Ucom-ի աջակցությամբ կայացավ տարածաշրջանային ENOG RIPE NCC 12-րդ ինտերնետ համաժողովը
Ս.թ. հոկտեմբերի 3-ից 4-ը Երևանում կայացավ Ցանցային օպերատորների եվրասիական խմբի (ENOG) թվով տասներկուերորդ ամենամյա RIPE NCC տարածաշրջանային համաժողովը:
«Որպես ENOG / RIPE NCC տարածաշրջանային համաժողովի պլատինե հովանավոր ուրախ ենք Հայաստանում հյուրընկալել առաջատար միջազգային և տարածաշրջանային փորձագետներին, ցանցային օպերատորներին, ծառայություններ մատուցողներին, ինտերնետ-հանրության ներկայացուցիչներին, մի խոսքով՝ մեր բոլոր գործընկերներին։ Այստեղ փորձի փոխանակման, ինտերնետ-համայնքի թե՛ տարածաշրջանային, և թե՛ միջազգային մակարդակի կարևորագույն խնդիրների քննարկման համար փայլուն հնարավորություն է ստեղծված։  Քննարկման առանցքային թեմաներից մի քանիսը վերաբերում են նախևառաջ ազատ և անվտանգ մուտքին  դեպի համացանց», - նշեց Ucom  ընկերության գլխավոր տնօրեն՝ Հայկ Եսայանը:
«Այսօր անվտանգության խնդիրները հնարավոր չէ լուծել մեկ երկրի մակարդակով: Դրանք այնքան են գլոբալացել, որ լուծում կարող են ստանալ բացառապես միջազգային համագործակցության ու մեր ակտիվ մասնակցության արդյունքում», - կարծում է տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ՝ Սամվել Մարտիրոսյանը:
Քննարկման երկու օրերի ընթացքում մասնակիցներն անդրադարձել են մի շարք կարևոր թեմաների. ինչն է հնարավոր դարձնում DDoS-հարձակումները և ինչպես պայքարել դրանց դեմ; անցումը դեպի ինտերնետ պրոտոկոլի 6-րդ տարբերակ՝ IPv6, որը կոչված է լուծել այն բոլոր խնդիրները, որն ունի ներկայիս՝ IPv4 տարբերակը և որն արդեն ներդրված է Ucom ընկերության կողմից; գործակցությունը գիտական հանրության հետ; կոնվերգենտ առաջարկների պայմաններում DNS-տեխնոլոգիաների նոր հնարավորությունները և այլ խիստ մասնագիտական, սակայն վերջնական օգտագործողի համար չափազանց կարևոր խնդիրներ, որոնք պետք է ապահովեն ինտերնետի անվտանգությունն ու հասանելիությունը Կենտրոնական Ասիայի, Եվրոպայի և Մերձավոր Արևելքի երկրներում:
«Այս համաժողովը մինչ այդ տեղի է ունեցել տարածաշրջանի բազմաթիվ երկրներում, որոնցից են՝ Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Վրաստանը, իսկ այժմ նաև՝ Հայաստանը: Հանդիպման սրահում հավաքվել են ոլորտի 200 գիտակներ, ովքեր ունակ են գործնական քայլեր առաջարկել իրական բարեփոխումների համար», - ասել է RIPE NCC համաժողովի հանրային կապերի պատասխանատու՝ Սերժ Ռադովչիչը:
Միջոցառմանը ներկա էին նաև ՀՀ տրասպորտի, կապի և ՏՏ նախարար՝ Վահան Մարտիրոսյանը և ամերիկյան ինտերնետի ռահվիրա, մի շարք RFC-ների (Request for Comments) ու Unix ծրագրային ապահովման մի քանի համակարգերի հեղինակ՝ Փոլ Վիքսին:

При поддержке Ucom состоялась 12-ая региональная интернет конференция ENOG RIPE NCC
С 3 по 4 октября сего года в Ереване состоялась двенадцатая по счету ежегодная региональная конференция Евро-азиатской группы сетевых операторов (ENOG) RIPE NCC.
«Как платиновый спонсор региональной конференции ENOG / RIPE NCC мы рады приветствовать в Армении ведущих международных и региональных экспертов, сетевых операторов, сервис-провайдеров, представителей интернет-сообщества, одним словом, - всех наших коллег. Здесь создана отличная возможность для обмена опытом, для обсуждения важнейших вопросов интернет-сообщества как на региональном, так и на международном уровне. Ключевыми темами обсуждения являются, прежде всего, свободный и безопасный доступ к интернету», - отметил генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
«Сегодня невозможно решать проблемы безопасности на уровне одной страны. Они настолько глобализованы, что могут получить решение исключительно в рамках международного сотрудничества и нашего активного участия», - считает эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян.
В течение двухдневных обсуждений участники рассмотрели ряд важных вопросов: что делает возможным атаки DDoS и как с ними бороться; переход на 6 версию интернет протокола IPv6, которая уже введена компанией Ucom и которая призвана решить все проблемы, выявленные у текущей версии IPv4; сотрудничество с научным сообществом; новые возможности DNS-технологий в условиях конвергентных предложений и другие профессиональные, однако крайне важные для конечного пользователя вопросы, которые должны обеспечить безопасность и доступность интернета в странах Центральной Азии, Европы и Ближнего Востока.
«Эта конференция ранее проводилась в многочисленных странах региона, в том числе и в России, Украине, Грузии, а теперь и в Армении. В конференц-зале собралось около 200 специалистов, способных предложить практические решения для реальных реформ», - отметил директор по связям с общественностью RIPE NCC Серж Радовчич.
В конференции приняли участие также министр транспорта, связи и информационных технологий Ваан Мартиросян, и пионер американского интернета, автор некоторых RFC (Request for Comments) и ряда систем программного обеспечения Unix Пол Викси.