Վայոց ձորի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաները ցուցադրել են իրենց աշխատանքները
Վայոց Ձորի մարզում գործող «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաները Եղեգնաձորում նշեցին ամառային արձակուրդի սկիզբը: Մարզային հանդիպման նպատակը նաև դպրոցականների համար շփման միջավայրի ստեղծումն էր ու առաջադրանքների ստուգատեսը: «Արմաթ» լաբորատորիաների սաները իրենց հետ բերել էին դասընթացների շրջանակում եռաչափ տպիչներով ստեղծած իրերն ու ռոբոտները:
Միջոցառմանը ներկա էին նաև ԻՏՁՄ-ի, Ucom ընկերության աշխատակիցները, գործարար Անուշավան Աբրահամյանը և այլք:
«Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների համակարգող Սեդրակ Վարդանյանը նշում է, որ դեռևս մեկ տարի առաջ Վայոց Ձորում չկար ոչ մի խմբակ, իսկ այսօր մարզում գործում է արդեն 11 «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիա, որոնց սաները կներկայացնեն մեկ տարվա ընթացքում ձեռք բերած գիտելիքներն ու կատարած աշխատանքները:
Ucom ընկերության բրենդի զարգացման և հաղորդակցության բաժնի ղեկավար Աշոտ Բարսեղյանը, նշում է. «Արդեն երեք տարի է, ինչ Ucom ընկերությունը հետամուտ է լինում «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ներդրմանը ՀՀ մարզերի դպրոցներում: Սիմվոլիկ ամառային օր է ընտրվել, երբ մենք պետք է երեխաների շրջանում կարևորենք ինժեներական կրթությունը և անենք ամեն ինչ ի նպաստ երեխաների զարգացմանը»:
Հավելենք, որ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ներդրման ծրագիրն իրականացվում է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ)  կողմից: Միությունը ՀՀ կառավարության և այլ դոնորների աջակցությամբ ծրագրում է ինժեներական ժամանակակից կրթության հնարավորություն ստեղծել ՀՀ բոլոր դպրոցականների համար: Այս պահին գործում է արդեն 200 «Արմաթ» խմբակ-լաբորատորիա, իսկ Ucom ընկերությունը հանդես է գալիս որպես այս կրթական ծրագրի խոշոր ներդրող: Ucom-ն արդեն իսկ հիմնել է մի քանի տասնյակ «Արմաթ» լաբորատորիաներ և ծրագրում է դրանց ընդհանուր թիվը հասցնել 70-ի:

Ученики лабораторий «Армат» в Вайоц Дзоре продемонстрировали свои работы
Ученики действующих в области Вайоц Дзор инженерных лабораторий «Армат» отметили начало летних каникул в Ехегнадзоре. Целью региональной встречи было также создание коммуникационной среды для учащихся и проверка их заданий. Ученики лабораторий «Армат» принесли с собой предметы и роботы, которые создали при помощи трехмерного принтера в ходе своих занятий.
Мероприятие посетили сотрудники СКИТ и компании Ucom, предприниматель Анушаван Абраамян и другие.
Координатор инженерных лабораторий «Армат» Седрак Варданян отмечает, что еще год назад в Вайоц Дзоре не было ни одного кружка, а сегодня в регионе действуют 11 инженерных кружков-лабораторий «Армат», ученики которых представят приобретенные за целый год знания и проделанную работу.
Руководитель отдела по развитию бренда и коммуникациям компании Ucom Ашот Барсегян отмечает: «Вот уже третий год, как компания Ucom способствует внедрению инженерных лабораторий «Армат» в школах регионов РА. Этот символичный летний день был избран с той целью, чтобы мы уделили больше внимания инженерному образованию среди детей, и сделали все возможное для их развития».
Отметим также, что программа внедрения инженерных лабораторий «Армат» осуществляется Союзом предприятий информационных технологий (СКИТ). Союз при содействии Правительства РА и других доноров планирует создать возможность современного инженерного образования для всех школьников РА. На данном этапе действуют уже 200 кружков-лабораторий «Армат», а компания Ucom выступает в роли крупнейшего инвестора в эту образовательную программу. Компания Ucom уже основала несколько десятков лабораторий «Армат» и планирует довести их общее число до 70-и.