխվե՛նք. միավորվե՛նք հանուն ավելի լավ համացանցի» կարգախոսի ներքո երկրագնդի բոլոր մայրցամաքների ավելի քան 100 երկրներում նշվող Ապահով համացանցի օրվա ընթացքում նաև հայաստանյան օգտատերերին կոչ էր արվել միավորել ջանքերը՝ բոլորի, իսկ մասնավորապես՝ երեխաների ու երիտասարդների համար համացանցն առավել ապահով ու լավը դարձնելու նպատակով:
Ucom-ը «Մեդիակրթության կենտրոն» և «Ինտերնետ Հանրություն» կազմակերպությունների հետ համատեղ մեկնարկել էր «Ապահով համացանց Հայաստան 2017» վեցամսյա ծրագիրը, որի առաջին փուլի շրջանակներում մայրաքաղաքի և մարզերի 200 դպրոցներում և քոլեջներում շուրջ 10 000 դպրոցականների ու ծնողների համար անցկացվեցին բաց դասեր համացանցի և թվային տեխնոլոգիաների ապահով օգտագործման վերաբերյալ: Հրապարակվեցին  STOP. THINK. CONNECT.™ արշավի «ԿԱՆԳՆԵ՛Ք, ՄՏԱԾԵ՛Ք, ՄԻԱՑԵ՛Ք™ Զրույց երեխաների հետ առցանց լինելու մասին» գիրքը, Եվրոպական դպրոցական ցանցի, INSAFE-ի «Մեր երազած համացանցը. Ձեռնարկ երիտասարդների և պատանիների համար» և «Մեր երազած համացանցը. Ձեռնարկ դասավանդողների համար» գրքերը:
Ծրագրի առաջին փուլի ընթացքում Հայաստանի 32 դպրոցներում աշխատանքներ են իրականացվել  համաեվրոպական eSafetyLabel՝ Ինտերնետ ապահովության եվրոպական որակի նշանն ստանալու համար:
Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի 25 ուսուցիչներ մասնակցեցին Եվրոպական դպրոցական ցանցի (European SchoolNet) «Ապահով համացանց  դասավանդողների համար»  վեցշաբաթյա դասընթացին, նրանցից  լավագույն արդյուքներ  ցույց  տված  11 դասավանդողներն ստացան European Schoolnet-ի ավարտական  հավաստագրեր:
Ապահով համացանց ծրագրում ընդգրկված 2 դասավանդողներ մասնակցել են  Ինտերնետի կառավարման  EuroDIG  2017 և  SEEDIG 2017 համաժողովներին:
«Ucom-ն իր սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում մեծ ուշադրություն է դարձնում կրթական ծրագրերին, իսկ այս մեկի ծավալները տարեցտարի ընդլայնվում են: Որպես խոշորագույն ընկերություն մենք պարտավորված ենք զգում ու ջանք չենք խնայում նորագույն տեխնոլոգիաների օգտագործման վերաբերյալ կրթական միջոցառումների իրականացման համար», - ասել է Ucom ընկերության մարկետինգի և հաղորդակցության գծով տնօրեն Տիգրան Սաֆարյանը:
www.safe.am կայքում  տեղադրված են անհրաժեշտ տեղեկություններ եւ խորհուրդներ հայերեն լեզվով` ցանցից ապահով օգտվելու համար: Ինչպես նշեց Մեդիակրթության կենտրոնի տնօրեն Հայկազ Բաղյանը, ծրագրի երկրորդ փուլում շեշտը կդրվի բնագիտամաթեմատիկական միջառարկայական կրթական բովանդակության ստեղծման վրա:
Հիշեցնենք, որ «Ապահով համացանց» ծրագիրը նվիրված է Ապահով համացանցի միջազգային օրվան, որը նշվում է  սկսած 2004-ից յուրաքանչյուր տարվա երկրորդ ամսվա երկրորդ շաբաթվա երկրորդ օրը: Համաեվրոպական INSAFE նախաձեռնությունը, տարեցտարի ընդլայնվելով, մարդկանց համախբում է` պայքարելու ապօրինի, վնասակար եւ ոչ պատշաճ բովանդակության դեմ:

Подведены итоги образовательной программы “Безопасный интернет 2017”, проводимой при поддержке Ucom
16 июня 2017г. были подведены итоги первого тура программы “Безопасный интернет 2017”, и 23 преподавателя информатики получили призы и сертификаты. Пользователи из более чем 100 стран всех континентов отметили День безопасного интернета и под лозунгом “Давайте меняться: объединимся ради лучшего интернета” призвали всех объединить усилия для того, чтобы сделать интернет лучше и безопаснее для всех, а в частности для детей и молодых людей.
Компания Ucom совместно с организациями “Центр медиа-образования” и “Интернет-соообщество” начали реализацию шестимесячной программы “Безопасный интернет Армения 2017”, в рамках первого тура которой в 200 школах и колледжах столицы и регионов были проведены открытые уроки по безопасному использованию интернета и цифровых технологий для 10 000 учеников и их родителей. В рамках кампании ПОСТОЙ. ПОДУМАЙ. ПОДКЛЮЧИСЬ™ были опубликованы книга «ПОСТОЙТЕ, ПОДУМАЙТЕ, ПОДКЛЮЧИТЕСЬ™: Беседа с детьми о том, как быть в онлайне”, а также книги INSAFE “Интернет нашей мечты: Пособие для молодых и юных” и “Интернет нашей мечты: Пособие для преподавателей”.
Во время первого тура программы в 32 школах Армении были приложены усилия для получения eSafetyLabel - знака европейского качества интернет-безопасности.
В рамках этой программы 25 учителей Армении приняли участие в шестинедельном курсе Европейской школьной сети (European SchoolNet) “Безопасный интернет для преподавателей”, 11 из которых продемонстрировали наилучшие результаты и получили дипломы от European Schoolnet.
2 преподавателя из программы “Безопасный интернет” приняли участие в ассамблеях по интернет-управлению EuroDIG  2017 и SEEDIG 2017.
«В рамках своей корпоративной социальной ответственности компания Ucom уделяет большое внимание образовательным программам, а объем данной программы увеличивается из года в год. Как одна из крупнейших компаний мы чувствуем себя обязанными и не жалеем сил для реализации образовательных мероприятий по использованию новейших технологий», - отметил директор по маркетингу и коммуникациям компании Ucom Тигран Сафарян.
На сайте www.safe.am предоставляется необходимая информация и советы на армянском языке о безопасном использовании сетевых возможностей. Как отметил директор «Центра медиа-образования» Айказ Багьян, во второй фазе реализации программы упор будет поставлен на создание междисциплинарного образовательного контента.
Напомним, что программа «Безопасный интернет» посвящена международному дню безопасного интернета, который отмечается с 2004 года, во второй день второй недели второго месяца каждого года. Общеевропейская инициатива INSAFE, расширяясь год за годом, объединяет людей для борьбы с незаконным, вредоносным и нерелевантным контентом.