«Կարևոր է, որ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաները կարողանան իրականություն դարձնել այն, ինչի մասին այսօր մեզ պատմում են». Հայկ Եսայան
14/04/2017
«Որոշել եմ դառնալ ինժեներ, ոչ թե ծրագրավորող, քանի որ վերջինս բոլորովին այն չէ, ինչ ուզում եմ: Աշխատելու եմ արհեստական բանականությամբ աշխատող մի ռոբոտ ստեղծել: Ռոբոտաշինության դասընթացներին միայնակ աշխատելու ընթացքում շատ հաճախ թերանում էի, սակայն երբ միավորեցի ուժերս ընկերոջս՝ Գարիկի հետ, հաջողություն ունեցա», - համոզմունքով է պատմում Ազատամուտի միջնակարգ դպրոցի «Արմաթ» ինժեներական խմբակ-լաբորատորիայի սան Էդգար Ղալումյանը խմբակի աջակից՝ Ucom ընկերության և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) ներկայացուցիչներին:
Ազատամուտի միջնակարգ դպրոցի «Արմաթ» լաբորատորիայում ինժեներական և ծրագրավորման գիտելիքներ ու հմտություններ ձեռք բերող սաները հիմնականում 6-7-րդ դասարանների աշակերտներ են, ովքեր փորձում են հանրահաշվի, երկրաչափության և ֆիզիկայի դասընթացների ժամանակ սերտած գիտելիքները գործնականում կիրառել: Երեխաներն ինքնուրույն փորձում են ոչ միայն համակարգչի օգնությամբ մոդելավորել, այլև տպել տարբեր առարկաներ, խաղեր ծրագրավորել, անիմացիաներ ստեղծել: Նրանցից մի քանիսն իրենց ունակությունները դրսևորել են նաև տեխնոլոգիական ճամբարում:
«Ուզում եմ դառնալ ճարտարապետ ու ստեղծել այնպիսի շենքեր, որոնց մեջ մարդկանց տեղաշարժը շատ հեշտ կլինի», - երազում է նույն լաբորատորիայի սան Քամալյան Գարիկը:
«Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում իրականացվող այս նախագծի երկարաժամկետ արդյունքը պետք է լինի ստեղծարար, հնարամիտ ու հայրենիքին օգուտ բերող սերունդը: Շատ կարևոր է, որ հետագայում այս երեխաները կարողանան իրականություն դարձնել այն, ինչի մասին այսօր մեզ պատմեցին», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Նշենք, որ ԻՏՁՄ-ի և Ucom ընկերության միջև ստորագրված համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ Ucom ընկերությունը  ներդրումներ է կատարում, որպեսզի Հայաստանի 9 մարզերում բացվեն «Արմաթ» անվանումը կրող  շուրջ 70 ինժեներական խմբակ-լաբորատորիաներ։ Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը անձամբ պարբերաբար այցելում է արդեն իսկ գործող  «Արմաթ»  խմբակներ, շփվում դպրոցականների հետ, ծանոթանում նրանց ձեռքբերումներին ու առաջադիմությանը:

“Очень важно, чтобы ученики инженерных лабораторий «Армат» смогли претворить в жизнь то, о чем сегодня нам рассказывают”, - Айк Есаян
14/04/2017
«Я решил стать инженером, а не программистом, потому что это совсем не то, что я хочу. Буду работать над созданием робота с искусственным сверхинтеллектом. Когда во время занятий по робототехнике я работал в одиночку, то часто терпел неудачу, а потом объединил свои силы со своим другом Гариком и добился успехов», - с уверенностью рассказывает Эдгар Галумян, ученик лаборатории “Армат” средней школы Азатамута в регионе Тавуш, поддерживающим проект представителям компании Ucom и Союза компаний информационных технологий (СКИТ).
Ребята, приобретающие навыки и знания в сфере инженерного дела и программирования, являются в основном учениками 6-7 классов, которые пытаются применить на практике знания, полученные на уроках алгебры, геометрии и физики. Дети самостоятельно стараются не только смоделировать на компьютере, но и отпринтовать различные предметы, программировать игры, создавать анимации. Некоторые из них продемонстрировали свои способности в технологическом лагере.
«Я хочу стать архитектором и создавать такие здания, в которых передвижение людей будет невероятно быстрым и легким», - мечтает ученик той же лаборатории Гарик Камалян.
«В результате этого долгосрочного проекта в рамках корпоративной социальной ответственности должно появиться творческое, изобретательное и приносящее пользу своей родине поколение. Очень важно, чтобы впоследствии эти дети смогли претворить в жизнь то, о чем сегодня нам рассказали», - сказал генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Отметим, что в соответствии с меморандумом о сотрудничестве, подписанным между Союзом компаний информационных технологий (СКИТ) и компанией Ucom, последняя инвестирует средства, для того, чтобы в 9 регионах Армении открылось около 70 инженерных клубов-лабораторий, именуемых «Армат». Генеральный директор компании Ucom Айк Есаян лично периодически навещает уже действующие лаборатории «Армат», общается со школьниками, знакомится с их успехами и следит за прогрессом.
Учебная программа инженерных лабораторий «Армат» направлена на содействие техническому образованию во всех школах общин Армении, ставит целью способствовать проявлению интереса к современным высоким технологиям среди учеников, раннему развитию инженерного мышления и в подготовке грамотных студентов.