Ucom-ը 100% կրթաթոշակի հավաստագիր է տրամադրել Շիրակացու ճեմարանի սանին
Ապրիլի 1-ին Շիրակացու ճեմարանում մեկնարկեց «Շիրակացու օրեր» փառատոնը, որը ազդարարվում է տասներորդ դասարանցիների` անհատական նախագծերի ներկայացմամբ: Փառատոնի բացման արարողության ժամանակ հավաստագրեր են հանձնվել Դիպլոմային ծրագրով սովորող` կրթաթոշակի արժանացած սաներին: Մեկ տարի շարունակ տասներորդ դասարանի սաները ընտրել, ուսումնասիրել, հետազոտել են իրենց համար կարևոր մեկ թեմա, որն առավել հոգեհարազատ է իրենց, բավարարում է սեփական հետաքրքրությունները և հնարավորություն է տալիս նորարար լինել այդ թեմայի շրջանակում:
Անհատական նախագիծը MYP ծրագիրն ավարտող սաների վերջնական հետազոտական աշխատանքն է և միաժամանակ հիմքն այն մյուս բոլոր աշխատանքների, որոնք նրանք դեռ պետք է իրականացնեն հետագայում` թե ճեմարանում, թե ԲՈՒՀ-ում: Անհատական նախագծերի ներկայացումը նշանավորվեց կարևոր նորությամբ. Ճեմարանը սահմանել է ճեմարանական կրթաթոշակ Դիպլոմային ծրագրում սովորողների համար, որից ամենամեծի հովանավորությունը ստանձնել է Ucom ընկերությունը:
100% կրթաթոշակի արժանացած սան` Արմինե Կարապետյանին հանձնելով այդ մասին վկայող հավաստագիրը, Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանն ընգծեց. «Քանի որ Ucom ընկերությունն իր կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում առանձնանում է հենց կրթական նախագծերում իր ներդրումներով, այսօր մենք չէինք կարող անմասն մնալ այս միջոցառումից: Արմինե Կարապետյանին հանձնելով 100% կրթաթոշակի հավաստագիր մենք ևս մեկ անգամ ուզում ենք ընդգծել, որ անկախ երեխայի ծնողների ու հարազատների ֆինանսական հնարավորությունից ու բնակության վայրից, խելացիությունը, լավ առաջադիմությունը, ուշիմությունը, կրթվելու ցանկությունը, նպատակասլացությունը միշտ հատուցվում է: Սա մեծ աշխարհում հայտնվելու լավ հիմք է ու մեծ աշխարհին՝ ապագայում օգտակար լինելու փայլուն հնարավորություն»:
Տասներորդ դասարանից հետո ճեմարանական սաները կարևոր որոշման առջև են կանգնում. ընտրել հետագա կրթությունը ազգային ծրագրով, թե համարձակվել «անցնել ռուբիկոնն» ու դիմել Դիպլոմային ծրագրով ուսումը շարունակելու:
«Եվ այս կարևոր քայլից առաջ, մենք` Ճեմարանի տնօրինությունը, խրախուսում ենք նրանց լինելու համարձակ և կատարելու վճռորոշ քայլը` առաջնորդվելով ոչ թե գումարային, այլ գիտելիքների և ինքնավստահության վրա հիմնավորված որոշմամբ` կարևոր ողջ հետագա կյանքի համար: Մինչ այժմ Դիպլոմային ծրագրում սովորելու հնարավորություն ունեցել են միայն այն սաները, ովքեր կարողացել են վճարել ուսման համար սահմանված գումարը, այժմ կրթաթոշակների առկայությամբ հնարավոր դարձավ իրականացնել դա նաև նրանց համար, ովքեր վճարունակ չեն, բայց մեծ ներուժ ու ցանկություն ունեն ստանալու միջազգային մակարդակի կրթություն»,- ասաց ավագ դպրոցի տնօրեն Զարուհի Ղալթախչյանը:

On April 1st Shirakatsi Lycee launched «Shirakatsi Days» festival, which marks with the individual projects presentation by tenth graders. During the Festival Opening Ceremony the scholarship certificates were handed over to the students studying in Diploma program. For one year the tenth graders have choosen, studied, and explored a topic, which was important and dear for them, met their own interests, and enabled innovation within the scope of that topic.
The individual project is the final research work performed by MYP graduates as well as a base for all other activities they still have to perform later in Lycee or any higher educational institution. The presentation of the individual projects was also marked by another important news: the Lycee established scholarships for the Diploma program students, the highest of which is sponsored by Ucom.
When handing the 100% scholarship certificate to Armine Karapetyan, Hayk Yesayan, the Director General at Ucom, stressed: “For Ucom within the frames of its corporate social responsibility stands out due to its investments into the educational projects, we couldn't remain impratial in regards to this event. By handing this 100% scholarship certificate to Armine Karapetyan we once again want to emphasize that regardless of the financial possibilities of the child's parents and relatives, as well as the place of their residence, being smart, showing good performance and knowledge, having desire for education and perseverance, - are all rewarding. That is a good base for entering a big world and a perfect opportunity to be useful to that world.”
After the tenth grade, the Lycee students face a very important decision: to choose further education in accordance with the national curriculum, or dare «crossing streak» to continue education as per Diploma program.
«And before that very important step we, the Lycee administration, encourage them to be bold and make the decisive step, being guided not by money, but knowledge and self-confidence for the rest of their lives. So far, only those students had the possibility to study in Diploma program, who were able to pay for their tuition, but now with the availability of scholarships, it became possible for the children, who lack finances, but have great potential and desire to get education of an international level », - said the High School Director Zaruhi Ghaltakhchyan.