Ucom-ի շարժական կապն այժմ հասանելի է Դիլիջանի թունելում ու Երևանի մետրոյում
Ամբողջ 2016թ. ընթացքում շարժական կապի ծածկույթի ընդլայնման ու արդիականացման նպատակով Ucom ընկերությունը նոր կայաններ է գործարկել ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլև Հայաստանի տարբեր մարզերում: Ավարտին են հասցվել կայանների տեղադրման նպատակով իրականացվող շինարարական աշխատանքները և ապահովվել է դրանց էլեկտրամատակարարումը: Այս ամենի շնորհիվ Ucom-ի բաժանորդները հնարավորություն են ստացել օգտվելու ոչ միայն շարժական կապի ավելի որակյալ ձայնային ծառայություններից, այլև անխափան կերպով և առանց ընդհատումների օգտագործելու առցանց քարտեզների բոլոր գործառույթները:
Այս տարվա աշխատանքների արդյունքում 4G+ ցանցը հասանելի է Երևանում, ընդ որում նաև՝ Երևանի մետրոպոլիտենում, Ծաղկաձոր քաղաքում, Երևանից Վաղարշապատ ձգվող հատվածում ու ճանապարհին, նաև՝ այդ տիրույթի գյուղերում, Վաղարշապատում, Գավառում, Մարտունիում և հարակից տարածքներում տեղակայված գյուղերում, ինչպես նաև՝ այդ տիրույթի ճանապարհներին:
Գեղարքունիքի մարզում նոր ցանցը հասանելի է Գանձակ, Կարմիրգյուղ, Սարուխան, Լանջաղբյուր, Լիճք, Վերին Գետաշեն, Վարդաշեն, Աստղաձոր, Զոլաքար, Վարդենիկ և հարակից տարածքում գտնվող այլ գյուղերում: Իսկ Արմավիրի մարզում նոր ցանցից հնարավոր է օգտվել Հայթաղ, Գեղակերտ, Հովտամեջ, Արշալույս, Ծակգյուղ, Արտիմետ, Զվարթնոց, Փարաքար, Մուսալեռ, Հայանիստ, Խաչփառ, Հովտաշատ, Զորակ, Դաշտավան և հարակից տարածքում գտնվող գյուղերում:
«Ամբողջ տարվա կտրվածքով, ինչպես նաև այս ձնառատ օրերին մեր տեխնիկական անձնակազմը շարունակել է աշխատել ցանցի արդիականացման ուղղությամբ, ընդ որում՝ բավականին վտանգավոր պայմաններում, սակայն այս ամենն արվել է մեր բաժանորդների գոհունակությանն արժանանալու համար», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն՝ Հայկ Եսայանը:
3G ցանցը նույնպես արդիականացվել է Շիրակի մարզում, մասնավորապես՝ Արթիկ, Մարալիկ, Թալին, Սառնաղբյուր, Մուսայելյան, Հարթաշեն համայնքներում: Արդիականացում է տեղի ունեցել նաև Վայոց ձորի մարզում՝ Ջերմուկ, Կեչուտ, Հերմոն, Գողթանիկ, Արատես, Կարմրաշեն համայնքներում և վերջիններս իրար միացնող միջհամայնքային ճանապարհին: Արագածոտնի մարզում ցանցի բարելավման աշխատանքներն ավարտվել են Ապարանում, Մելիքգյուղում, իսկ Տավուշի մարզում՝ Դիլիջանի թունելում և Սևանից դեպի Դիլիջան տանող ամբողջ ճանապարհի երկայնքով:

Мобильная связь Ucom теперь доступна в тоннеле Дилиджана и в ереванском метрополитене
В течение всего 2016 года с целью расширения и модернизации своей мобильной сети компания Ucom устанавливала новые станции не только в столице, но и в разных регионах Армении. Полностью завершены строительные работы по установке станций, а также обеспечено их электроснабжение. Благодаря всему этому абоненты Ucom получили возможность не только воспользоваться высококачественными голосовыми услугами мобильной связи, но и бесперебойно и беспрерывно использовать все функции сетевых карт.
В результате работ этого года сеть 4G+ доступна в Ереване, причем, и в ереванском метрополитене тоже, в городе Цахкадзор, на протяжении всего отрезка и всей дороги Ереван-Вагаршапат, а также в деревнях этой зоны, в самом Вагаршапате, в Гаваре, Мартуни и в прилегающих к ним деревнях, а также на дорогах данной зоны.
В области Гегаркуник новая сеть доступна в деревнях и селах Гандзак, Кармиргьюх, Сарухан, Ланджахбьюр, Личк, Верхний Геташен, Вардашен, Астхадзор, Золакар, Варденик и в других окрестных деревнях. В Армавирской области можно воспользоваться новой сетью в деревнях и селах Айтах, Гегакерт, Овтамедж, Аршалуйс, Цакгьюх, Артимет, Звартноц, Паракар, Мусалер, Айанист, Хачпар, Овташат, Зорак, Даштаван и в других окрестных деревнях.
«На протяжении всего года, в том числе и в эти снежные дни, наш технический персонал продолжал работу по модернизации сети, причем зачастую, в крайне опасных условиях, однако все это делалось лишь с целью заслужить довольство наших абонентов», - отметил генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Сеть 3G также была модернизирована в Ширакском регионе, в частности, в общинах Артик, Маралик, Талин, Сарнахбьюр, Мусаелян, Арташен. Были проведены работы по модернизации и в Вайоц Дзоре: в Джермуке, Кечуте, Гермоне, Гохтанике, Аратесе, Кармрашене, и на межобщинных дорогах. Работы по улучшению сети были проделаны и в регионе Арагацотн: в Апаране, Меликгьюхе, а в Тавушской области – в тоннеле Дилиджана и на протяжении всего дорожного полотна от Севана до Дилиджана.