Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է Թումո Կողբ կենտրոնի հիմնարկեքին և այցելել է գյուղի դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա
06/06/2017
Հունիսի 6-ին Տավուշի մարզում իրականացվող իր այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է ապագա Թումո Կողբ կենտրոնի շենքի հիմնարկեքի արարողությանը: Կենտրոնի կառուցման ու հիմնադրման համար անհրաժեշտ միջոցներն ու աջակցությունն ապահովել են Ucom և Mission Enfance ընկերությունները, Կողբ հիմնադրամը, Թումոն, ինչպես նաև մի շարք սփյուռքահայ բարերարներ:
Թումո Կողբը կունենա ուսանողների կրթական ընթացքն ապահովելու համարանհրաժեշտ դասասենյակներ, ինքնուսուցման հարթակ, ձայնագրման ստուդիա, կինոթատրոն, սպորտային պարապմունքների և ժամանցի համար նախատեսվածբացօթյա դարատափ։ Պաշտպանության նախարարությանհամագործակցությամբ կենտրոնում պլանավորվում է անցկացնել նաև ԹումոԲանակ նախագիծը, որի շնորհիվ կենտրոնի հարևանությամբ գտնվող զորամասիժամկետային զինծառայողները նույնպես կկարողանան ներգրավվել Թումոյիծրագրում։
Շարունակելով ծանոթանալ Տավուշի մարզի շնորհաշատ դպրոցականների համար ստեղծված հնարավորություններին՝ նախագահ Սարգսյանն այցելեց նաև Կողբի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիա, որտեղ ծանոթացավ մարզի համանման տասնյակ լաբորատորիաներում ուսանող լավագույն սաների աշխատանքներին:
Ucom ընկերության և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) ներկայացուցիչները նախագահին պատմեցին, որ «Արմաթ» լաբորատորիայում ինժեներական և ծրագրավորման գիտելիքներ ու հմտություններ ձեռք բերող սաները խմբակ են հաճախում 5-րդ դասարանից և փորձում են հանրահաշվի, երկրաչափության և ֆիզիկայի դասընթացների ժամանակ սերտած գիտելիքները գործնականում կիրառել: Երեխաներն ինքնուրույն են ու ստեղծարար, կարող են ոչ միայն համակարգչի օգնությամբ առարկաների եռաչափ մոդելավորում կատարել, այլև տպել դրանք, խաղեր ծրագրավորել, անիմացիաներ ու ռոբոտներ ստեղծել:
«Ucom-ը կարևորում է գյուղերում բնակվող երեխաների ներգրավվածությունը «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների կրթական նախագծերում, որովհետև այստեղ նրանք սովորում են մտածել ու ստեղծել: Ուրախ եմ, որ համապետական մաշտաբով իրականացվող այս արդեն հայտնի դարձած նախագիծն արժանացել է նաև երկրի նախագահի ուշադրությանը», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Նշենք, որ ԻՏՁՄ-ի և Ucom ընկերության միջև ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ Ucom ընկերությունը  ներդրումներ է կատարում, որպեսզի Հայաստանի 9 մարզերում բացվեն «Արմաթ» անվանումը կրող  շուրջ 70 ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներ։ Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը անձամբ պարբերաբար այցելում է արդեն իսկ գործող  «Արմաթ»  խմբակներ, շփվում դպրոցականների հետ, ծանոթանում նրանց ձեռքբերումներին ու առաջադիմությանը:
«Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներում մշակված ծրագրային փաթեթները, ինչպես նաև սարքավորումների գծագրերը բաց են հանրության համար։ Խմբակ-լաբորատորիաների համար ծրագրային միջոցներ ձեռք բերելիս նախապատվություն է տրվում տեղական արտադրողին, ինչի վառ օրինակ են հանդիսանում Հայաստանում արտադրված բարձրակարգ եռաչափ (3D) տպիչները, մինի համակարգիչները, ռոբոտաշինության հավաքածու

Serzh Sargsyan Participated in the Foundation Stone Laying Ceremony of Tumo Koghb Center and Paid a Visit to “Armath” Engineering Laboratory in Koghb Village
06/06/2017
Within the scope of his visit to Tavush region on June 6, the RA President Serzh Sargsyan participated in the foundation stone laying ceremony of the future Tumo Koghb Center. All resources and support, needed to build and establish the Center, have been provided by Ucom and Mission Enfance, Koghb Foundation, Tumo and a number of Diaspora Armenian philanthropists.
To ensure the education process, Tumo Koghb Center will have classrooms, a self-study platform, a recording studio, cinema and an open-air terrace for sports events and entertainment. In cooperation with the Defense Ministry, it’s also planned to implement the Tumo Army project in Tumo Koghb Center, thanks to which the servicemen of military unit, located in the neighborhood of Koghb Tumo Center, will also have a chance to be involved in Tumo program.
By continuing to get familiarized with the possibilities created for the talented students of Tavush region, President Sargsyan also paid a visit to “Armath” engineering laboratory in Koghb village, where he got familiarized with the works of the best students of dozens of similar laboratories operating in the region.
The representatives of Ucom and Union of Information Technology Enterprises (UITE) told the President that students, who were acquiring engineering and programming knowledge and skills at “Armath” laboratory, begin their technical education from the 5th grade and also try to apply practically their knowledge of algebra, geometry and physics. Children are independent and innovative, they are capable of not only making the 3D modelling of different items with the help of a computer, but also printing them, developing games, as well as creating animations and robots.
“Ucom emphasizes the importance of engagement of rural children in education projects of “Armath” engineering laboratories, for here they learn to think and create. I’m delighted that this project, which is already enjoying a great popularity at a national level, has also got the attention of Mr. President,” said Hayk Yesayan, Director General at Ucom.
According to the Memorandum of Cooperation signed between the Union of Information Technology Enterprises (UITE) and Ucom, the latter invests to open around 70 more engineering club-laboratories named “Armath” in 9 regions of Armenia. Hayk Yesayan, the Director General at “Ucom”, visits the existing “Armath” labs on a regular basis, meets their students, gets acquainted with the their achievements and follows up the progress.